VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pod kamennou žábou končí umění. Po 16 letech

České Budějovice /ROZHOVOR/ - Odmítám hledat ty správné kamarády v politice, říká galeristka Magdalena Kutišová.

29.11.2011
SDÍLEJ:

Po 16 letech definitivně končí známá českobudějovická Galerie Pod kamennou žábou. Od města, jemuž budova patří, dostala galerie letos pouze 35 tisíc, což pokryje pouze měsíc provozu. „Je to fakt výsměch," říká galeristka Magdalena Kutišová (na snímku).Foto: Deník/ Václav Pancer

Pode Bal, kteří na jihu šokovali výkupem uren. Legendární fotograf Jindřich Štreit, Vladimír Skrepl, jedna z osobností AVU. Zdaleka nejen tato slavná jména přitáhla do Českých Budějovic za 16 let své existence Galerie Pod kamennou žábou. Zpíváním s Furiantem o poslední adventní neděli však končí. A co bude s prostorem dál, je velmi nejisté. „Je nám to hodně líto, ale bylo to hezkých 16 let,” říká 39letá Magdalena Kutišová, povoláním zdravotní sestra, která galerii vedla s manželem Jaroslavem.

Ohlásili jste, že v prosinci uspořádáte poslední akce. První otázka je tedy jasná: proč? Kvůli penězům?
Jednoznačně. Už na jaře jsme se rozhodli, že skončíme, protože na celý rok jsme pro galerii dostali od města 35 tisíc korun. A to stačí tak na měsíc. Ze strany města je galerie dlouhodobě podfinancovaná.

Ptali jste se proč?
On vám to nikdo neřekne. Nemáme samozřejmě žádný nárok, abychom peníze dostali, hodnocení je vždy subjektivní. Můžu na to mít svůj soukromý názor, proč někdo peníze dostane a někdo ne, ale to jsou všechno jenom pocity.

A jaký je tedy váš soukromý názor? Berete to jako gesto města: už vás nechceme?
Nemáme žádné důkazy. Ale jde o to, že jsme galerii vždy dělali sami za sebe, nikdy jsme si nehledali kamarády, kteří nám přihrajou peníze. Nemáme za sebou žádné politické strany, ani nechceme. Něco dělám a buď to dělám dobře a peníze dostanu, anebo ne a pak radši skončím. A já odmítám přistoupit na to, že abych mohla něco dělat, musím mít ty správné kamarády. Chodit a vysvětlovat něco politikům, to dělat nebudeme.

Hledali jste ještě jiné cesty, jak galerii zachránit?
My samozřejmě nefungujeme jen z 35 tisíc od města. Máme sponzory a do galerie jsme vždy dávali i naše vlastní peníze. Třeba všechno zařízení jsme pořídli za své. Pro nás to má ale meze a tohle už je daleko za nimi. V téhle situaci nejsme schopni sehnat tolik dalších peněz, abychom náklady pokryli. Děláme to 16 let a taky jsme už trochu unavení. Oba máme svou práci a galerie je koníček. Ale ve chvíli, kdy ho chcete dělat pořádně, je to další úvazek. A my už asi nechtěli. Máme toho dost.

A nakolik je jisté, že v prostorách galerie bude pokračovat ateliér Tvor, jak jste avizovali?
Holkám z ateliéru, které pro nás dělají výtvarné dílny, to přišlo líto a řekly, že by si prostor vzaly na starost. Měli jsme ještě variantu, že bychom se o galerii starali společně, to se ale změnilo: Jarda je skoro už dva měsíce v nemocnici a má před sebou další rok, než bude relativně v pořádku. Takže i omezená činnost je pro nás v tuhle chvíli nemyslitelná. Pokud to rada města schválí, měly by tam zůstat holky z ateliéru, dělaly by hlavně dílny.

Po 16 letech existence to ale bude pro kulturu v Českých Budějovicích docela zásadní ztráta.
Nevím, jestli to můžu hodnotit úplně objektivně. Je to škoda, ale nemyslím si, že bychom dělali úplně zásadní výstavy, na to nemáme prostředky.

No ale jména jako Jindřich Štreit, Jan Šerých nebo Pode Bal jsou docela zásadní. Na kterou z těch špičkových výstav ráda vzpomínáte?
Samozřejmě Jindra Štreit má velké charizma. Honza Šerých taky, to byla specifická výstava: tři měsíce sbírali s přítelkyní doma všechno, co použili. Chtěl ukázat, co je schopná jedna dvoučlenná domácnost vyprodukovat za odpadky. Pak je tam vyskládal do různých obrazců: lahvičky a kelímky od mlíka, jogurtů, šamponů, pracích prášků. Když pak vidíte pohromadě, co dva mladí lidé, kteří doma nestráví moc času, nahromadí, je to neuvěřitelné. I když vím, že je to výstava, nad kterou se třeba starší lidé pohoršovali.

Začala jste po této výstavě žít víc ekologicky?
Já jsem schopná vytřídit i malé kousky papírů (úsměv).

Jste také jeden z mála zajímavých prostorů v Budějovicích, kde mohou vystavovat Jihočeši. To bude další ztráta.
Nechtěli jsme dělat jen regionální galerii, ale k jihočeským autorům jsme se vraceli. Mě jako galeristku zajímá, jak se umělcovo dílo proměňuje, mám ráda hledání. A nebaví mě, když autor jednou namaluje dobré obrazy a už u nich zůstane – po čase začnou být mrtvé a nemají žádný náboj. Je to tedy škoda, ale už to nemůžu zachraňovat. Stejně jako dílny, které jsou moc důležité, protože je to pro děti způsob, jak se s uměním potkat tak, aby mu rozuměly.

Jaké to je, loučit se po 16 letech s galerií, do které jste vložili tolik ze sebe?
Pro nás bylo nejtěžší rozhodování, kdy jsme se s tím vyrovnávali těžko. Ale za půl roku se s tou myšlenkou sžijete a zároveň jsme se nyní dostali do situace, kdy je Jarda docela vážně nemocný, takže nemám čas sednout si tady a přemýšlet, že jsem tu naposledy. Původně jsme si mysleli, že uděláme nějaký rozlučkový večírek, ale teď je to passé.

A cítíte naplnění, že to mělo smysl, nebo převládá deziluze?
Jaro pro nás bylo hodně depresivní. Říkáte si, že šestnáct let něco děláte, a skončíte, protože dostanete 35 tisíc, což mi připadá fakt jako výsměch. Nevím, jestli je to víc směšné, nebo k pláči. Přijde vám to hodně líto, strávili jsme nad tím tolik času… Ale s odstupem vím, že to bylo hezkých šestnáct let. A určitě si nemyslím, že budeme jen chodit do práce, odpoledne přijdeme domů a sedneme si na gauč k televizi, kterou nemáme (úsměv).

Galerie Pod kamennou žábou

Budějovická Galerie Pod kamennou žábou, sídlící v domě, který patří městu, začala fungovat v roce 1995 díky sdružení Kyvadlo. Pořádala výstavy Jihočechů i osobností jako Pode Bal, Vladimír Skrepl, Jan Šerých či Jindřich Štreit. Dále nabízela divadla, koncerty, Ozvěny AniFestu či vynášení Morany. Krédo znělo: napomáhat rozvoji spolkového života.

Dění měli na starosti Magdalena a Jaroslav Kutišovi. V prosinci ale končí. Nájem měli sice symbolických 100 korun ročně, ale letos dostali dotaci tak malou, že pokryla jen měsíc provozu. Centrum tak po Solnici, jež zavřela loni, přijde o další kulturní prostor.

http://www.kyvadlo.cz

Autor: Václav Koblenc

29.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.
103

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

O autisty se v Táboře stará Apla.

Festivalem o autismu oslaví kulaté výročí

Tábor podruhé hledá stavitele lávky

Tábor – Táborští radní schválili zveřejnění v pořadí druhého výběrového řízení na stavbu lávky pro pěší a cyklisty.

Když se vám narodí trojčata

Táborsko - Ač je to s podivem, Táborsko je na výskyt trojčat vcelku bohaté.

V hledání pomohly sociální sítě

Tábor - Poctivý nálezce v pátek odpoledne odevzdal funkční tablet, který našel v Jordánské ulici. Strážníkům, kterým tablet předal na služebně, se pomocí sociální sítě podařilo kontaktovat kamarády jeho majitele. Ti mu zprávu předali, takže se tablet opět dostal do správných rukou.

Nemocní mohou poslouchat knihy z CD

Tábor - Již poněkud starší myšlenka a nápad nezapadly a dočkaly se realizace. Knihovna do nemocnice věnuje čtivo, které vyřazuje ze svého fondu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení