VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Víc sponek! Jdu s Rychlým do postele.“ V zákulisí točny je rušno

České Budějovice, Český Krumlov - Skončila úspěšná sezona před otáčivým hledištěm. Některou z her už tady sledovaly tisíce Jihočechů. Co se přitom děje v zákulisí?

18.9.2017
SDÍLEJ:

Česká komedie Ženy Jindřicha VIII aneb chudák králem na otáčivém hledišti v Českém Krumlově,režie Martin Glaser,scéna Jaroslav Milfajt,,kostýmy Lenka RaškováFoto: Deník / Sýbek Jaroslav

Otáčivé hlediště, sezona 2017* konec sezony: 9. září
* prodáno 56 528 lístků
* obsazenost 97,55 %
* tržby 32 935 734 Kč, to je o 4,5 % více než loni
* odehráno 88 představení
* zrušena 2 představení
* premiéry: Valmont a Trubadúr

Vyjdu zpoza bloku domů a na rohu vidím postávat lidi. Mezi nimi herečka Teresa Branna. Jsem tu dobře. Je konec srpna, od Jihočeského muzea každý večer, kdy se na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově hraje, odjíždí na točnu dva autobusy. Mladíci stojící v pod-loubí prozrazují, že s herci jede kompars, osvětlovači a technici, uvaděčky, kostymérky, vlásenkářky. Přicházejí další a další lidi, každý s taškami.

Rekvizitářka Eva Severová vypráví, že se vše potřebné odveze na točnu už před generální zkouškou. „Špatné je to s lůžkovinami, když prší jako loni. To se musí všechno sehnat hned do druhého dne. Sklad máme ve Vrátě,“ vysvětluje žena.

Před autobusem stojí i Petr Rychlý. V představení Ženy Jindřicha VIII. aneb Chudák král(em), které dnes Jihočeské divadlo na točně uvede, hraje hlavní dvojroli. „Vždycky jsem zdravě nervózní. Protože, i když to tak možná nevypadá, záleží mi na tom,“ říká Petr Rychlý. Vypráví, že na roli ho maskují 20 minut. S převlékáním mu při hře prý pomáhají dvě garderobiérky. Jak by ne, když se musí převléct dvaadvacetkrát.

V autobuse se dám do řeči s herci. Zkoušet už prý nebudou. Tomáš Havlínek říká: „Tahle hra už je dávno nazkoušená. To se dělá akorát u Robina Hooda, kde se šermuje, v Jindřichovi nejsou technické věci, tam je vše dávno zažité.“ A co tedy dělají před převlékáním? Pavel Oubram vysvětluje: „Každý ten čas tráví různě. Já třeba běhám. Teď dávám čtyři kolečka, to je na 40 minut.“ Oba se shodují, že je času dost, oblečeni jsou hned, protože jejich kostýmy složité nejsou. Přesto se občas nějaký problém s garderobou naskytne. „Já mám letos druhý boty,“ směje se Tomáš Havlínek. „ A já mám blbý už od začátku,“ vtipkuje Pavel Oubram.

Když přijedeme na točnu, každý kromě herců se chopí svého řemesla. Rekvizitářky připravují Bellarii, kam se bočními vchody odeberou také kostymérky a vlásenkářky. Sólisté i kompars totiž mají uvnitř šatny. Kostymérka Milada Pilisinová, která právě leští boty Jindřichovi, prozrazuje překvapující informaci: „Ještě večer po představení pobereme špínu a jedeme jí vyprat, aby bylo prádlo k použití do druhého dne.“

Jan Franc, Přemysl Stibor a Martin Hlubocký patří mezi dvacet komparzistů. V šatně prozrazují zážitky: „Ve hře jsme na scéně s paní Bambasovou jako Němci, nebo chodíme jako chudina s Teresou Brannou a chceme, aby nám vydali královnu. Taky představujeme šlechtu.“

V dámské šatně se mě ujímá herečka Věra Hlaváčková, která hraje Annu, manželku hospodského Jindry. Ukazuje mi, z čeho se skládá její kostým. Nejnáročnější je prý připravit její hlavu. „Musí mi stáhnout vlasy, nabandážovat, pak se na ně dá podložka,“ vysvětluje Věra Hlaváčková, co se skrývá pod čepcem, a dodává se smíchem: „Je třeba hodně sponek, ať se mi vlasy neuvolní, pořád se válím s Petrem Rychlým v posteli.“

Jako ostatní, i Věra Hlaváčková sleduje předpověď. Počasí totiž dokáže představení zkomplikovat, někdy je ho potřeba i zrušit. Zatím se tak u Žen Jindřicha VIII. nestalo. „Ale opera strašně vypršela,“ říká Tomáš Havlínek. Podle Pavla Oubrama je nejhorší moment, když lidé vytahují pláštěnky kvůli dešti a ztratí pozornost.

Před představením technici obhlíží kulisy v parku, které se musí uklidit - jak prozrazuje vedoucí stavby Jaroslav Domin - pokud další den hraje Malé divadlo. Těsně před začátkem přijdou herci pod točnu do prostoru bufetu, odkud při představení vybíhají na svá místa.

Daniela Bambasová vstupuje na scénu až ke konci hry. Než přijde její chvíle, svačí a povídá si s herci, kteří jsou zrovna také v zákulisí. Pak musí odejít nalepit si velký placatý nos, protože hraje šeredu, která se uchází o Jindřicha. „Děti z komparzu se mě nejdřív báli, teď se smějí,“ vypráví. Poblíž ní sedí dvojník Petra Rychlého alias Jindřicha Jan Mrkvička, představitel Jindry. Prozrazuje, že se objevuje v 11 scénách. „Musel jsem trénovat pohyb, aby byl stejný jako u Petra,“ říká mladík z operního souboru, který musí stejně jako Petr Rychlý odlišovat chůzi Jindřicha a Jindry. Chvíli poslouchá, kam se děj hry posunul, a najednou vyrazí na scénu do hospody. Ve stejné chvíli je Petr Rychlý ještě na návštěvě u Boleynů. Proti sobě s dvojníkem stanou jen jednou až na samém konci.

Rekvizitářka Eva Severová při hře několikrát vyskakuje z točny a musí rychle zase nastoupit. „Je třeba mít fyzičku,“ říká. Tu nejvíc ze všech ale potřebuje právě Petr Rychlý. Několikrát ho vidím za křovím, jak se rychle za asistence slečen z šatny převléká, nebo běží kolem točny, aby byl včas na svém místě. Ze všech herců má nejvíce scén i textu. „Je to úžasný muž. Líbí se mi, že pracuje na roli,“ září jedna z jeho hereckých partnerek Věra Hlaváčková.

Hra je vtipná, i když jí člověk vidí podruhé. Že se líbila i divákům z točny, je znát na konečném aplausu. Po představení se všichni unavení a spokojení zároveň odeberou do autobusů. Povídají si nebo spí. V Českých Budějovicích jdou překvapivě domů, nikoliv do hospody. „Bydlím v hotelu na náměstí,“ prozrazuje Petr Rychlý.

Autor: Kamila Dufková

18.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Služby - Služby Ostatní služby 30 000 Kč

Specialisté v oblasti kvality a certifikace systémů řízení (ISO) Samostatný pracovník řízení jakosti předsérie. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Samostatný pracovník řízení jakosti předsérie zabezpečuje realizaci záměrů organizace v oblasti řízení jakosti v části získávání výrobku, návrhu výrobku a návrhu výrobního procesu elektrotechnické výroby a montáže. Spolupracuje při vytváření a aktualizaci podnikového systému řízení jakosti, zavádí metody komplexní péče o jakost v celém průběhu životního cyklu výrobku. Zároveň dbá na dodržování standartů požadavků norem jakosti, zákazníků a normy ISO 26262., Pracovní činnosti:, - zpracovávání dokumentace a rozborů v rámci řízení projektu, - dohled nad projektem z pohledu norem jakosti a požadavků zákazníka, - vytváření analýz v rámci projektu např. FMEA, - stanovování způsobů dosahování požadované úrovně jakosti elektrotechnické produkce v rámci jejího návrhu, - zajišťování požadované kvalitativní úrovně vstupů, procesů a výstupů při realizaci projektu, - vedení příslušné dokumentace, - tvorba přejímacích podmínek a postupů pro kontrolu, třídění, označování a skladování nakupovaných surovin, materiálů, součástí a polotovarů určených k dalšímu zpracování, , Kvalifikační požadavky, odborné znalosti:, - bakalářský studijní program v oboru elektrotechnika nebo strojírenství, popř. vyšší odborné vzdělání v těchto oborech, - orientace v oboru technologie elektrotechnické výroby, - znalost systému a standardů jakosti a kvality v elektrotechnice, - porozumění výkresové dokumentaci (elektrotechnické, strojírenské), - znalost způsobů vytváření dokumentace jakosti nových výrobků a procesů v elektrotechnické výrobě, - znalost způsobů řízení projektů v automobilovém průmyslu, - pokročilá znalost anglického jazyka pro komunikaci se zákazníkem, , Zaměstnanecké výhody: týden dovolené navíc, penzijní připojištění, odměny, závodní stravování, zvyšování kvalifikace v rámci firemního vzdělávání, podnikový lékař a zubař v areálu společnosti, , Kontakt emailem (stegerova@brisk.cz). Pracoviště: Brisk tábor a.s., Vožická, č.p. 2068, 390 02 Tábor 2. Informace: Dana Štegerová, +420 381 492 230.

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 10 000 Kč

Pomocníci v kuchyni obsluha v restauraci, kuchař, pomocný kucha. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 10000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Hledám brigádníky na občasnou výpomoc v restauraci a obsluhu do restaurace / prázdninová brigáda, studentská brigáda, přivýdělek /, Nutná flexibilita a zodpovědnost pro zajištění provozu podniku, mzda podle odpracovaných hodin, možnost přenocování. Pracoviště: Vodňanského lesy s.r.o., penzion příběnice, 391 75 Malšice. Informace: Iva Radilová, +420 603 570 024.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 20 000 Kč

Technici dispečeři v ostatních průmyslových oborech přijímací technik/ servisní poradce s AJ. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme vzdělání technického směru, znalost anglického jazyka na úrovni min. A2, řidičský průkaz sk. B (sk. C výhodou nikoliv podmínkou)., Zodpovědnost za příjem, koordinaci a kontrolu provedení servisních zakázek. Denní komunikace se zákazníky a servisními mechaniky, objednávání náhradních dílů, vytváření nabídek a administrace zakázek, vhodné i pro absolventy,, stravenky (100 Kč/den), důchodové připojištění, příspěvek na dovolenou. kontakt e-mailem, telefonicky. Pracoviště: Hcs centrum s.r.o., Chýnovská, č.p. 850, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Josef Sokolík, +420 606 639 910.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojní inženýr 30 000 Kč

Inženýři elektrotechnici a energetici přístrojů, strojů a zařízení procesní inženýr. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Na této pozici budete zodpovědní za:, vyhodnocování výrobního procesu, množství vyrobených produktů, identifikaci vzniku a důvodu poruch, návrhy na zlepšení při výskytu poruch, příp. změnu technologie, změnu nastavení linek z technického pohledu, spolupráci s výrobou a technikyPPožadujeme:, , Požadujeme:, SŠ/VŠ vzdělání technického směru (elektrotechnika výhodou), AJ - komunikativní znalost (min. B1), dobrou znalost práce v MS Office, čtení technické dokumentace, aktivní a samostatný přístup, spolehlivost, pečlivost, praxe není nutná, práce je vhodná i pro motivované absolventy, , Co vám můžeme ještě nabídnout?, zaměstnání v rostoucí zahraniční výrobní společnosti, pravidelnou výplatu mezd, k základní mzdě prémie, příplatky, osobní hodnocení, stravenky v hodnotě 100 Kč za směnu, měsíční odměnu za odpracovanou dobu, příspěvek na penzijní připojištění pro zaměstnance na dobu neurčitou, kontakt e-mailem. Pracoviště: Partner in pet food cz s.r.o. - veselí n.l., Jateční, č.p. 470, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Dagmar Budinová, +420 734 418 541.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Již nejsou mezi námi

Vynášení Morany v Čelkovicích.
31

OBRAZEM: Radost vyhnala zimu z kraje, hořící Morana skončila v Lužnici

OBRAZEM: Rolnička slavila. Dražbou za 200 tisíc

Táborsko - Soběslavská Rolnička slavila 25. narozeniny. Díky benefiční dražbě obrazů získala 200 tisíc na nákup nového mikrobusu.

NÁZOR: Utajovaná pravda na Šumavě

Modrava - Jistým druhem kompenzace za uzavření rozsáhlých oblastí Šumavy se měl stát zooprogram šumavského parku, v jehož rámci byly vybudovány za cca 150 miliónů korun dvě zvířecí atrakce – jelení výběh u Kvildy a vlčí výběh u Srní.

Táborští judisté zahájili sezonu třemi cennými kovy z krajského přeboru

Tábor – Judisté táborského Sokola mají za sebou zimní pauzu, a zároveň i první úspěšné vystoupení v krajském přeboru dorostu, mužů a žen, které hostil Písek.

Tlaková vlna po výbuchu kotle vysklila plešiveckou kotelnu

Český Krumlov - V pondělí v pět hodin ráno se na českokrumlovském sídlišti Plešivec ozvala rána jako z děla. V kotelně, kterou provozuje firma Energo Český Krumlov, s.r.o., "bouchl kotel" a následná tlaková vlna vyrazila okna budovy kotelny.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT