Možná jste si všimli, že městem Tábor se poslední dobou hemží andělé. Třeba na nedávno konaných Táborských slavnostech, kdy se anděl vznášel na nebi nebo se procházel ulicemi. A pokud jste si kladli otázku, proč se všude ukazuje leden 2011, pak je to proto, že se právě v lednu bude otevírat nový music club přímo v hradbách Kotnova.
 O tom, jaké to tam bude a proč jsou symbolem klubu právě andělé, nám více poví přední český módní návrhář Josef Klír, který se zhostil nelehkého úkolu – designu interiéru.
 Jeho volba nebyla náhodná. Český Galliano, jak mu v módní branži přezdívají, zastává styl new gothic, který přesně zapadá do kotnovských zákoutí a zároveň propojuje hradní historii s novým projektem music clubu.

Jakým způsobem jste začal spolupracovat s music clubem Kotnov v Táboře?
Byl jsem osloven agenturou, která se stará o komunikaci klubu. Známe se dlouho a spolupracujeme spolu již od dob, kdy jsem začal oblékat miss, ať už na finálové televizní klání nebo následně, když jely vítězky reprezentovat Českou republiku. Společně jsme pak spolupracovali při nejedné mé autorské přehlídce nebo při slavnostním křtu mého kalendáře. Znají mě dobře, vědí, jakým směrem se ubírám, co mě inspiruje. A tak správně odhadli, že projektem budu nadšen a že velmi rád zapojím svou kreativitu a pustím se do práce.

Co vás inspirovalo při tvorbě interiéru? Ovlivnila vás i historie hradu?
Nejvíc mě inspiroval prostor sám. Doslova dýchá magičností. Ono budovat něco v zákoutích hradu už je samo o sobě neuvěřitelně inspirativní. Mám pocit, že mohu skloubit svůj um s historií, která je cítit v každém kameni. Když jsem poprvé procházel prostorem, připadal jsem si jako v andělském chrámu, tak jsem se rozhodl, že právě anděl bude takovým hlavním motivem všeho kolem.

Mluvíte o andělech, jaký vztah máte k andělům?
Andělé jsou všude kolem nás. Provází nás a pomáhají nám v každé životní situaci. Tímto táborským klubem jim chci vzdát hold. Bude to místo, kde se setkáte s anděly.

Jak daleko má podle vás navrhování a tvorba šatů k designu interiérů?
Má práce je pro mě tím největším koníčkem. Neustále hledám a poznávám něco nového. Látky, materiály, kameny, vše hned vidím prolnuté do šatů. Jakmile se podívám na ženu, hned si ji představuji v těch nejženštějších a nejšarmantnějších módních křivkách. Stejně tomu bylo i u interiéru kotnovského music clubu. Jakmile jsem prostor poprvé viděl, hned jsem si začal představovat jednotlivé součásti interiéru. Jde hlavně o fantazii a o vzájemnou kombinovatelnost, možná na první pohled neslučitelných věcí a materiálu. Musí vás to oslovit. A je jedno, jestli se jedná o šaty nebo něco jiného. Pokaždé je to originál.

Jednotlivé interiérové prvky, které jste použil při designování Kotnov music clubu, jsou k vidění i někde jinde, nebo je to táborský unikát?
Je to jednoznačně unikát. A to nejen v Táboře, v jižních Čechách, ale i v celé České republice. Navrhování interiéru pro mě byla výzva a jsem za ni moc rád. Navrhoval jsem si svůj byt nebo svůj ateliér, ale s takovouto zakázkou – navrhnout celý prostor music clubu se všemi prvky od barů, sezení, lustrů, schodiště či místa pro tanečnice a DJ, jsem se setkal poprvé. O to více jsem se nechal projektem pohltit. Hosté se mohou těšit mimo jiné i na sochy andělů v nadživotní velikosti a na mnoho dalších překvapivých a jedinečných prvků.

Kterou část či prvek považujete v kotnovském interiéru za nejzdařilejší?
Do teď jsem si myslel, že to bude patnáctimetrový bar ve tvaru kříže, který je vyroben z dvaceti tisíc zrcadlových střepů. Skláři ho vyráběli měsíc. Domníval jsem se, že tento dominantní prvek snad již nic nepřekoná. Nyní však vzniká druhý bar, který se skládá z černých zrcadlových střepů a uprostřed bude stříbrný anděl. Už teď vím, že tato dominanta u mě jednoznačně vyhrála. Ale kdo ví, na jak dlouho. Právě se tesá socha anděla se čtyřmetrovým rozpětím křídel, možná ta nakonec zvítězí. Nebo andělské místo pro DJ?

Myslíte si, že na takto luxusní podnik je Tábor, potažmo celé jižní Čechy, připraven?
Ano, určitě ano. Víte, i když je do interiéru vloženo mnoho investic a music club se jednoznačně zařadí mezi nejexkluzivnější v České republice, bude určen pro všechny. To, že vzniká něco tak výjimečného, je ve velké míře dáno i prostorem. Do krásných sklepních hradních prostor s klenutými zdmi přece nemůžete dát stejné sezení jako do nějakého obyčejného kulturního centra nebo řadové diskotéky. Ale to neznamená, že snad bude klub určen jen těm vyvoleným. Naopak, bude pro všechny a ceny v něm nebudou vyšší než u konkurence. Jen tímto klubem chceme nabídnout hostům vyšší standard za stejné ceny. V Praze by to nebylo jiné. Když chcete otevřít něco nového, musíte už pro dnešní hosty připravit něco jedinečného, originálního a hlavně odlišného.

Jaký vztah máte k jižním Čechám?
Jižní Čechy jsou pro mě něco jako druhý domov. Místo, kde nejraději relaxuji a čerpám sílu na další projekty. Tu přírodu a malebná města prostě nenajdete nikde jinde. Navíc mám v celých jižních Čechách spoustu přátel, máme tedy kam jezdit na výlety. Kromě přátel zde mám samozřejmě i hodně klientů, kterým připravuji šaty na zakázku. Snad se na mě neurazí ostatní děvčata, ale také nejvíce mých modelek pochází nebo žije právě v jižních Čechách. Ať už se jedná o České Budějovice, Český Krumlov, Telč, Tábor či Benešov. Skoro dvě třetiny mých stálých modelek jsou právě z těchto měst. A pak kde jsou nejkrásnější dívky.

Budete mít v prostorách Kotnova nějakou autorskou přehlídku?
Určitě to mám v plánu. Třeba rovnou nějakou andělskou kolekci.

Jaké další designové věci jste dělal?
Designérská práce je pro mě velmi inspirativní. Rád přijímám nové výzvy a popouštím uzdu své fantazii. Připravoval jsem třeba limitovanou kolekci tradičních českých hodinek PRIM, navrhoval jsem obroučky k dioptrickým brýlím či jsem jako jediný z republiky navrhoval láhev pro Coca Colu.

Co chystáte za nové projekty?
V současné době, kromě navrhování šatů na zakázku, věnuji všechen svůj čas projektu Kotnov. V Táboře nebo na cestě do Tábora jsem skoro pořád. V hlavě si už ale začínám představovat modely na svou další autorskou přehlídku a také kalendář bude co nevidět.