Snímek o největším krveprolití od konce apartheidu, k němuž došlo 
v jihoafrickém dole Marikana, zahájí dnes od 17.30 hodin filmový festival Jeden svět v českobudějovickém kině Kotva. Dokumenty o lidských právech, jejichž hlavním tématem je letos práce, se budou promítat také v Českém Krumlově a Táboře. Na besedy přijede několik režisérů 
i primář Psychiatrické léčebny Červený Dvůr.

Již 16. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět upozorňuje na to, že po ekonomické krizi se zaměstnání stává tématem stále většího počtu lidí. Práce je spojuje, řeší ji všichni – ti, kdo ji hledají, ti, kdo se bojí, že o ni přijdou, i ti, kdo v ní tráví příliš času a okrádá je o soukromý život. O práci lidé mluví, jako by hovořili o významné osobě ze svého života.

„Práce je pro všechny velké téma. Společnost se bude navíc čím dál více potýkat s tím, že práce ze světa postupně mizí: míst a zaměstnání ubývá," řekla ředitelka festivalu Jeden svět Hana Kulhánková.

Zahajovacím filmem přehlídky na jihu bude dnes v kině Kotva snímek Horníci pod palbou. Rehad Desai v roce 2012 zdokumentoval stávku horníků z platinového dolu Mirakana, která skončila po brutálním zásahu policie krveprolitím, při němž bylo zastřeleno přes 30 lidí.

Otázky pana Lásky

„Napínavý film je velkým diváckým zážitkem a s probíhající další vlnou podobných protestů v JAR získává nový rozměr. Tvůrci se ho navíc snaží nabídnout soudu jako důkazní materiál při hledání viníků masakru," řekla Hana Kulhánková.

K horníkům zavede diváka i Báňský chlebíček. O lidech ze slovenské obce Rakovnica natáčel tamní rodák Roman Fábian. V kraji, proslulém báňskými závody, těžba železné rudy s pádem komunismu skončila a dnes trpí nezaměstnaností. Režisér přijede na besedu do Krumlova.
„Je to můj srdeční film, trošku tragikomický příběh. Přijde mi velmi zajímavé i srovnání, jak si režisér místo pamatuje z doby svého mládí, jak pociťuje změnu společnosti – zvlášť mladí lidé tam neví, co se sebou," řekla Václava Šnokhousová, koordinátorka programu v Krumlově.

LÁSKA NA SMETIŠTI.  Dokument o dětech, žijících a snících na obří skládce na předměstí Moskvy, promítnou v Táboře 23. března.

Tam i v Táboře promítnou Otázky pana Lásky. Podle krumlovské pořadatelky jde 
o velmi vřelý snímek, ukazující, že i člověk stižený schizofrenií může se životem bojovat, pokud má láskyplné zázemí. Film natočila režisérka pořadu 13. komnata Dagmar Smržová, která do obou měst dorazí na besedy. K Jiřímu Láskovi se dostala skrze internet, kde on zveřejňuje svá videa. Jeho talent jí nedal spát. S námětem vyhrála soutěž HBO, a tak film natočila.

V Kotvě od roku 2001

„Jirka Láska se zprvu hodně bál, nyní jsme přátelé. Duševně nemocných lidí přibývá, a nejen schizofrenií. Zdraví lidé se těchto lidí bojí. Filmem nechci bořit mýty ani ukazovat, že nebezpeční nejsou. Oni sami totiž mnohdy neví. Každopádně mě baví natáčet filmy 
o lidech na okraji společnosti," popsala režisérka.

Nejdelší tradici, od roku 2001, má Jeden svět v českobudějovickém kině Kotva. Podle šéfa biografu Jana Turinského je festival ojedinělý svým zaměřením. „Jde o obsah samotný, o lidskoprávní sdělení. Jeden svět je každoročně slušně navštívený, má 
u nás velmi pevné místo," řekl Jan Turinský.

V šestici snímků zde figurují díla o Tibetu, zbytečném hromadění věcí, trhu s orgány či Show, jenž získal Cenu české filmové kritiky za dokument roku 2013. Ukazuje, že dívčí skupina 5Angels není zdaleka splněným snem náctiletých zpěvaček, ale spíš promyšleným byznys plánem jejich manažera. Kotva promítne i Mých posledních 150 tisíc cigaret, zčásti autobiografický film Ivo Bystřičana. Snímek hrají i v Táboře, kam režisér přijede a kde zůstane 
na svůj další snímek Dál nic o problémech kolem dálnice D8.

O TRHU S ORGÁNY. Štáb procestoval USA, Filipíny, Kosovo, Turecko, Izrael, Kanadu i Moldavsko. Film promítají Budějovice a Tábor.

Jen v Českém Krumlově promítají film Neopouštěj mě o alkoholicích Marcelu a Bobovi z belgických lesů. „Je to hluboká sonda do života lidí, kteří mají problém s alkoholem a postupně se jim rozpadá život. Jsem moc ráda, že si na besedu našel čas Jiří Dvořáček, primář Psychiatrické léčebny Červený dvůr," řekla Václava Šnokhousová.

Krumlov zároveň zareagoval na dění posledních dní a do programu přidá film Ukrajina není bordel, promítne ho v sobotu od 15 hodin.

Cena čokotyčinky

Nejvíc, osm, filmů přinese Tábor, který přidá ještě dalších devět pro děti. Promítání zahájí 19. března akce na Křižíkově náměstí, při níž se lze zbavit nepotřebného oblečení nebo mobilů. Kromě zmíněných filmů táborské publikum uvidí, kdo a za jakou cenu vyrábí čokoládové tyčinky či jak dostat děti zpět do přírody. O trhu s orgány bude 
v Táboře mluvit Martin Kučera, bývalý reprezentant ve vodním pólu, který podstoupil dvě transplantace.

Dvě největší jihočeská města nabídnou i doprovodný program. V Budějovicích zahrají pop rockoví After Hours, Recyklovaná Skupina Vpřed 
a folkrockoví Naked Professors. V Táboře vystaví díla studentů SUPŠ Bechyně a vystoupí rockoví The Avarage.

Jeden svět na jihu
České Budějovice
• Kino Kotva
• 17. – 19. března
• Vstupné 80 korun

Český Krumlov
• Městské divadlo
• 20. – 22. března
• Vstupné 70 korun

Tábor
• ZŠ B. Bolzana, kavárna MP7
• 20. – 23. března
• Vstupné 50 – 80 korun

Program na: www.jedensvet.cz

 

Václav Koblenc
David Peltán