Na první ročník žánrového festivalu Svítání je tam pozvalo Městské středisko kultury a sportu a spolupořádající skupina Za Sluncem.


Z exteriéru pod střechu

Původně se měl festival odehrávat na Kozím Hrádku, ale pořadatelé se kvůli nepříznivé předpovědi počasí rozhodli pro jeho přemístění do sálu kina Spektrum. Na akci se představí účastníci Dětské porty v Českém Krumlově i představitelé folku a country Jihočeského kraje. Zahrají tak Chapadla z Českých Budějovic, Jistem ze Strakonic, českokrumlovská Lakomá Barka, vítězové krajského kola Porty Duo Jir-Ka a místní Blueberryfields a Za Sluncem. Tábor bude reprezentovat složení Spadané Listí – Listí v Jeteli.
„Po odchodu perkusisty a zpěváka Lumíra Slabého budeme hrát ve dvou spolu s duem Tanec v Jeteli. Je to pouze na tuto akci a návštěvníci se mohou těšit na autorské skladby od obou formací i na písně převzaté,“ prozradila zpěvačka Spadaného Listí Pavla Kohelová.


Svítání chce přinést něco nového
Jaroslav Horáček z kapely Za Sluncem vysvětlil za pořadatele vznik festivalu: „Tábor není tak velké město, a tak i ve více žánrech, nejen ve folku a country, zde lidé znají určitý malý počet skupin, které daný žánr reprezentují. Posluchačům muziky, kteří mají rádi tento žánr, se snažíme představit i jiné skupiny mimo Tábor, a těm kteří o tento žánr začali mít zájem „nově“, chceme představit skupiny jak táborské i okolní. Také bychom byli rádi, kdyby se nám zmíněný zájem podařilo v lidech probudit.“
A jak se zrodil poetický název hudebního setkání Svítání? „Každý den je jiný. Když svítá, přemítáme, co nového nám probouzející se den přinese. Každý den svítání přináší něco nového, něco jiného, něco neznámého. Také stejnojmenný country-folk festival má za cíl přinést něco nového a jiného. Doufáme, že si každý přítomný odsud něco odnese, to něco necháme na každém zúčastněném,“ dodává Horáček. Vstupné na festival je 70 korun pro dospělé. Děti, studenti a senioři zaplatí 40 korun. Začátek je v 16 hodin.

David Peltán