Narušená statika, oprýskané zdi, nevyhovující dlažba. Už jsou minulostí. Rožmberský dům vstoupil do roku oslav s názvem Rožmberský rok v novém hávu.

Kromě akutního statického zpevnění došlo i na opravu čelní fasády a na nové vydláždění vstupní haly. Díky použité cihlové dlažbě dnes po letech zase ctí historický prostor někdejšího průjezdu.
Daleko důležitější však je, že se vstupní hala zbavila bariér a v budoucnu se počítá, že handicapovaným návštěvníkům bude umožněn přístup do všech výstavních prostor.

„Všichni chodci již během této zimy ocenili instalaci zábran proti padání sněhových lavin na chodník v ulici Petra Voka. Zároveň bylo v objektu instalováno elektronické zabezpečovací zařízení,“ informoval během středečního slavnostního otevření zástupce ředitele Husitského muzea Daniel Abazid.

Investorem díla v hodnotě 800 tisíc korun byl majitel objektu, tedy město Soběslav, kterému se zhruba polovinou nákladů pomohlo ministerstvo kultury. Za rekonstrukcí kulturního zařízení stojí místní stavební firma.

Největších oprav se dočkal Rožmberský dům před dvanácti lety, v loňském roce se pak podrobil částečné rekonstrukci. „V letošním roce slavíme čtyři sta let od úmrtí posledního Rožmberka Petra Voka, který se velmi zasloužil o rozvoj našeho města. Chtěli jsme, aby Soběslav v tomto Rožmberském roce navštívilo co nejvíce lidí, proto jsme rádi, že byl v objektu zbudován bezbariérový vstup,“ uvedl starosta Jindřich Bláha. Rožmberský rok vyvrcholí v Soběslavi 17. září a právě v tento den se návštěvníci města dočkají i milého překvapení. Nejen že se v centru města potkají s historickými osobnostmi v dobových kostýmech, ale dokonce se jedna z nich dočká i zvláštní pocty. „Hodláme nechat vyrobit a následně i odhalit sochu Petra Voka, a to v areálu rožmberského hradu. Byl bych rád, aby se všechny akce v rámci oslav vydařily, aby se návštěvníkům muzea nově opravený Rožmberský dům líbil,“ přeje si starosta Bláha.

Daniel Abazid upozornil na dvě publikace, které muzeum vydalo u příležitosti letošního Rožmberského roku, a hlavní výstavu nazvanou Soběslav – město pětilisté růže. U zrodu brožury i sady pohlednic stáli autor Petr Lintner a grafik Luboš Tíkal.

Hlavním projektem Blatského muzea v Soběslavi ale bezesporu bude právě výstava Soběslav – město pětilisté růže, která připomene čtyřsetletou historii rožmberského rodu, díky němuž se město stalo kulturním a hospodářským centrem jižních Čech s vazbami na sousední Rakousko a Bavorsko.
V Rožmberském domě budou vystaveny dobové listiny, kroniky, staré tisky, obrazy, sakrální umělecké předměty, mince i zbraně. Mnohé z exponátů uvidí veřejnost vůbec poprvé.

Výstavu ale nejprve od 1. dubna do 12. června zhlédnou návštěvníci v Husitském muzeu v Táboře a poté od června až do 30. září v Soběslavi.Petra

Rožmberský dům. Historie domu sahá až do druhé poloviny 15. století. Dům zvaný Špulířovský koupil v 16. století Petr Vok z Rožmberka. Získal také dva sousední domy, spojil je v jeden celek, čímž vznikl pohodlný palác, určený k četným pobytům Voka v Soběslavi. Před smrtí odkázal Petr Vok dům někdejší služebnici a společnici zesnulé manželky Kateřiny Rožmberské z Ludanic Zuzaně Vojířové. www.husitskemuzeum.cz