VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Myšlenky Baťova systému řízení jsou živé dodnes

TÁBOR/MĚŠICE - Desítky lidí přivedla v neděli odpoledne do měšického zámku přednáška z kuchyně Českého institutu mezinárodního setkání. Tentokrát do přednáškové místnosti zavítal Pavel Velev, ředitel zlínské Nadace Tomáše Bati. Hovořil o Baťově systému řízení.

11.9.2007
SDÍLEJ:

PŘEDNÁŠKA. Ředitel nadace Tomáše Bati Pavel Velev v neděli na měšíckém zámku objasnil poselství Tomáše Bati.Foto: Ladislav Soucha

Jaké jsou hlavní teze vaší přednášky?
Tomáš Baťa, zakladatel největší obuvnické firmy na světě a jeho práce. Co docílil, vymyslel, realizoval a kolik vychoval kolem sebe lidí. Život Tomáše Bati a jeho firmy. Jeho rozhodnutí, firemní rozhodnutí a firemní strategie a celý systém, který Baťa zavedl. Byl to systém výroby a obchodu, ale také systém sociální a výchovný. Co firma Baťa dokázala v letech dvacátých a třicátých.

Je možné dnes Baťův systém aplikovat? Nezměnila se doba?
Doba se samozřejmě změnila. Nelze nikdy aplikovat to, co bylo před mnoha lety úspěšné na dnešní dobu. Je potřeba hledat paralely nebo principy, které fungují ve všech společnostech, ve všech režimech a v každém čase. To si myslím, že je Baťova soustava řízení schopna nabídnout.
Nelze ji kopírovat stoprocentně, ale mnoho věcíje dnes baleno do moderních metod řízení, do ekonomických systémů. Nikdo to nenazývá Baťovými nápady, ale používají je. Myslím, že systém, je v mnoha věcech životaschopný, ale je potřeba ho upravit na současnou dobu.

Jak vypadá současnost Baťova systému, přeci i sám Baťa se musí přizpůsobovat době?
Třeba přenášet výrobu do levnějších zemí.

To už začal Tomáš Baťa ve dvacátých a třicátých letech. Přenášel výrobu do méně rozvinutých zemí. Tehdy to nebylo ani tak z důvodu ceny výrobku nebo ceny pracovní síly, jako je tomu dnes. Bylo to hlavně proto, že potřeboval výrobky velmi rychle distribuovat na trh. Takže pokud je byl schopen vyrobit někde na Dálném východě, tak je také mohl na Dálném východě prodat. Také v roce devatenáct set dvacet sedm, měla firma Baťa první prodejnu v Číně. Dnes je tomu naopak. Znovu po mnoha letech zase Baťa otevírá první prodejny v Číně. Vše se změnilo. Také firma Baťa musela přejít k přenesení výroby za levnou pracovní silou, což tehdy nebylo.

Dá se použít něco z Baťových velkorysých sociálních programů?
Dnes se nelze pouštět příliš do sociálních programů, které za Tomáše Bati byly běžné a posilovaly image firmy. Díky obrovské konkurenci nejde dnes do ceny výrobku kalkulovat nějaké další přidané náklady, jako je sociální systém a podobně. To dnes dělají státy, ne firmy.

Takže domky pro dělníky, co vznikly kolem Sezimova Ústí nebo Zlína by už dnes byly pro dnešní firmy drahé?
Možná by to drahé nebylo. Záleží na daňovém systému, jestli by firmy domky mohly nějakým způsobem zhodnotit v nákladech. Myslím ale, že pokud by je stavěly za vlastní peníz a vybíraly nízký nájem od svých zaměstnanců, nebyly by schopny to ufinancovat. To tehdy za Bati asi šlo.

Ještě bych se chtěl zeptat na otázku Outsourcingu. Dnes je trend spíše věnovat se jedné hlavní činnosti a tenkrát měl Baťa všechno své. Jak to vidíte?
To je přesně ta změna doby, o které jsme mluvili. Tehdy Baťa také chtěl používat outsourcing, Protože dynamika jeho firmy byla obrovská, nikdo mu v dodávkách nestačil. Jeho to tudíž nutilo k tomu, aby buď firmy kupoval a přetvořil si je k obrazu svému, nebo si zakládal své vlastní. Byla to tedy jiná situace.
Jak se díváte na Baťovo bankovnictví. Slyšel jsem, že si u něho lidé spořili? Dá se toto aplikovat u větších firem?
Mám pocit, že to někdo dělá. Že jeho lidé si mají možnost ukládat peníze ve firmě. U Baťů to fungovalo velice zajímavým způsobem. Vedoucí pracovníci měli svá konta. Na ty byly převáděny jejich výplaty. Pokud tam ta výplata byla, tak on mohl čerpat jenom určitou částku. Jeho nadřízený musel vidět, jestli je tam nějaká jistina třeba pro případ ztrát nebo výroby zmetků či dalších nesrovnalostí. Na druhou stranu zase firma tyto peníze investovala do svého rozvoje a v určitém období nepotřebovala vůbec bankovní úvěry. Důvěra zaměstnanců v to co dělají, že tam ukládají vlastní peníze, byla veliká. Baťa se jim odvděčil tím, že zatímco běžné vklady byly úročeny dvěma nebo třemi procenty, u něho to bylo deset procent. To znamená zhodnocení daleko větší, protože peníze byly vkládány do investic, které začaly vydělávat.
Lidé se tedy podílely na úspěchu firmy?
Ano, přesně, to byl ten systém. Motivovat lidi k tomu, aby co nejlépe pracovali a tvořili co největší hodnoty. To si myslím, že se Baťovi dokonale podařilo. A lidé, kteří u Bati pracovali toto považují za volnost, kterou jim dával, v rozhodování, v možnostech se uplatnit
Baťa je známý svým přístupem ke vzdělávání mládeže. Dalo by z tohoto něco použít?
Baťův systém vzdělávání byl jednoduchý a jedinečný. On ho prosadil naproti všem překážkám, které mu kladli z Ministerstva školství. Prosadil vlastní systém, který byl založený na zkušenostech a na znalostech. Nestačilo jenom něco vědět, ale bylo třeba znalosti používat, aplikovat. Lidé chodili normálně do práce, postupovali od dělnických profesí přes mistrovské, a vedoucí místa. A odpoledne chodili do školy, kde se učili předměty, které potřebovali ke své práci. Předměty škola učila tak, že pokud by člověk z firmy Baťa odešel, byl schopen se s těmito vědomostmi živit. Baťa vychovával přímo podnikatele. Lidi s podnikatelským myšlením. A to bylo jeho motto. Z každého svého, neříkal zaměstnance ale spolupracovníka,mít podnikatele. To se mu dařilo. Každý na svém místě byl jako podnikatel. Uměl si spočítat výplatu, náklady, výnosnost, výkonnost. Jednotlivé dílny byly samostatnými účetními jednotkami, takže všichni věděli, co dělají a jak to dělají. Každý po skončení týdne věděl, jestli je firma v zisku nebo ve ztrátě. To bylo motivační pro všechny od posledního dělníka až po vedoucího provozu. Tenkrát ve třicátých a čtyřicátých letech byly ve Zlíně vyšší výdělky než ve Francii.
Jak to bylo po revoluci s návratem Bati? Baťa neměl zájem dostat podniky zpátky?
O tom mnoho lidí spekuluje. Bylo to daleko složitější. Baťa se vrátil do republiky okamžitě po revoluci, kde šedesát let nemohl být. Bohužel tehdejší vlády rozhodly o tom, že akciové společnosti nebudou restituovány. To znamená, že akciová společnost Baťa nebyla v restituci. Baťa ji nemohl restituovat a pokud žádal o to, aby mu byla vrácena, tak mu nebylo vyhověno. Všechno co dnes firma Baťa v Česku má, vše si musela koupit. To znamená všechny prodejny. I továrnu, kterou má v Dolním Němčí. Všechno si museli znovu zaplatit.
Takže dřívější Svit Gottwaldov nemohl dostat?
Ne nemohl. Podle zákonů v roce devadesát nebylo možné tuto společnost dostat zpátky.
11.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 6 100 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci Uklízečka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6100 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Zájemci se mohou hlásit na tel. 778 727 709, popř. na email: fakturace@ceskehouby.cz a domluvit si osobní schůzku., Požadujeme pečlivost, spolehlivost, pracovitost, nástup možný ihned., Práce na polovišní úvazek - 4 hod./denně., Zaměstnancké výhody: příspěvek na stravné., Kontakt: emailem, telefonicky.. Pracoviště: České houby a.s., Nová, č.p. 538, 392 01 Soběslav. Informace: Helena Staňková, +420 778 727 709.

Výroba - Výroba Montážní dělník 16 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z pryže a plastů obsluhovatel lisu - dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obsluha lisu na lisování výrobního odpadu ve výrobě pro automobilový průmysl, skládání palet do boxů, 12 hod směny v nepřetržitém provozu. Požadujeme samostatnost, zodpovědnost a spolehlivost. Nástupní mzda je od 15000 Kč/měsíc, mzda po zapracování a započítání bonusů až 20000 Kč/měsíčně. Nástup je možný po dohodě ihned. Zájemci se mohou přihlásit zasláním svého životopisu s uvedením pozice na e-mail: personalnitabor@greiner-perfoam.com. Bližší informace poskytneme na personálním oddělení., Perspektivní zaměstnání, možnost stravování/stravenky, čtvrtletní odměny, 13. a 14. plat, odměna za výsledek hospodaření podniku, příspěvek na penzijní připojištění, 5 týdnů dovolené, a jiné.. Pracoviště: Greiner perfoam s.r.o.tábor, Vožická, č.p. 601, 390 02 Tábor 2. Informace: Hana Jirsová, +420 381 406 734,727 916 866.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 13 000 Kč

Pomocní pracovníci v živočišné výrobě Operátor/ka v zemědělství. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Do provozu v Ústrašicích přijmeme pracovníka jako pomocnou sílu v zemědělství. Jedná se o pomocné práce při údržbě a provozu areálu, výpomoc při opravářských pracích a řízení dopravních prostředků., Požadujeme kladný vztah ke zvířatům, trestní bezúhonnost, manuální zručnost, pečlivost a časovou flexibilitu. Vyučení v oboru výhodou., 25 dní dovolené, 3 dny sick days, závoz obědů, příspěvek na kulturní akce, masáže, obědy, naturální mzda, penzijní připojištění., Kontakt: mailem, tel. 7:00 - 16:00. Pracoviště: Mezinárodní testování drůbeže, státní podnik, 390 02 Tábor 2. Informace: Eva Hrůšová, +420 724 544 791.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Lakýrník 24 000 Kč

Lakýrníci a natěrači (kromě stavebních) Lakýrník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Praxe vítána - zkušenost s lakováním, manuální zručnost, flexibilita, výhodou průkazy - jeřábnicko-vazačský a na vysokozdvižný vozík., Zaměstnanecké výhody: příspěvek na dopravu, stravenky nebo gastroturky, 5 týdnů dovolené, pracovní oblečení, firemní akce., Kontakt: telefonicky (7-15:30 hod), osobně (Táborská 335, Malšice, čas domluvit telefonicky). Pracoviště: Briklis spol s r.o., Táborská, č.p. 335, 391 75 Malšice. Informace: Daniel Sabiniok, +420 777 750 321,381 278 371.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Už počtvrté pořádaly Andrea Blažková a Eva Švecová chovatelskou výstavu morčat v areálu restaurace Hilton.

OBRAZEM: Stovka morčat se v sobotu usadila v restauraci Hilton

Jan Kopecký na českobudějovickém Výstavišti.
20

46. ročník Rallye Český Krumlov ovládl suverénně největší favorit Jan Kopecký

Na jihu Čech bude od září waldorfské lyceum

Písek, Č. Budějovice - Jako první v tehdejším Československu zahájila výuku s prvky waldorfské pedagogiky v roce 1990 Základní škola Svobodná, jejímž zřizovatelem je město Písek. Krátce na to se otevřela jako osmá v republice Základní škola waldorfská v Českých Budějovicích.

OBRAZEM: Sobota v Purkarci patřila vorařům

Purkarec - Ukázky práce vorařů, prohlídka muzea nebo dětská tvořivá dílna.

OBRAZEM: Děti běžely orientační závod v Plánských pískovnách

Planá nad Lužnicí - Dětská liga Táborska tuto sobotu pořádala již třetí ročník orientačního závodu v lese kolem Plánských pískoven.

OBRAZEM: Sezona na Lipně byla zahájena

Lipno nad Vlavou /FOTOGALERIE/ - Adrenalinová lanovka, nafukovací atrakce nebo celodenní workshopy pro děti.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT