Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová kniha spatřila světlo světa

Bechyně - Bechyňská rodačka a bývalá kantorka Jiřina Trčková křtila v sobotu v synagoze svou první knihu Obzory ztracených osudů.

5.12.2016
SDÍLEJ:

Knihu pomohly Jiřině Trčkové pokřtít vnučky Kristina a Lea.Foto: Klára Hejdová

Ač rozsahem na pohled skromné dílo, obsahem významným způsobem doplňuje bechyňskou historii o osudy místní židovské menšiny. Popisuje osudy rodin, jejichž život byl surově zničen nacistickými zvěrstvy za druhé světové války.

Slavnostnímu křtu byli přítomni nejen bývalí žáci, ale i mnoho rodáků a přátel města. Dále pak ti, kteří se na vzniku podíleli, starosta Bechyně a pozvání přijali i další hosté bývalý velitel Hradní stráže Jaroslav Pekař, nebo ředitel Agentury profesního rozvoje a podpory aktivit Ministerstva obrany, plukovník generálního štábu Pavel Vobůrka.

Ještě předtím, než knihu smáčely první kapky sektu, se synagogou rozezněl zpěv dětí ze ZUŠ V. Pichla.

Poté už své babičce pomohly publikaci pokřtít vnučky Kristina a Lea. První signovaná kniha z rukou autorky putovala bechyňskému starostovi Pavlu Houdkovi.

JAK TO VŠECHNO ZAČALO

O osudy židů, kteří v Bechyni žili po mnoho staletí se autorka začala zajímat už před jedenácti lety. Prvotním impulsem bylo náhodné listování sadou fotografií Ztracené tváře, zmizelí sousedé, které je plné snímků židovského chlapce Ivo Poppera, kterého v roce 1942 z Bechyně deportovali.

,,To byl úplný začátek. Poté jsem se dostala ke jmennému seznamu všech bechyňských židovských rodin, které odtud v roce 1942 zmizely, i s čísly transportů. Jelikož jsem ze své podstaty zvědavá ženská, chtěla jsem přijít na kloub tomu, jak vlastně židovská obec v Bechyni fungovala," popisuje úplně první moment.

Roky tak bádala a o problematice psala mnoho článků. Až se vznikem nového spolku rodáků, před rokem a půl, prý poprvé vznikl nápad nashromážděné materiály využít pro knihu.

,,Se vznikem nového spolku se změnil i koncept, takže jsme si řekli, než jen vysedávat u kávy, zkusíme něco vytvořit. A jelikož členové měli mnoho fotografií a pohlednic a zároveň věděli, že já jsem taková šťoura, vyzvali mne, abych ty své dávné poznámky dala dohromady, případně doplnila. V podstatě mě přinutili," dodává s nadsázkou a smíchem Jiřina Trčková.

Cesta od začátku vzniku knihy po její vydání trvala rok a půl a podporu si získávala ze všech stran. Přesto se drobnému problému nevyhla. Sama autorka, ale i bechyňský rodák Pavel Šmidrkal, ji teď spíš přidávají pro pobavení.

S humorem sobě vlastním Pavel Šmidrkal popisuje poslední krok, který bylo nutno před vydáním udělat. A to dojít si do pražského Židovského muzea schválit fotografie a dokumenty. Jak dodal, za každý se platí 500 až 600 Kč.

,,Měl jsem nařízeno držet cenu při zemi, nemohli jsme si dovolit platit tolik. Ale po chvíli jsem viděl, že to asi nezlomím. I sáhnul jsem do aktovky a vytáhl složku článků, kde píšu o nacistických zvěrstvech. Jakmile jsem před ředitelem muzea články rozložil, v tu chvíli začal obrat a pan ředitel říká ,,Pane, správní poplatek je 360 korun"," přidává historku k dobru Pavel Šmidrkal.

,,No doslova se z toho vykecal, měli jsme to za hubičku. Musím říct, že pan ředitel se zachoval opravdu velkoryse," směje se autorka Jiřina Trčková.

Knihu vydala Nová tiskárna Pelhřimov a Spolek rodáků a přátel Bechyně.

Klára Hejdová

Autor: Redakce

5.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Podzimní počasí dokáže být i příjemné.

Vyšší Brod zažil léto, ve středu rozhodnou o teplotě mlhy

Nádraží Jindřichohradeckých místních drah.

Organizování dopravy JHMD převzala železniční správa

Zloděj ukradl keramickou štiku

Bechyně - Policisté pátrají po zloději, který mezi 2. až 15. říjnem vnikl na pozemek jednoho z domů v chatové osadě Lišky u Bechyně a ukradl z něj keramickou sochu štiky od autora Jana Koláře. Majiteli tak způsobil škodu ve výši dvanáct tisíc korun.

Mladým táborským judistům domácím prostředí náramně svědčilo

Tábor – Sokolovna v Táboře se v sobotu ponořila do atmosféry turnaje mladých judistů.

Vandal poničil tenisovou halu

Bechyně – Policisté v úterý vyhlásili pátrání po pachateli či pachatelích, kteří v době od pátečního večera do pondělního rána poškodili prořezáním a propálením od cigaret plášť kryté tenisové haly v areálu TJ Jiskra v Písecké ulici v Bechyni.

Své první tablo získají prvňáčci ze základních škol v Soběslavi

Soběslav - Deník ve středu zveřejní nové školáčky v unikátním projektu. S Táborským deníkem získají svoje první tablo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení