Jak to tam má rád, dokázal v roce 2008 při oscarovém turné a největší slávě písně Falling Slowly. To 
s Markétou Irglovou objeli celý svět a velké haly, ovšem v Česku – ačkoli měli stovku často lukrativních nabídek – koncertovali jen tam, kde hrávali v dobách, kdy je znalo pouze pár fanoušků. Milevsko k takovým místům patří a po sedmi letech se sem 45letý irský písničkář a držitel Oscara Glen Hansard vrátí. Na prvním nádvoří kláštera zahraje 1. srpna a bude to jeho jediný koncert v Čechách; jenom den předtím zazpívá na Moravě, na Folkových prázdninách 
v Náměsti nad Oslavou.

„Mám obrovskou radost,“ říká pořadatel koncertu Josef Veverka, pro něhož je Glen jedním z nejoblíbenějších písničkářů. „Předpokládám, že přiveze písničky z nové desky, a protože teď slaví jeho skupina The Frames 25 let velkými koncerty v Irsku, dojde tady asi i na staré osvědčené hity,“ řekl Josef Veverka.

Životní příběh Glena Hansarda připomíná pohádku, jak chudý kluk z dublinského předměstí, co ve třinácti odešel ze školy, začal hrát na ulicích a skončil na červeném koberci v Los Angeles se soškou Oscara v ruce. V roce 2008 ji převzal s Markétou Irglovou za písničku Falling Slowly, kterou složili pro film Once, v němž si zahráli ústřední dvojici.

Glen Hansard a Markéta Irglová ve filmu Once, kde zazněla písnička Falling Slowly, za níž oba dostali cenu Oscar.Josef Veverka viděl Glena Hansarda s Frames poprvé roku 2001 na koncertě v pražské Baráčnické rychtě. „Od té doby je jeden z mých hudebních guru,“ říká. Začal jezdit na jeho další koncerty a v Náměšti nad Oslavou je seznámil Marek Irgl, otec Markéty.

„Pak jsme vždy po koncertě skončili u jednoho stolu nebo ohně. Na začátku, když ještě nebyl tak známý, měly koncerty zvláštní energii a atmosféru. V té době hrál razantněji, ostřeji než dnes, na poslední sólové desce se trochu zklidnil. Jeho písně vás chytnou,“ říká Josef Veverka a dodává, že Marek Irgl sehrál klíčovou roli i při domlouvání letošního koncertu.

Pomohl rovněž Hansardův vztah k Milevsku a k pořadateli samotnému. Irský písničkář zde hrál dvakrát: před devíti lety, kdy ho znali jen někteří, v bazilice, kam přesto přišlo asi 500 lidí, pak v roce 2008, již jako držitel Oscara.

„Prostředí kláštera vnímali s Markétou jako mimořádné, magické místo. Nocovali jsme asi čtyři kilometry odtud, v jihočeských lesích, a to na něj zapůsobilo, měl protiklad 
k velkému světu, který ten rok projel,“ říká Josef Veverka, který mj. v roce 2006 prosadil, aby Eldorádio nasadilo tehdy neznámou baladu Falling Slowly do hitparády, a ta se dostala na třetí místo…

Kdekoli se později potkali, lákal k sobě Hansarda na koncert slovy Milevsko a outdoor, Ir se pokaždé smál a říkal: jojo. Naposledy se viděli loni 
v Praze při jeho charitativním koncertu v bývalé pekárně.

Irský písničkář Glen Hansard.

„Hrál tam s ním basák Čechomoru Taras Voloshchuk. Glen si na nás zkoušel nové písničky, protože připravuje novou desku, na podzim s ní pojede turné, ale v Česku nebude. Hrál akusticky a bylo to neskutečné, jako zamlada,“ říká Josef Veverka.

Ten jako organizátor místní odnože série Hudební sklepy přilákal do Milevska ještě mnoho dalších Hansardových přátel. Kromě Markéty Irglové, jež tam jako sólistka hrála za poslední léta třikrát, to byli písničkář Mark Geary, zpěvačka Ellen Hun, klávesista Mark Penny, kytarista Paul Tiernan či Fiacre Gaffney, Hansardův řidič, který jako písničkář překvapil v roce 2012 v pražské Arše.

Jak popsat hudbu Glena Hansarda? Emoce na dřeň, vykřičené smutky i ztišené touhy, otřískaná kytara, hlas, který přimrazí do židle, písně, jimž člověk věří do poslední hlásky a které nechají hluboký otisk.

Když ČT Art nedávno uvedla koncert The Frames z Basileje, přišlo Josefu Veverkovi několik sms, kdy bude Ir zase hrát v Milevsku. Teď může všem odepsat a jistě nezapomene na souvětí, jež zdůrazňuje: „Glen je světová hvězda, a přesto zůstal skromným, nenafoukaným umělcem.“

Glen Hansard v Milevsku 2015Termín: 1. srpen 2015
Místo: Milevsko, 1. nádvoří kláštera
Čas: Cca 19.30
Vstupné: 400 korun
Předběžné rezervace lístků: glenmilevsko2015@seznam.cz