V místní mateřské škole bylo včera rušno. Přes dvě desítky dětí ve věku od tří do sedmi let předváděly Sněhurku a sedm trpaslíků, představení upravené do hudebně taneční podoby. Školka zároveň hostí mezinárodní návštěvu složenou ze zástupců Francie, Slovenska a Španělka, účastníky společného projektu Evropské unie.
Projektu předcházel kontaktní seminář ve Francii. „Znamenalo to nebát se sama odjet do Lyonu a zde se anglicky domluvit a prezentovat naši školku,“ nastínila vedoucí mateřské školy a koordinátorka projektu Jaroslava Basíková.
Projekt s názvem S tancem nás baví svět má za úkol rozvíjet školu, vzdělání a zkušenosti učitelů a v neposlední řadě dramatické a hudebně pohybové dovednosti dětí. „Velkou výhodou je, že se navzájem vzděláváme, obohacujeme o nové náměty a metody. Zároveň pro školku získáváme nemalou finanční částku, zhruba přes sto tisíc korun, takže jsme soběstační, vybaveni spotřebním materiálem a vším, co k projektu potřebujeme,“ doplnila Basíková.
Sněhurka je společným tématem pro všechny zúčastněné školy, přičemž každá pohádku zpracuje jiným způsobem a poznatky si vyměňují.
„Jedním z přínosů projektu je určitě budování vztahů mezi školami i porovnání výukových metod,“ ocenila význam projektu ředitelka základní školy s tanečním zaměřením pro děti ze španělského města Santander Maria Pilar Gallo.
„Určitě je důležité vidět, jak žijí v jiných zemích, jak učí, jaké mají vybavení, poznat kulturu jiných národů, odlišné metody vyučování. Mám zkušenosti s Francouzi, je to tam volnější, tolik děti nenapomínají, my Čechoslováci chceme mít všechno přesně dané, Francouzi používají hravé formy,“ vysvětlil Róbert Popluhár ze ZŠ s MŠ Cádrová Bratislava.
Možnost porovnání rozdílů mezi francouzskou a českou školou ocenily také učitelky z Lyonu. „ Rozdíl je i v počtu dětí, u vás jich máte ve třídě méně, u nás mezi pětadvaceti až třiceti. Také je zajímavé slyšet jiné jazyky než je ten náš,“ zmínily se Véronique Beyou a Marie–Claude Begey.