Až do konce září potrvá v Blatském muzeu výstava Moře a život. Je to hlavní kce muzea v letošní sezoně a zárověň nejrozsáhlejší výstava o mořích a mořské fauně, jaká se kdy na jihu Čech konala.
Výstavu ve Smrčkově domě zahájil před týdnem Daniel Abazid z muzea, o mořích a mořské fauně promluvil její hlavní autor Miloš Anděra, zoolog Národního muzea v Praze.
„Jsou to asi čtyři roky, co se Blatské národní muzeum podílelo na velkolepém projetku Voda a život, a tak nás napadlo, zda bychom si nemohli alespoň část z těchto exponátů zapůjčit. Díky spolupráci s doktorem Anděrou vznikly dvě samostatné výstavy v prostorách Blatského muzea. Na prahu první z nich, nazvané Moře a život, právě stojíme,“ uvedl Daniel Abazid.
Ve všech výstavních prostorách muzea je možné se seznámit se světovými moři a oceány a jejich živou přírodou. Kromě černých panelů s fotografiemi, ilustracemi a naučnými texty jsou k vidění cenné exponáty mořských živočichů od hub, korálů a lastur měkkýšů přes kolekce krabů, hvězdic a ježovek až po četné obratlovce.
Atraktivními exponáty jsou preparáty ptáků, ryb a žraloků, krunýře želv či čelist vorvaně a obratle velryby.
„Pokud vás moře alespoň trochu zajímá, nebo přitahuje, pak využijte našeho pozvání pod mořskou hladinu. Procházka výstavou, to je něco jako listování v encyklopedii. Co vitrína či panel, to jeden kamínek z mozaiky života moří dnes i z pradávné minulosti. Dokonce je tu i několik exponátů, které si můžete osahat, což nebývá na výstavách obvyklé. Myslím si, že ten, kdo výstavu navštíví poprvé, bude z tolika informací až zmaten. A tak věřím, že bude cítit potřebu přijít sem dvakrát, třikrát, nebo i víckrát,“ přál si Anděra.
Prostor je věnován i oceánům z pohledu geografů a geologů, zmíněn je rostlinný svět moří a oceánů i specifické biotopy jako mangrove, korálové útesy či oceánské ostrovy. Nechybí ani videosnímek zachycující mořskou přírodu.
Výstavu pořádá Blatské muzeum společně s Přírodovědným muzeem Národního muzea v Praze, kde byla poprvé prezentována v rámci velkolepého výstavního projektu Voda a život.
Kromě pondělí je zájemcům otevřena každý den od 8 do 12 a od 12.30 do 16 hodin.