VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rostlinopis a Oskar z Baobabu jsou nejkrásnější knihy roku

Tábor - Památník národního písemnictví ocenil knihy táborského nakladatelství. To má letos nominace také na Magnesii Literu a Zlatou stuhu.

23.4.2013
SDÍLEJ:

Kniha 12 hodin s Oskarem z táborského Baobabu získala jednu z cen v soutěži Nejkrásnější kniha roku.Foto: Repro: Deník

Prima sezona. Název povídek Josefa Škvoreckého přesně pasuje na letošní rok v táborském nakladatelství Baobab. Poté, co jejich kniha Rostlinopis získala nominace na ceny Magnesia Litera a Zlatá stuha, dostala v pondělí ocenění Nejkrásnější kniha roku, v kategorii učebnic a didaktických pomůcek. V sekci Literatura pro děti a mládež pak zvítězilo baobabí obrazové album 12 hodin s Oskarem a do Tábora míří i třetí místo, cena za skládací knihu Cirkus ulice.

O ceny soupeřilo 270 titulů od 125 vydavatelů. Výsledky 
vyhlásila včera porota v Památníku národního písemnictví. Tři úspěchy ve 48. ročníku soutěže Baobab těší.

„Ceny, které uděluje Památník písemnictví, si vážíme. Je to cechovní cena, která posuzuje knihu jako celek, jako typografickou a výtvarnou ideu a koncepci. Každá cena, která na naše knížky poukáže, je samozřejmě skvělá," řekla Tereza Horváthová z táborského nakladatelství Baobab.

Rostlinopis napsal Jiří Dvořák a je to jeho šestý titul v Baobabu. V hravé knížce, kterou ilustrovala Alžběta Skálová, děti zjistí, proč kopřiva žahá, jaká byla první rostlina na světě či jestli nejdražší kávu kakají cibetky. Autor se pokusil ke každé květině, ale 
i k vědeckému objevu a buňce najít příběh.

Kniha Rostlinopis z táborského Baobabu získala jednu z cen v soutěži Nejkrásnější kniha roku.

„Snad je právě tohle příležitost, kdy si můžu dovolit pochválit svou knížku, zvlášť, když chvála bude patřit spoluautorce. Rostlinopis je totiž jednou z těch nemnoha knížek, kde je dokonale vyvážena literární a výtvarná stránka. Obrázky často i rozšiřují to, co řekla písmena, dovádějí příběhy dál a někdy si z naučných textů i dělají jemnou legraci," reagoval Jiří Dvořák. Vyzdvihl, že ilustrátorka se napřed ponořila do studia botaniky a teprve potom se chopila tužky, barev a papíru. Ocenil rovněž grafika Juraje Horvátha z Baobabu.

Další vítězná kniha, obrazové album 12 hodin s Oskarem, je od absolventky VŠUP Evy Macekové. Oskarovi je pět, ještě neumí číst a má nezbedného kocoura. Jeho vrstevníci s ním mohou prožít všední den, něco k němu přimalovat a zahrát si i hry. Mj. přitom potrénují zavazování bot, čištění zubů nebo někdy obávané hodinové ciferníky. Výtvarné zpracování má blízko ke kreslíři Blexbolexovi.

„Určitě mě to těší, je to moje první kniha vydaná v nějakém nakladatelství, takže rozhodně potěšující zpráva. Myslím si, že zde chybí literatura pro děti předškolního věku, to mohl být jeden z aspektů v rozhodování poroty, a také zpracování, které je retro 
a zároveň současné," řekla Eva Maceková.

Baobab vnímá soutěž kladně 
i proto, že v porotě sedí dobří grafici. Zároveň ale v Česku zatím neexistuje žádná cena, kterou by za své knihy táborské nakladatelství vyloženě toužilo dostat. Váží si hlavně zahraničních jako je německá White Ravens – v minulosti ji Baobab získal za tituly Knihafoss Marky Míkové či Chlebová Lhota Dagmar Urbánkové – dále ceny Lipského veletrhu 
a jako úspěch berou letošní nominaci z veletrhu v italské Boloni na cenu pro nejlepšího nakladatele.

Autor: Václav Koblenc

23.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

O autisty se v Táboře stará Apla.

Festivalem o autismu oslaví kulaté výročí

Souběžně s mostem povede i lávka.

Tábor podruhé hledá stavitele lávky

Když se vám narodí trojčata

Táborsko - Ač je to s podivem, Táborsko je na výskyt trojčat vcelku bohaté.

V hledání pomohly sociální sítě

Tábor - Poctivý nálezce v pátek odpoledne odevzdal funkční tablet, který našel v Jordánské ulici. Strážníkům, kterým tablet předal na služebně, se pomocí sociální sítě podařilo kontaktovat kamarády jeho majitele. Ti mu zprávu předali, takže se tablet opět dostal do správných rukou.

Nemocní mohou poslouchat knihy z CD

Tábor - Již poněkud starší myšlenka a nápad nezapadly a dočkaly se realizace. Knihovna do nemocnice věnuje čtivo, které vyřazuje ze svého fondu.

Největší volební okrsek v Táboře? Kupa odpovědnosti a stravenky místo bábovky

Tábor – Ještě než volební místnost největšího okrsku na Táborsku navštívili první nedočkavci, měli už členové jeho komise za sebou první stěžejní díl své práce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení