VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ROZHOVOR: Řada muzeí dělá jen krávoviny a vlastivědný popík

Volyně - S Karlem Skalickým, šéfem volyňského muzea, o přírůstcích, špatné vodě ve Strakonicích, výročí Sokola i zapomenutém metaři Toningerovi.

19.1.2013
SDÍLEJ:

HRADNÍ PÁN. Volyňské muzeum, které otevřelo 12. srpna 1934, sídlí na tvrzi. Ředitel Karel Skalický ale spojení hradní pán odmítá. „Jsem spíš strašidlo z tvrze,“ říká.Foto: Deník/ Václav Pancer

Místo kanceláře volí pro rozhovor biedermeierovský stolek v expozici. Je to totiž jediná místnost, kde je zrovna teplo. S nadšením líčí plány na nový depozitář nebo výstavu o zednících selského baroka, chválí jednoho ze svých předchůdců, dudáka Josefa Režného, který se věnoval etnografii. „Jde o to nedělat podlézavé věci," říká třiatřicetiletý Karel Skalický, ředitel volyňského muzea 
a rodák z Řepice.

Nedávno jste měl workshop 
v projektu Oživme si Strakonice. Zaujala mě otázka z pozvánky: kam chodíval řádový rytíř Meraviglia-Crivelli popíjet kmínku?
K Ferbasům do lékárny 
a býval tam údajně velice častým hostem, dotvářel tamní kolorit v druhé půlce 19. století. Byl jednou z typických postav, na které byly Strakonice relativně bohaté. Mohli bychom se v té době setkat s falešným doktorem, podivínem… Jakási bizarnost je známá i z jiných měst, třeba tady ve Volyni byl každé ráno hodinkami města metař Toninger, který si kupoval 
v krámu lahvinku denaturovaného lihu. Hladinu si doplnil zelenou vodou z kašny, aby to naředil, a vystačila mu na celý den.

Jak dlouho mu vydržela játra?
Nevím, kdy umřel, ale pamětníci tvrdí, že když žil, bylo náměstí jako ze škatulky.

Při workshopu jste probouzel zapomenutou paměť Strakonic. Máte pocit, že místní můžete ovlivnit?
Je otázka, jestli se ovlivnit nechají. Historickým drobnostem a historii širšího regionu, Prácheňsku, se věnuju už hodně dlouho. Je otázka, jestli to někoho poznamenalo.

Nemáte zpětnou vazbu?
Jsou to jednotlivci. Regionální historie se vesměs topí v krávovinách.

Například?
Chápu tak i téměř veškerou muzejní práci. Někteří kolegové z muzeí se mnou možná souhlasit nebudou, ale měly by se dělat věci, které jsou pravdivé, vážou se byť třeba k nepatrnostem, ale mají přímou regionální vazbu. Nemusí být vlezlé 
a vytvářet vlastivědný popík. Nejít cestou senzace a stylem: chci nalákat lidi, zvýšit návštěvnost, tak udělám nějakou krávovinu.

Máte pocit, že to je trend dnešních muzeí?
Určitě. Třeba muzejní noci. Myšlenka sice špatná není, jde o to muzea oživit. V řadě případů je to pozitivní a kvalitní, ale na řadě míst je to divadýlko, které nemá hloubku. Pokud bychom šli do Strakonic, tak tam je vidět dost často. Nerad bych jim shazoval nějakou z budoucích muzejních nocí, protože se osazenstvo trochu proměnilo, ale divadlo není dobré.

Překvapilo mě, že jste se k akci Oživme si Strakonice vůbec přidal. Ve Strakonicích jste kulturu dělal, mj. v kině U Mravenčí skály, pak jste 'utekl' do Volyně… Co vás přimělo k návratu?
Kulturní akce jsem dělal ve Strakonicích víc než deset let, v různých prostorech. Několik let jsem působil 
i v Písku. Ke Strakonicím mám rozpolcený vztah. Mám je hrozně rád, ale hrozně mě štvou. Je to dáno x faktory. Přece jenom byly nejprůmyslovějším městem českého jihu se vším všudy. To znamená rozvoj, který je ale následován tupostí a likvidací snah alternativnějšího rázu.

Ve městě dělníků asi těžko dělat alternativu.
Právě, že volnomyšlenkářů tam není tak velké množství. Jedna moje známá říkala: dej si bacha, Karle, ve Strakonicích je špatná voda, zblbneš! Možná na tom něco je. Znám víc lidí, kteří tam nějaký čas fungovali, posléze prchli kamsi jinam, aby se po chvíli vrátili. Zjistili, že Strakonice mají rádi, ale nevědí, jak jim pomoci. Možná jim pomoci nejde. Je tam určitě jiný vzduch než třeba v Písku, byť bych Písek nevychvaloval až někam do nebes. Vzduch 
v Písku je nabubřelý, velikášský. Ve Volyni je zase absolutně jiný, klasicky maloměstský. Já nejsem městský člověk, byť ve Strakonicích – čistě z technických důvodů – několik let bydlím.

Karel Skalický, ředitel muzea ve Volyni.

Ve volyňském muzeu působíte čtyři roky. Přijali místní fakt, že 'jejich muzeum' spravuje člověk odjinud?
Reakce byly jak pozitivní, tak negativní, situace byla hodně vyhrocená: odchod předchozího vedení, ministerská kontrola, opravdu žalostný stav muzea. Snažíme se dělat maximum za minimum peněz, nemůžeme se srovnávat s muzei, která zřizuje kraj. Náš rozpočet jsou necelé dva miliony, strakonické má určitě 15 milionů.

S takovým rozpočtem asi nelze nakupovat přírůstky ve velkém. Nicméně si pamatuju třeba krásný pohřební vůz. Kterých přírůstků si ceníte?
Na nákupy opravdu moc peněz nemáme, nakupuje se jen pár kusů do roka, a to za ceny téměř mizivé, spíše symbolické. Většinu přírůstků máme z darů a akviziční činnosti, snažíme se objíždět různá místa a přesvědčovat lidi, aby nám předměty do muzea darovali.

V podstatě je zachraňovat.
Přesně tak. Spousta těch předmětů nemá finančně cenu žádnou a lidé je zpravidla odvezou do šrotu nebo proženou komínem. Největší, co nám za moji éru přibylo, jsou dva pohřební vozy, které jsme koupili. Ale člověk má kolikrát radost z naprostých titěrností: knoflíky, mlynářská plomba nebo medailon, malba na kůži, kterou už máme i zrestaurovanou. Celkem radost mám z pozůstalosti varhanáře Felixe Hlídka, který působil dlouhá léta 
v Radomyšli a víc než stavbou varhan se zabýval jejich opravou. Hlavně vyráběl kolovrátky, hrací skříňky pro kočovné společnosti a potulné muzikanty.

Zase tedy zasutá paměť.
Určitě. Až budeme mít celý fond zpracovaný, bude hodně výživný.

Loni jste měli několik větších výstav. Celorepublikově se hodně navštěvovaly věci spjaté se 150. výročím Sokola. Čím je zajímavé sokolství na Volyňsku?
Výstavu téměř ze sta procent připravil místní Sokol, který je relativně akční, a dal důraz na současno. Před dvěma nebo třemi lety jsme měli opravdu velkou výstavu 
k volyňskému Sokolu a nechtěli jsme, aby se dublovaly. Mně přijde nejsympatičtější myšlenka, že není jen tělo, ale i duch. Nešlo o blázny, kteří jenom pobíhali po tělocvičně a snažili se překonávat výkony svých kolegů. Existovala turistická a divadelní sekce, pořádaly se přednášky. Kulturní doplněk Sokola mi přijde velice důležitý a nosný.

Zastavil bych se u jména, které se prolíná vaší výstavní činností, malíře Boháče. Říkal jste jednou, že v jeho dílech lze vystopovat předobraz Pána prstenů. Čím je tak inspirativní?
Nám se vrací čtyři Boháčové, protože se jedná o volyňskou uměleckou rodinu, která kromě své výtvarné činnosti měla ještě jiný rozměr: sběratelství. Nejstarší generace, Maxmilián Boháč st., byl v 19. století klasickým malířem – řemeslníkem. Malíř pokojů, dekorací i obrazů. Zároveň byl amatérským archeologem, geologem a sběratelem starožitnin. Jeho synové se všichni potatili a dokonce to znásobili, takže dva starší bratři malířství vystudovali a provozovali. Maxmilian měl malířskou školu u Karlova mostu, kterou prošla řada významných malířů. Alois, který vytvářel ten pohádkový svět, fungoval jako profesor v řadě škol celé monarchie. Třetí z bratří, Josef, se stal akademickým sochařem. A všichni tři měli sběratelskou vášeň a díky jejich aktivitě je naše muzeum plné nejrůznějších věcí.

Karel Skalický, ředitel muzea ve Volyni.

Jak to nesly jejich rodiny?
Oni si všichni tři v mládí řekli, že ženská kazí umění 
a že se neožení. Všichni zůstali svobodní, jen prostřední Alois si vzal svoji hospodyni, což mu bratři do konce života neodpustili. Když umřel, byla natištěná dvě úmrtní oznámení: jedno tiskla manželka a jedno bratři.

Kromě výstavy děláte v malém městě jazzové koncerty, výlety… De facto osvětu. Jste vlastně takový buditel.
Neříkal bych buzení, ale nabídka možnosti. Nejde 
o množství, ale o kvalitu, to je moje krédo. Nezavdat si a nedělat podlézavé věci. Aby se člověk nemusel stydět.

Aktivity vašeho muzea jsou opravdu široké. Jak byste pojmenoval svůj otisk, který byste zde po sobě rád zanechal?
Něco málo se tady udělalo. A aby byl otisk zřetelnější, obávám se, že to chce aspoň ještě deset let. Zatím je ten otisk mělký, a když zafouká vítr, moc z něho nezbyde.

Jaké přídavné jméno by mělo padnout, až se bude za 50 let říkat: Jó, tenkrát za Skalickýho…?
Já si nepotrpím na prezentaci sebe sama, připadá mi to nadbytečné. Člověk by měl být spokojen s tím, co dělá. Já mám dlouhodobý problém, že úplně spokojený nejsem, což je zároveň pozitivní, protože  je to hnací motor. Chtěl bych, aby zaznělo, že bylo vše dotažené a v pořádku.

Autor: Václav Koblenc

19.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Recepční 75 Kč

Recepční (kromě recepčních v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních) recepční. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 75 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: základy AJ nebo NJ, prac. doba 15:00-20:00 včetně víkendů. Pracoviště: Autocamping malý jordán, Ke Mlýnu, č.p. 59, 390 03 Tábor 3. Informace: Liběna Flachsová, +420 723 479 168.

Zákaznický servis - Zákaznický servis Pracovníci v zákaznických 16 000 Kč

Pracovníci v zákaznických kontaktních centrech Operátor call centra. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Chcete skloubit práci i letní prázdniny? U nás se na dovolené vždy domluvíte!, Rádi komunikujete s lidmi a pomáháte jim? Nemáte problém s prací na PC?, Zapojte se do našeho kamarádského kolektivu, kde je práce zábavou, je především o komunikaci s lidmi a o možnosti si individuálně řídit svůj časový plán. , A to, že dostanete placené volno za své splněné úkoly, je jen jedna z mála výhod práce u nás., Tato práce je vhodná jak pro osoby se zdravotním postižením, tak i pro maminky na mateřské, které se většinou hůře uplatňují na trhu práce. , , Nyní nabízíme na HPP nové zkrácené úvazky na 4, 5, 6 a 7 hodin. , , Náplň práce:, , Naši specialisté vás pečlivě zaškolí a připraví na komunikaci se zákazníky po telefonu. Zároveň se naučíte zaznamenávat zjištěné informace do PC. , Nabídka, U nás všem nabízíme širokou škálu motivačních odměn a bonusů. , Mezi benefity patří například vyplácená jubilea, nabídka levnějšího volání, zdarma občerstvení na pracovišti, hry a soutěže o různé ceny + další aktivity a ohodnocení, které pozitivně ovlivňují náladu a život našich operátorů. Je toho od nás ještě víc…ale to se dozvíte, až se uvidíme. ?, Pracovat budete pouze na ranní směny od pondělí do pátku, víkendy a svátky jsou volné., , , Tak co, našli jsme Vás?, , Volejte na tel: 380 900 122, nebo nám zašlete životopis na email: nabory@atoda.cz. Pracoviště: Atoda tábor, s.r.o., Světlogorská, č.p. 2771, 390 05 Tábor 5. Informace: Nicola Plánská, +420 380 900 122.

Výroba - Výroba Brusič nástrojů a kovů 18 100 Kč

Brusiči nástrojů a kovů brusič nástrojů a kovů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18100 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: placené ubytování, příspěvek na stravování, kontakt tel. nebo e-mailem, místo výkonu práce: KOVOSVIT MAS, a.s. - Sezimovo Ústí. Pracoviště: Petramont s.r.o., organizační složka, kovosvit mas a.s, náměstí Tomáše Bati, č.p. 419, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Jozef Fečanin, +420 004 219 480 028 31.

Výroba - Výroba Elektrotechnici a technici energetici 23 000 Kč

Ostatní elektrotechnici a technici energetici Provozní elektrikář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Náplň práce: udržování výrobního zařízení v provozuschopném stavu, Požadujeme: Osvědčení z vyhlášky ČÚBP A ČBÚ č. 50/1978 Sb. § 6 a vyšší, Čtení technické dokumentace, , Znalost automatizace (fr. měniče, snímače, elektro ventily…) - výhodou, Mechanická zručnost, Samostatnost, odpovědnost, Příspěvek na penzijní připojištění v případě pracovního poměru na dobu neurčitou, Stravenky, Odměna za odpracovanou dobu, K základní mzdě prémie a příplatky, Další odborné vzdělávání, možnost odborného růstu. Kontakt: emailem.. Pracoviště: Partner in pet food cz s.r.o. - veselí n.l., Jateční, č.p. 470, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Dagmar Budinová, +420 734 418 541.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Chutná hezky, Jihočesky

Slapský „vlašák“ získal zlato

Ilustrační foto

Již nejsou mezi námi

Noc v muzeu na knihařské téma

Soběslav - Smrčkův dům v Soběslavi se v pátek od 16 ponoří do atmosféry sedmé Noci v Blatském muzeu.

Z automobilu zmizel notebook

Veselí nad Lužnicí – Pískovny opět lákají zloděje. Přesvědčila se o tom řidička Toyoty Yaris, která v době mezi půl osmou a půl devátou hodinou středečního večera odstavila svůj automobil právě u jedné z místních pískoven.

Psychika i fyzička v Café Deník

České Budějovice – Kavárna Deníku v parku BosoNoha se zaměřila na prastarý ideál rovnováhy duše a těla.

Kráska z Íránu, Maroka nebo jihu Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny B

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT