Už víte, komu je patnáct? Jestli ne, tak si zkuste složit skládanku: Zvířátka nemohou zasadit kouzelný strom – zoopunk – Mareda – Valeš – trombon – Blažek.

Věrný fanoušek už bezpečně ví, že tím oslavencem je táborská kapela Peshata. Za patnáct let vydala pět cédéček, odehrála stovky koncertů po celé republice a je stálou, a nutno dodat, že vyhledávanou součástí věhlasného letního festivalu Mighty Sounds.

U jednoho stolu jsme se sešli s Martinem Maredou, který kromě kytary ovládá i organizační složku kapely a nerad mluví o tom, že je kapelníkem, a Jakubem Valešem. To je muzikant, který vdechl Peshatě dech.

Jedno demo a dost

Martin Mareda, Láďa Beránek, Petr Bína, Láďa Benák: původní sestava, která v roce 1997 dala kapelu dohromady.

„V té době jsem hrál ještě s jinou kapelou a měl v šuplíku pár nápadů, které se do ní nehodily. Tak jsem se s kamarády dohodl na založení jiné kapely. Naším cílem bylo moje nápady zhudebnit, natočit demo a rozpadnout se. Demo jsme vydali, ale zbytek se nepovedl,“ vzpomíná Martin.
Proč taky rychle balit kufry, když demo nahrávka v hospodách sklízela úspěchy? Nakonec ho posluchačům začali servírovat i naživo. Poprvé se tak stalo na Stádleckém rockovém mostě, ze kterého se rekrutoval Mighty Sounds.

Ten je nakopl, o balení futrálů už nebyla řeč. Do roka bylo na světě první CD a na obzoru Kuba Valeš se svým trombonem. Zvířátkům, co nemohou zasadit kouzelný strom, dodal sem tam sólo a nějakou tu přihrávku. Za dva roky s druhým cédéčkem ho povolali znovu a potom se už raději ani neloučili.

„Zaujali mě písničkami, ale i chováním a přístupem. Navzájem jsme si rozuměli a dokázali se spolu bavit,“ přibližuje Kuba svou cestu do rozjetého vlaku.

Ze života fauny

Zoopunk ve slovníku oficiálních hudebních stylů zatím nenajdete. Jde totiž výhradně o vynález kapely, který ještě nenašel následovníky.

„Vymyslel ho tehdejší zpěvák Petr Bína, který začal skládat texty o zvířátkách. Tak ho napadlo, že by se styl mohl jmenovat zoopunk, což je v podstatě punkrock s texty o zvířatech,“ vysvětluje Martin a netají radost, že před lety si je hrála i chlapecká kapela ze Zlína. Stejně jako všechny jejich texty jsou nadsázkou, je prý i pojmenování stylu parodií na škatulkování.

A ani zdatný angličtinář název kapely – Peshata, nepřeloží. Jde totiž o zašifrované české příjmení Pešata. Zatímco zoopunk neexistuje a Peshata není anglickým slovem, tak jedině pan Pešata je skutečný člověk z masa a kostí.

Když se zeptáte na nezapomenutelný koncert, odpoví Martin bez váhání: Ten první.

„Byť už jsem ve svých jedenadvaceti nebyl vyjukaný patnáctiletý kluk, byl jsem hodně nervózní. Mám ale na druhou stranu i koncerty, které bych rád zapomněl,“ říká se smíchem a nezdráhá se zkonkretizovat myšlenku. Šlo o koncert při svatbě jeho sestry. Tak to se samozřejmě nějaká chybička musí odpustit.

Příjemným poznáním pro ně je, že fanoušci bezpečně znají jejich texty. „Přijedeme třeba na druhý konec republiky a stane se, že texty umějí líp než náš zpěvák,“ naváží se Kuba v legraci do výrazné osoby Tomáše Blažka.

Jeho nástup do Peshaty byl podle nich originální. Když jel na konkurz, kapelu vůbec neznal a cestou v autě se rychle naučil jednu a půl písničky. Neomráčil prý ani zpěvem, ale byl natolik „drzý“ a přesvědčivý, že si „výběrovou komisi“ získal na svou stranu.

„Dostal podmínku, že se musí naučit všechny texty a taky zpívat. Zatím mu obojí najednou nejde,“ dávají mu Kuba s Martinem do těla. Ale fanynkám prý stačí, když se objeví na pódiu.

Patnáct svíček

Dort s patnácti svíčkami by kapela od svých fanoušků mohla k narozeninám dostat dostat 14. dubna. To se v táborském Mileniu uskuteční velká oslava.

Za sladkou pozornost nezůstanou muzikanti nic dlužni. Připravují smršť muziky, o kterou se postarají i kamarádi a kolegové z jiných formací.
Do Tábora přijedou Deratizéři ze Slaného, ze Soběslavi Hodně Podně a od Prahy Covers for lovers. Jenže ani to není všechno. To hlavní teprve přijde. Peshata při své narozeninové party představí svůj unikátní projekt.

„Základem oslavy bude spojení táborského Swing Bandu a naší kapely. A bonbónkem navrch bude představení našeho nového videoklipu Legendární vegetarián, který jsme s režisérem Ondřejem Karpíškem natáčeli téměř dva roky,“ naznačuje Martin Mareda. Pokud si nenecháte oslavu ujít, stanete se svědky spojení punkrockové kapely s velkým orchestrem.