Jeho snoubenka baletka Linda Schneiderová to věděla první. Pozvala ho na večeři a při ní mu to řekla. Viktor Svidró (30), sólista baletu Jihočeského divadla (JD), se dostal do užších nominací na prestižní Cenu Thálie. Zaujal hlavní rolí v představení Kauza Kafka, choreografii šéfa souboru Attily Egerháziho. O tom, zda cenu získá, se rozhodne 29. března, kdy laureáty vyhlásí Herecká asociace v historické budově Národního divadla. Do širších nominací na Thálie se letos z JD dostala také herečka Lenka Krčková (40) za roli Františky v horské baladě Advent. Jihočeské divadlo má zatím jen jednu Thálii, v roce 2010 ji získal sólista baletu Zdeněk Mládek za výkon v představení So In Love.

Viktor Svidró, rodák z maďarského města Sopron, tak dostal dárek ke 30. narozeninám, které slavil 24. ledna. Z nominace má pochopitelně radost. „Z jedné strany proto, že mě jako cizince česká taneční obec přijala mezi sebe, což mě těší a velmi si toho vážím, z druhé strany proto, že je to ocenění celé naší mnoholeté práce v Jihočeském divadle. Fyzicky bylo pro mne náročných již mnoho rolí, ale stejně tak jsem se unavil i při Budějovickém Maratonu, štafetě s ostatními tanečníky. Ale stát se na jevišti vedle role tanečníka ještě hercem, to je úkol o to těžší. Vedle všech rolí, které jsem kdy mohl tančit, je tahle skutečně nejnáročnější,“ řekl Deníku Viktor Svidró.

Jeho výkon ocenil i taneční kritik Roman Vašek. Patří podle jeho slov k tomu nejsilnějšímu, co v loňském roce na českých scénách viděl. „Viktor Svidró výborně charakterizuje vnitřně rozpolcenou postavu, postavu zmítanou pochybnostmi, nedůvěřivou vůči svému okolí. Z jeho Kafky vyzařuje silné zaujetí, je to postava, z níž běhá mráz po zádech,“ komentoval kritik.

V širších nominacích je z Jihočeského divadla Lenka Krčková, členka činohry. Porotu oslovila jako Františka v dramatu Advent, které režíroval Martin Františák, šéf Mahenovy činohry v Brně. „Je to ocenění mojí práce a určitě z něho mám velkou radost, taková věc se nestává běžně ani denně. Je to pro mě velký úspěch. Celá inscenace je velmi zajímavá, velmi náročná a na vysoké úrovni," řekla herečka.

Více informací přinese čtvrteční Deník