V rámci oslav Vive La France ke 220. výročí dobytí Bastily zazpívá v pátek francouzské šansony Jiří Dědeček. Začátek je ve 20 hodin u Taverny na Žižkově náměstí v Táboře.

Letní kino v Sezimovo Ústí si na páteční večer připravilo promítání amerického snímku Milk. Ten pojednává o člověku, který je do dnešní doby považován za jednoho z největších mučedníků americké historie a který musel za svou sexuální orientaci zaplatit životem. Promítat se začne ve 21.30 hodin.

Markéta Mazourová & hosté. Tak se jmenuje recitál bubenice Markéty Mazourkové, který se uskuteční v pátek od 19.30 hodin v Galerii kostela sv. Marka v Soběslavi. Koncert se koná v rámci cyklu Setkání s hudbou v Soběslavi. O několik kilometrů dál nezůstanou také potichu. Vesnický hudební klub Chotěmice nabízí hudební legendu Garage v čele s Tonym Ducháčkem. Nástroje zazní ve 20 hodin.

Den plný historie. I tak by se dala nazvat sobota 11. července. Na hradě Choustník se od 10 hodin konají 11. středočeské slavnosti. V podání šermířské skupiny Zikmunda Wintera návštěvníci zhlédnout šermířská vystoupení, ukázky historických tanců, mučicí nástroje nejen v rukou kata, dětské hry i věštění z karet. V 19 hodin se pak hradebním ochozem rozezní hudba k poslechu i tanci, která vyvrcholí ve 22 hodin v ohňovou show.

Historický den na hradě v Dobronicích u Bechyně začíná v sobotu ve 14 hodin pohádkou s rytířským turnajem Nejkrásnější dar. Následovat bude hra plná soubojů a šarvátek, ale také zpěvu a lásky s hrou Lapkové na Maxbergu. Pořadatelé akce hodlají zapojit i publikum. Jeden z diváků denního programu bude vylosován a zahraje si v příběhu Lapkové na Maxbergu. Ve 21 hodin mohou spíše dospělí zhlédnout lechtivý příběh Paklíč.

Pozadu nezůstane ani Tábor. Do táborského podzemí se opět vrátí postavy z legend, které město provází. Víkend s oživlým podzemím si můžete užít již v sobotu a v neděli, opakovat se pak budou až do konce prázdnin. V režii Housova mlýna je dvoudenní program určen nejen pro rodiny s dětmi, ale i všem milovníkům historie. Odehrávat se bude na Žižkově náměstí, v podzemí a v areálu Housova mlýna u Tismenického potoka. Vše zahájí v 14.30 hodin sobotní výstřel z děla u Husitského muzea v Táboře.

I v sobotu budou pokračovat oslavy Vive La France ke 220. výročí dobytí Bastily. U Taverny na Žižkově náměstí v Táboře od 16 hodin zahraje DJ Mushroom se svou francouzskou diskotékou. Grilovat se budou žabí stehýnka, mušle a pít francouzské víno.

Honey: Rnb, hip-hop nights. To je hiphopová a R&B hudební party v táborském klubu Milenium. Od 20 hodin zahrají Dj Abdul52 a Dj L.P.D. Nebude chybět projekce, streetdance, soutěže o ceny. Na Pintovce od 20 hodin bude hrát domácí rocková kapela Mary Long.

Pro milovníky rychlých aut si na sobotmí odpoledne připravil táborský a milevský klub Asfaltado sraz tuningových aut. Na letišti Všechov za Táborem začne show ve 13 hodin.

V neděli 12. července se bude promítat přímo na Žižkově náměstí v Táboře. Od 22 hodin poběží francouzský film Blázni ze stadionu.

Sestra je experimentálním českým filmem, který od 21.30 hodin přinese na plátno letní kino v Sezimově Ústí. Ve vyhraněně pocitovém, impresivním snímku nejsou žádné dialogy, zvukovou vrstvu představuje hudba Psích vojáků a literární text čtený Filipem Topolem.

Nedělní zábava v rámci Husitských víkendů bude v komornější formě. Zaměří se hlavně na rodiny s dětmi. Kolem Housova mlýna program potrvá od 14.30 do 18.30 hodin. Sdružení Housův mlýn chystá historické soutěže, prohlídky zbrojnice, dětskou bitvu o vozovou hradbu. V provozu bude v této době také oživlé podzemí.

David Peltán