Základní myšlenkou neziskové organizace je integrace dětí s postižením a zdravých od nejútlejšího věku, a to se jim úspěšně daří. V pátek to mohly vidět desítky lidí, které se přidaly k oslavám ve venkovním areálu. Navíc všichni mezi sebe přivítali nově vysazený strom Olgy Havlové s lavičkou.

Na malé i velké účastníky čekala stanoviště s úkoly, následně pak i vybojované odměny. Mimo jiné si děti mohly zastřílet z luku, nechat si pomalovat obličej, absolvovat slalom po slepu nebo si vyrobit šperk či mýdlo. I rodiče bavili moderátor v převleku jahody a keklíř. Pozornosti neunikly vystoupení Kaňky se svými tygry či interaktivní bubnování. Oslava vrcholila v 18 hodin slavnostním odhalením pamětní desky u nově vysazeného dubu zasvěceného Olze Havlové, první manželce Václava Havla. Ta by se letos dožila 85. narozenin a na její počest se proto po celé republice vysadí stejný počet stromů.

Její nadace Výbor dobré vůle stojí za projektem výsadby, k němuž se přihlásilo i město Tábor. „Dlouho jsme hledali a vybírali dobré a důstojné místo, nakonec jsme zvolili Kaňku,“ informovala třetí místostarostka Kateřina Bláhová. „Je to v pořadí 44. zasazený strom, každý nový je nám inspirací a je spojen s novými zážitky. První strom zasadila sama Olga Havlová v roce 1993, určitě by ji potěšilo, že se tu sešlo tolik dětí a že se tohoto úkolu zhostilo vaše město a starat se o něj bude právě Kaňka,“ komentovala zástupkyně Výboru dobré vůle.

Na odhalení pamětní desky dorazil i starosta Tábora, Jiří Fišer, který byl očividně událostí potěšen. „ Je to krásný odkaz Olgy Havlové a celkově manželů Havlových, je to určitě lepší počin než pálení červených trenýrek,“ zavtipkoval. Nakonec popřál oslavované Kaňce všechno nejlepší k narozeninám, poděkoval všem za účast a obdržel první kousek z obřího domácího dortu. Ředitelka centra Irena Lintnerová si dovolila citovat samotnou první dámu: „Neuznávám, když se říká, tamti jsou normální, tito jsou nenormální! - Nikdo neví, co je normální. My jsme Kaňka, brána mezi normálním světem a světem handicapovaných!“ Centrum se ještě rozloučilo se svými absolventy, a kdo vydržel, mohl se bavit s kapelou Le´grace až do 22 hodin do večera.

Text: Lenka Pospíšilová