VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ta funkce na mě zbyla, říká komunistický radní pro kulturu

České Budějovice - Komunista Tomeš Vytiska má rád bigbít, třeba za minulého režimu zakázanou Hudbu Praha. Během jeho tříměsíčního působení v nové funkci na kraji už padla šéfka odboru kultury. „Zásadní cíle nemám," říká jihočeský krajský radní pro školství a kulturu.

8.6.2013
SDÍLEJ:

Tomeš Vytiska, jihočeský krajský radní pro školství a kulturu za KSČM.Foto: Deník/ Václav Pancer

Mluví stroze a byť se co chvíli směje, je stále ve střehu. Rozpovídá se až mimo záznam. A překvapuje: má rád bigbít a Hudbu Praha, Švejk je pro něho studnicí toho, o co se může člověk v životě opřít. Překvapí i tím, že minulý režim pojmenuje jako socík, nikdy nebyl na točně a v jihočeské kultuře nemá žádné cíle. „Heleďte, já na té funkci nelpím. Když se ukáže, že na ni nemám, tak tradá, půjdu zpátky dělat advokáta," říká 58letý Tomeš Vytiska, komunista, který se před třemi měsíci stal jihočeským radním pro kulturu a školství.

Začneme aktuálně: máte přehled, jak velká voda zasáhla jihočeskou kulturu?
Od toho má krajský radní úředníky, kteří mu to zjišťují. Žádnou informaci, že by nějaké naše pracoviště bylo vážně poškozeno, nemám.

Kdy jste naposledy vyrazil za kulturou nepovinně?
Na Joe Cockera. Vzal mě 
s sebou kamarád ze střední školy a bylo to moc hezké.

Jaké kulturní akce vám v jižních Čechách chybí?
Na to, abych vám to řekl kvalifikovaně, jsem tady příliš krátkou dobu. To vám říkám naprosto upřímně.

Nicméně 30. dubna jste se sešel se zástupci folklorních festivalů. Je to žánr, do kterého byste chtěl více investovat?
Nejde o mě. Musíte si uvědomit, že krajský radní je součást jedenáctičlenného týmu. A není člověk, který s tím týmem mává, musí je minimálně přemluvit. Kraj folklorní festivaly podporuje a já nevidím sebemenší důvod, aby se situace změnila. Dál?

Jako radní pro kulturu byste měl mít ale nějakou vizi.
Nejsem člověk, který někam přijde, je nejchytřejší, všechno zbourá a postaví znova. Když přijdete do funkce, do které jsem přišel já – ačkoli jsem ji nechtěl, nicméně shodou okolností na mě zbyla – neřeknete: všechno bude jinak. To, co funguje, se má zachovat, a pokud jsou podmínky, aby se něco rozvíjelo, proč ne. Ale nebudu rozhodovat sám, od toho mám úřednický aparát. To není tak, že já sám s tím hejbnu.

Tomeš Vytiska, jihočeský krajský radní pro školství a kulturu za KSČM.To chápu, ale já se ptal na vizi.
Mně by se třeba líbily bigbítové festivaly, protože jsem na nich vyrůstal.

Bigbít? Podpořil byste tedy třeba pietní desku v rudolfovském hostinci Na Americe, kde StB v roce 1974 rozehnala koncert Plastic People?
(smích). To tam není, taková deska?

Deska tam je, mě ale zajímá, jestli byste tu pietní akci podpořil.
To nevím, těžko říct. Pravda je, že jsem tam taky měl být (smích).

Jako divák?
Jako divák, ale shodou okolností jsem tam nejel, tím pádem jsem problémy neměl.

A jak jste ten zásah vnímal?
Jsou věci, ve kterých lidé, kteří slouží režimu, mají za to, že je třeba zasáhnout. A je věcí politického vedení, aby řeklo, jestli ano, nebo ne. Já si myslím, že ten zásah byl zbytečný.

Jste ve funkci sotva sto dní a už skončila šéfka odboru kultury Kamila Hrabáková. Prý na ni ČSSD a KSČM vyvíjely tlak.
Já jsem o tom s paní inženýrkou hovořil, i když nejsem člověk, který by s ní tu věc řešil.

Ale oba sedíte v radách Domu gobelínů: ona ve správní radě, vy v dozorčí.
Já jsem paní inženýrku znal příliš krátkou dobu na to, abych byl schopen objektivně posoudit její předpoklady. Já s ní problém neměl, ale vím, že problémy s ní měli jiní.

Podpořil jste ji?
Na to jsem tady byl taky krátkou dobu. Je něco jiného být v opozici a něco jiného podílet se na tvorbě politiky. Přijdete někam, a než zjistíte, jak to funguje, trvá to.

Tomeš Vytiska, jihočeský krajský radní pro školství a kulturu za KSČM.

Když jsem hledal, co máte za 90 dní v kultuře za sebou, moc jsem toho – kromě záštit – nenašel…
…to jsem rád (smích).

Je přesto něco, čím byste se mohl pochlubit?
Jako že se mi něco povedlo? Podílel jsem se na organizačních opatřeních, která do jisté míry zachránila Zemskou výstavu v Krumlově. Proces příprav se zadrhl. Bylo třeba to rozseknout a zodpovědní lidé nic nedělali.

Vinen je odbor kultury?
Situaci neznám tak dobře, abych jednoznačně řekl, že za to mohla paní inženýrka. Ale asi to měla řešit rychleji. A to se nestalo.

Jakou cítíte kvalifikaci pro pozici kulturního radního?
(smích). To jste mi nemohl dát nějakou lepší otázku?

Mně připadá jednoduchá. Byl jste mj. předsedou dozorčí rady Národního muzea fotografie.
Což to jistě. Nicméně to, že se stáváte funkcionářem takovéto úrovně, je prostě záležitost politického výběru. Ten se vás neptá, jestli jste odborník v této nebo tamté oblasti. Prostě je to takhle.

To mi utíkáte z otázky. Ptám se,  jakou cítíte kvalifikaci vy sám?
Neutíkám! Jsem krajský politik, stal jsem se součástí nějakého procesu a ten proces nějakým způsobem vyústil. Co vám na to mám říct jiného?

Tomeš Vytiska (na snímku z krajského zastupitelstva), jihočeský krajský radní pro školství a kulturu za KSČM.Zajímalo by mě třeba, jaký máte vztah ke kultuře.
Já mám ke kultuře celý život kladný vztah, protože bez ní by byl život šedivý. Přiznám se, že jsem vášnivý čtenář, to je moje celoživotní prokletí. Líbí se mi filmy, bigbít, pěkné obrazy… Že bych o sobě ale prohlašoval, že jsem odborník, to vůbec ne.

Co jako vášnivý čtenář říkáte na to, že Jihočech letos získal cenu Kniha roku? Četl jste ji?
Nečetl. K novým knížkám se dostávám vždy až s odstupem.

A který z jihočeských spisovatelů vám sedí coby čtenáři?
To jste mě dostal, protože příjmení zapomínám hrozným způsobem… Selský baroko? Formánek?

Hájíček.
Formánek napsal co? To si pletu. A Formánek je Jihočech?

Severočech. Selský baroko, které Jiří Hájíček zasadil do časů kolektivizace, vás nedráždilo?
Proč by mě dráždilo? Vždycky je zajímavé přečíst si úhel pohledu někoho jiného.

Tomeš Vytiska, jihočeský krajský radní pro školství a kulturu za KSČM.A jak se vám Hájíčkův úhel zamlouval?
Tak takhle: jsou lidé, kteří si pohled na svět budují čistě na základě osobní zkušenosti. A pak je základní pohled členů komunistické strany, kteří si myslí, že tak, jak se střídaly společensko – ekonomické formace, musí se něco nového objevit i po kapitalismu.

A co?
To říkal Egon Bondy – svět to o mně neví/ že jsem marxist levý – autor textů Plastiků: v dějinách je to tak, že první pokus o novou společensko – ekonomickou formaci se nepodaří. Takže to, co se nepovedlo po roce 89, se nepovedlo logicky, a je zbytečné se o tom dál bavit. Já netvrdím, že po kapitalismu bude to, co před  rokem 89. Ale nějaká podobná formace zřejmě přijde.

Na facebooku váš kritik Šimon Heller píše, že v jedné diskusi…
…měli jsme spolu pěknou diskusi.

…jste připustil, že po vítězství KSČM byste znárodňoval majetky. Takže třeba Schiele Centru byste zabavil originály?
Ale ne. Jsou přece obory podnikání, kde interes vydělávat peníze je ve vztahu ke společnosti kontraproduktivní. Z jakého důvodu mají být rozdílní vlastníci výroby elektrické energie? Proč je třeba, aby vydělávali tři, když stačí jeden? Z jakého důvodu by ČEZ neměl být státní?

KOMENTÁŘ: Něco se zadrhlo

Zpět ke kultuře. Z Národního muzea fotografie zmizela sbírka Zlatý fond. Vy jste členem dozorčí rady nástupnického muzea. Proč ke sporu došlo?
Od začátku byl evidentní rozpor mezi cíli, se kterými do toho vstupovali takzvaní otcové zakladatelé z Prahy a město. Zatímco město to financovalo, z otců zakladatelů čišely jiné zájmy. Zřejmě se domnívali, že přes muzeum se dostanou k penězům, že budou prodávat své fotky? Slíbili, že zajistí přísun fotografií. Nezajistili nic.

Tomeš Vytiska, jihočeský krajský radní pro školství a kulturu za KSČM.Sledujete personální proměny Jihočeského divadla?
Na tuhle otázku vám odpovím: no comment. Nic. Nevím. Nula. Čtu jako běžný čtenář v novinách, že se vyměňují, no…

šéf činohry…
…baletu atd., že se to hýbe, ale vyhraněný názor nemám.

Kdy jste byl v Jihočeském divadle naposledy?
To si ani nevzpomenu. A na točně jsem snad v životě nebyl.

Neláká vás?
Já jsem tu nabídku měl, ale už nevím z jakého důvodu jsme tam nejeli. Láká mě, ale jestliže mám dobře dělat tuhle funkci a jsem pořád advokát, tak mi moc času nezbývá.

Jak hodnotíte situaci kolem otáčka?
Je to nešťastný střet lidí, kteří upřednostňují pohled památkářů, s těmi, kteří chtějí, aby tam fungovala kultura. Pak tam můžou být ekonomické zájmy památkářů.

Ředitel Alšovy jihočeské galerie řeší muzeum keramiky v Bechyni. Na zámku platí nájem milion, mluví se o stěhování sbírek. Jaký je váš názor?
To zrovna řešíme. Budeme hledat cesty, jak dál. Aby zůstal genius loci Bechyně a nebylo to pro kraj tak finančně vyčerpávající. Pokud by se nám to podařilo vyřešit v průběhu třech čtyřech měsíců, byl bych spokojený.

Čeho byste chtěl v kultuře jako radní dosáhnout?
Já nemám zásadní cíle. Mně bude stačit, pokud kultura bude žít minimálně v rozsahu, jako žije teď. A lidé, kteří budou mít zájem ji tvořit, tak – pokud to bude v možnostech kraje – podporu dostanou.

Tomeš Vytiska (KSČM), jihočeský krajský radní pro kulturu.

Tomeš Vytiska se narodil 22. listopadu 1954 v Jindřichově Hradci. Vystudoval Právnickou fakultu UK. V roce 1983 vstoupil do KSČ. Advokát,  zastupitel města Jindřichův Hradec a Jihočeského kraje. Od 
7. března je po Vítězslavě Baborové, která rezignovala, radním pro školství a kulturu. Předsedá dozorčí radě hradecké nemocnice, je v dozorčí radě Muzea fotografie a moderních a obrazových médií. Je ženatý, má dva syny.

Oblíbená hudba
Jaromír Nohavica
Hudba Praha
Leonard Cohen

Knihy
Joseph Heller: Hlava XXII
Jaroslav Hašek: Švejk, povídky
H. Murakami: Kafka na pobřeží

Herci
Rudolf Hrušínský
Jiří Langmajer
Martin Štěpánek

Malíři
Kamil Lhoták
Karel Chaba
Giovanni Bellini

Autor: Václav Koblenc

8.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 15 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci administrativní pracovníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Náplň práce: zpracování analýz, komunikace s klienty, běžná administrativní činnost , Požadujeme: aktivní a zodpovědný přístup k práci, spolehlivost a flexibilitu, trestní bezúhonnost, znalost práce na PC, řidičský průkaz sk. B, Nabízíme: možnost realizace a karierního růstu, flexibilní pracovní dobu, odpovídající finanční ohodnocení, zázemí silné společnosti, po zapracování možnost práce z domova. Vhodné i pro absolventy či ženy na rodičovské dovolené. Kontakt mailem.. Pracoviště: Kateřina krejčová, prac., U Bechyňské dráhy, č.p. 790, 390 02 Tábor 2. Informace: Kateřina Krejčová, . Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 16 000 Kč Číšníci a servírky číšník/servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Tomáš douda - restaurace rejda, Lomská, č.p. 235, 391 75 Malšice. Informace: Alena Doudová, +420 725 744 952. Výroba - Výroba Obsluha strojů 120 Kč Obsluha zařízení na zpracování kovů obsluha CNC Laseru. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč, mzda max. 130 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: pečlivost a přesnost, flexibilita, samostatnost, pracovitost, trestní bezúhonnost, Po zapracování možnost prodloužení pracovního poměru na dobu neurčitou, vhodné i pro absolventy, Stravenky v hodnotě 80 Kč/směna, proplácení pauz na oběd, kontakt e-mailem, telefonicky nebo osobně v době 6:00-14:00 hod., práce v so a ne. Pracoviště: Sc metal, s.r.o., pracoviště tábor, Vožická, č.p. 2987, 390 02 Tábor 2. Informace: Martina Kolářová, +420 381 200 963,739 969 924. Výroba - Výroba Montážní dělník 17 500 Kč Montážní dělníci výrobků z kovů Pracovník montáže gastronomických zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: vhodné pro muže, samostatná kompletace nerezových gastro zařízení podle stanoveného pracovního postupu. Výsledkem Vaší práce tak bude např. nová pizza pec, profi sporák či fritéza, manuální zručnost, odpovědnost za kvalitu odvedené práce, dvousměnný provoz od pondělí do pátku (ranní směna 6:00-14:15, odpolední směna 14:15-22:30), pravidelné navyšování mzdy v návaznosti na Váš výkon a kvalitu odvedené práce, dotované stravování v ceně cca 30 Kč, prémie za docházku až 1000 Kč měsíčně, příspěvek na údržbu pracovních oděvů, kvalifikační příplatek, příplatek za směnnost, práci v čistém a bezpečném prostředí - nová moderní výrobní hala, kvalitní zaškolení a vybavení, možnost pracovního postupu, sleva na firemní výrobky , Kontakt: e-mailem.. Pracoviště: Rm gastro, s.r.o. - pobočka, Třída Čs. armády, č.p. 816, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Petra Pazderová, +420 725 156 325.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V sobotu se v Jistebnici jel již 19. ročník Jistebnického maratónu horských kol.
15

Jistebnický maraton se vydařil

PŘEDÁVÁNÍ CEN. Zleva starosta Veselí Ladislav Sýkora, druhý v pořadí Martin Korous, absolutní vítěz Ondřej Chudý, člen rady města Vít Rada, třetí Lukáš Studnař, vedoucí infocentra Lenka Horejsková a dlouholetý účastník Karel Schneider.

Populární triatlon slavil pětatřicátiny

Táborská rezerva neuspěla ani doma

Tábor – Fotbalisté táborského „béčka“ přivítali, na stadionu Soukeník, kde hrají svá domácí utkání, Čížovou, která ještě v loňském ročníku působila v ČFL.

Pamětník: Větší strach měli Rusové

České Budějovice – Ve středu 21. srpna 1968 vpadla vojska zemí Varšavské smlouvy na území Československa. Do Českých Budějovic dorazili Rusové až o den později. Pamětník Jiří Šilha, který se vyfotil u ruského tanku před Jihočeským divadlem, vzpomíná: „Čekali jsme je. Rozložili si ležení nad Borkem a v noci, když bylo město prázdný, sem teprve přejeli.“ Podle Jiřího Šilhy z Českých Budějovic, kterému tenkrát bylo 22 let, byli vojáci všude po městě. S kamarádem věděli, že je to průšvih.

Koukala jsem přímo do hlavně, vzpomíná herečka

České Budějovice – Strach, bezmoc, znechucení a snaha vysvětlit těm klukům u zbraní, že jsou tu špatně. Tak vzpomíná na okupaci Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy v srpnu roku 1968 Bibiana Šimonová, tehdy 24letá herečka v angažmá Jihočeského divadla.

Vimperští poslali do škol miliony, opravy už končí

Vimperk – Šestnáct milionů korun je účet, který zaplatí Vimperští za letní opravy v základních školách. Ty jsou ve městě dvě a v obou po celé prázdniny úřadovali dělníci. Celkově za poslední rok poslalo vedení města do škol a školek ve městě přes šestatřicet milionů korun.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT