Hrou Ezop odstartoval včera večer divadelní soubor Jiří Poděbrady bechyňský festival Perlení. Klasické amatérské divadelní soubory se na půdě kulturního domu setkávají už po patnácté. Na antickou komedii o filozofech i otrocích, ženách i múzách se přišlo podívat okolo šedesáti lidí. „Letos jsme prodali hodně permanentek. Účast je určitě vyšší než loni,“ sdělil ředitel kulturního domu Štěpán Ondřich.
Věrná návštěvnice Perlení, ale i dalších bechyňských festivalů, Danuše Doležalová z Chýnova je jednou z držitelek permanentky v ceně 200 korun. „Už se tady cítím spíš jako inventář. Ne že bych některý ročník nevynechala, ale jezdím sem už opravdu dlouho,“ připustila. Baví ji divadlo, na představení se těší, ale rozhodně si nenechává ujít povídání o viděném. „Mohu na něm vyjádřit to, co jsem cítila a zároveň si vyslechnout, jak to hodnotí jiní. Mluví tu i odborníci, je to opravdu zajímavé,“ soudí věrná divačka.
Na divadelní setkání přijíždějí diváci z celé republiky. Ty bechyňské chce letos ředitel Ondřich přilákat dnešním představením pro děti ale hlavně odpoledním vystoupením místního divadelního spolku Lužnice. Ten, přestože oslaví v příštím roce 155. výročí, po čtyři léta nevystoupil s jediným dokončeným představením. „Z pětadvaceti lidí, kteří se mnou před deseti lety hráli Tuláka po hvězdách, mi zbylo šest herců,“ říká principál Karel Vontroba. Dnes se na malém sále bechyňského kulturáku ale představí hrou Pavla Němce Tak takhle to bylo. „Autor je tady, na festivalu. Trému máme vždycky, ale tentokrát obzvlášť. Hra je ale výborná a ten člověk těžce v pohodě…,“ poznamenal Vontroba.
Po domácích se mohou diváci ještě těšit na Vraždu sexem v podání divadelního souboru Bezchibi, Blázinec, který předvede Banda o.s. Benešov a na horor Opičí tlapa, který na dobrou noc zahraje Divadlo Kámen z Prahy.