Začali hrát v dětském pokoji a i díky toleranci rodičů dnes mají kapelu, která koncertuje. Bratři Filip a Jakub Novákovi z Jistebnice hrají na pódiích už dva roky. Volnej průběh založili společně s kamarádem Michalem Součkem.

„My jsme si začali hrát doma, protože nás to bavilo. Od deseti let jsem měl kytaru, pak basovku. Chodil k nám Michal, chtěl si hned všechno vyzkoušet a byl opravdu dobrej,” vypráví Filip.

Kytarová základna se pak rozrostla, když si tatínek Novák koupil sám pro sebe bicí. „Sedl jsem si za ně a zjistil, že mě to baví. Tak jsem je zabavil,” směje se Jakub.

Kluci v tu dobu poslouchali Jaksi Taksi a další punkové kapely. Ta jejich začala pomalu vznikat.

Filip už jisté zkušenosti s hraním měl, před Volným průběhem prošel dvěma kapelami, Jakub je prý samouk. „Nikdy jsem neměl žádného učitele, taky mám hodně zlozvyků. Byl jsem na jednom bubenickém semináři a zjistil jsem, co všechno dělám špatně, ale to už ve mě asi zůstane. Hodně jsem okoukal z youtube, je tam dost nápadů, takže když někdo bude chtít začít hrát, tak tam je dobrý návod, jak se to naučit,” radí Jakub.

První koncert byl risk

Nápad, jak kapelu pojmenovat, přišel sám od sebe, i když mu předcházelo velké vymýšlění.

„Začali jsme si lámat hlavu s názvem, v jednu chvíli jsme řekli, že ho musíme hned teď vymyslet, ale napadaly nás samé nesmysly. Až brácha řekl, že na to kašleme a necháme tomu volnej průběh. A název byl na světě,” vypráví Jakub.

Dnes za sebou mají dva roky koncertování, hraní na letních festivalech, patnáct vlastních písniček, nahrávku. Rozrostli se o dva nové členy, také Jistebničáky. Zkušebnu si přestěhovali z dětského pokoje do nedalekého Zvěstonína.

„Naši byli hrozně tolerantní. Táta dokonce říkal, že mu to tam teď chybí,“ směje se Jakub.

První koncert byl jak jinak než v Jistebnici. Podle svých slov se do místního kulturního domu kapela sama vnutila. „Jednou jsme takhle popíjeli v hospodě a říkali jsme Slávovi Stejskalovi, který to tam provozuje, že hrajeme a že kdyby někdy potřeboval předkapelu, ať nám zavolá. A on volal asi za tři týdny. A my neměli jedinou vlastní věc. Hráli jsme věci od Jaksi Taksi nebo Houby. Takže jsme během tří měsíců vymysleli deset vlastních songů,” přibližuje Jakub, jak se Volnej průběh dostal k vlastní tvorbě.

„Sláva nás k tomu koncertování vlastně přivedl, dal nám tu první šanci, znal nás jen jako lidi, nikdy nás neslyšel na něco hrát, možná celkem dost zariskoval,” vzpomíná Filip.

Jednu z prvních písniček věnovali kluci právě Jistebnici, kde mají podle svých slov největší podporu a jejich koncerty nejlepší atmosféru.
„S nápadama na muziku chodí hlavně Michal, má na to dobrou hlavu. Texty děláme nějak dohromady, ale je to oblast, kde ještě hodně hledáme, kde si nejsme moc jistí. Vždycky tam někdo něco na poslední chvíli vymyslí,” líčí Jakub.

První vystoupení bylo pro kluky velká neznámá. „Všude samá světla a odposlechy a já to nikdy nezažil. Myslím ale, že se to celkem povedlo. Dnes už je ale ta úroveň našich vystoupení úplně jiná. Člověk už ví, jak zařvat do mikrofonu, jak bouchnout do bubnu,” hodnotí Jakub.
Dnes už na koncertech znějí jen vlastní věci, ve zkušebně si ale kluci rádi nějaký ten cover střihnou.

Ať žijí vesnice!

Před rokem se tříčlenná formace rozrostla o další dva hudebníky. Sestavu posílil Lukáš Koliha, který hrál už v kapele Honzy Toužimského Simon. „Byla to taková iniciativa z obou stran. My věděli, že hraje, a on měl zájem. Pak přišel Michal s tím, že by ho bavilo jen zpívat, takže na basu přišel hrát Pavel Bechyně,” vypráví Filip.

Kromě domácí půdy hraje kapela také v Černovicích, v Milevsku, hrála na letních festivalech ve Stádlci a Přeštěnicích, kluci vystupovali už i v Praze. Na vesnice ale nedají dopustit.

„Na vesnicích je to zlatý. V Praze je hodně kapel, lidé si mohou vybrat, jen sedí u piva a říkají si, co je to tam za nýmandy. Na vsi jsou lidé rádi, že se tam vůbec něco děje, že tam někdo přijede, tam nás to prostě baví,” shodují se bratři, kteří mají kolem patnácti koncertů do roka.

Kapela by si jich ale přála více. Aby si mohli zahrát, obesílají okolní kluby a kulturní domy, občas se prý někdo ozve. „Hrajeme vlastně jen za proplacený cesťák, ne za honorář, Nás to prostě baví,” tvrdí Jakub. Mimo hudbu a koncertování jsou další slastí fanynky. „Polovina toho, proč se hudba dělá, jsou fanynky. Na ženské to samozřejmě zapůsobí,” říká se smíchem a nadsázkou Jakub.

Kapela už má i svou nahrávku. Před rokem ji v Jistebnici pokřtili Totální nasazení. „Nahrál nám ji Martin Mareda z Peshaty, který pomáhá začínajícím kapelám. Dali jsem dohromady pár věcí, udělali potisk a prodáváme to za čtyřicet korun, aby se do dostalo na tu nákladovou cenu,” vypráví Jakub. Uvažují prý i o natočení klipu, to je ale podle nich hlavně otázka peněz.

Překvapení

V současné době zkoušejí třikrát týdně, aby se připravili na koncert, který je 18. listopadu čeká v Jistebnici. Vystoupí společně s kapelami Houba a The Fialky. Zkoušky jsou proto teď trochu vypjatější, podle kluků je ale výměna názorů ozdravná.

„Už jsme dlouhou nehráli, bude to tedy koncert po větší pauze a jsme celkem natěšení. Určitě zazní dvě nové věci, které ještě nikdo neslyšel,” lákají bratři. Na fanoušky ovšem čeká i jedna špatná zpráva. V kapele dojde ke trochu nečekané personální změně, chcete-li vědět více, doražte na koncert, kde kluci všechno oznámí.

A kde se kapela vidí tak za dva roky? „Kdyby tady byl Michal, tak řekne, že O2 arena,” shodují se. Jakub ale prý bude rád, když na Volnej průběh vždycky přijde pár lidí a bude je to bavit. „Samozřejmě hrát na festivalu před davem lidí musí být taky krásný zážitek, který ještě nemáme,” sní Jakub, kterého čeká maturita, takže neví, jak bude mít čas na nahrávání desky, kterou kapela na jaro chystá.

„Hraní je můj celoživotní koníček, rád bych tu kapelu udržel co nejdéle,” plánuje Jakub.

Nejbližší koncert
Pátek 18. 11. , KD Jistebnice
Houba
The Fialky
Volnej průběh
Začátek 21 hodin
Vstupné 150 korun