Již počtrnácté tady otevírá své brány dobře známý a mezi lidmi oblíbený mezinárodní hudební festival dechové hudby Kubešova Soběslav.
„Čtrnáctý ročník nepřináší žádné výrazné změny a zachovává si tedy svou tradici. Také příznivé vstupné zůstává stejné a několik let již neměníme jeho výši,“ uvedl organizátor a vedoucí soběslavského kulturního domu Petr Valeš. Připomněl, že u vstupu zítra na všechny návštěvníky čekají drobné dárky, mezi nimiž nechybí ani tradiční papírová čepice s logem festivalu.


Blata s muzikou
Kapely se dnes rozjíždějí po čtrnácti obcích soběslavských blat. Letos se nováčky mezi nimi stávají Tučapy.
„Začátky koncertů jsme záměrně zvolili v různých časových horizontech. To proto, aby si všichni praví vyznavači dobré dechovky mohli při výletě po regionu poslechnout více kapel, a zároveň tak odhalit krásy blat a okolí Soběslavi,“ uvedl k časovému harmonogramu Valeš.
Přiznává, že skloubit koncerty tolika kapel „na cestách“ s vystoupeními na náměstí již dá organizačnímu týmu pěkně zabrat. Každá minuta pak hraje významnou roli a malý zádrhel může způsobit velké komplikace.


Nová tvář
Jednu novinku však letošní ročník přece jen nabídne. Osvědčenou moderátorskou dvojici v neděli doplní třetí osoba.
Jen málokdo by si dnes dovedl představit Kubešovu Soběslav bez průvodního slova Blanky Tůmové a Milana Černohouze. Zítra rozhodně tedy chybět nebudou, ale na podiu se spolu s nimi objeví ještě Karel Hegner.
Mluvené slovo k dnešnímu programu zajistí rozhlasový moderátor Martin Hlaváček.
Stálí návštěvníci již vědí, že výběr toho nejlepšího z dechovek nabízí stánek Kubešova hudebního vydavatelství. Najdete ho na náměstí, v blízkosti hlavního podia.
„Lidé si v něm koupí například trička s logem festivalu, která nikde jinde neseženou. Navíc letos se v prodeji objeví i jedinečný půllitrový keramický korbel, rovněž se známým logem,“ láká na zboží stánku Valeš.
Pokud přijdete pozdě a korbele již nebudou na pultě, můžete si je na místě objednat. S koupí ale budete muset vydržet až do příštího ročníku.


Hosté z ciziny
Zahraničí budou při festivalu reprezentovat Eulach Muzikanten a Chisetaler Blaskapelle ze Švýcarska, z Německa přijeli Mährische Freunde a z Rakouska Musikverein–Prellenkirchen. Opomenout nelze ani hudebníky z Holandska, a to kapelu Dirgelländer Muzikanten.
Festivalové podium si opět užijí i děti z místního folklórního souboru Soběslaváček.


S vůní piva
Akce velká svým rozsahem i významem se ale neobejde bez podpory, za kterou je třeba poděkovat.
Poděkování tedy tradičně posílají pořadatelé na ministerstvo kultury, Jihočeskému kraji, jehož hejtman Jan Zahradník, by měl zítřejší galakoncert na náměstí spolu se starostou Jindřichm Bláhou zahájit.
Snad si i oni pochutnají na gambrinusu, který bude na festivalu zahánět žízeň již popáté. Plzeňští ale letos dovezou i dvanáctku prazdroje.
U 15. ročníku se diváci, hudebníci, pořadatelé a partneři setkají v sobotu a neděli 18. a 19. července 2009.