Hillary Binder tvrdí, že by MDŽ slavila klidně každý den. A kdo si myslí, že v Táboře už má tento svátek zprofanovaný komunistickým režimem utrum, mýlí se. Kromě různých politických stran ho v sobotu netradičním způsobem slavili hned na dvou místech: V Café MP7 a v hostinci U Lva.

„Je všeobecně málo příležitostí setkávat se s ženami. Chlapi mají MDM (Mezinárodní den mužů) každý den, obzvlášť tady U Lva. Před dvěma lety jsme to tady zkusili poprvé. Proti letošní účasti šlo ale tehdy v podstatě o komorní akci,“ říká jedna z dvojice organizátorek večera s názvem Pod nadvládou kultu žen Kristýna Strassová neboli Kríša.

Příchozí dámy měly vstup zdarma a žádná hostinec neopustila bez symbolu MDŽ, rudého karafiátu. Dívkám posloužil jako ozdoba do vlasů či dekorace oblečení. I při tanci se jím leckterá oháněla. Stoly se prohýbaly domácími lahůdkami. Ženy ženám a nejen jim zkrátka přichystaly velmi příjemný ale i divoký večer. Po půlnoci už byl parket plný. Kromě roztodivných tanečních kreací se točilo i obručí. A to vše za zvuku pouze dívčích interpretů.

„Pouštím dnes výhradně ženy v hudbě. Takže uslyšíte třeba Amy Winehouse, Courtney Love, Edith Piaf, Navarovou ale i Madonnu,“ snažila se od mixpultu překřičet muziku dýdžejka Veronika Drdáková alias Dreadka.

Zkrátka večer se nesl v duchu víno, ženy, zpěv. Dámy ale U Lva rozhodně nebyly v přesile. Pánové si nenechali ujít společnost, která lahodí jejich oku. „Jsme tady protože si vážíme žen. Na pozvánce sice bylo MDŽ, ale zcela to přebylo heslo o kultu žen společně s obrázkem kentaura s tělem Vlasty z dívčí války. Takže jsem si představoval, že tu možná uvidím i nahé ženy,“ vtipkuje Milan Růžička z Prahy.To se mu bohužel nevyplnilo, zato si za statečný výkon při hula hoop vysloužil obrovská papírová ňadra.

Freemension discoteque pro změnu roztančila osazenstvo táborského Café MP7. „Přijďte oslavit Mezinárodní den žen a zatančit na sobotní Freewomension Discotheque. Do půlnoci stihneme i velmi neotřelou show,“ stálo na pozvánkách. Dámy Hillary Binder a Kateřina Kubešová svému slovu dostály. Kromě toho, že se střídaly za mixážním pultem, v oslabeném složení kabaretní skupiny Le Dernier Dessert předvedly coby Monsieur La Gateau a Madame Le Chocolat skvělou a zábavnou taneční show. V převlecích představujících Eltona Johna, Kiki Dee a Fredieho Mercuryho přivedly obecenstvo téměř k šílenství.

„Chtěli jsme ještě něco zorganizovat dříve, než odjedu se svou skupinou na turné. Akce má navíc podpořit tohle místo, „sedmičku“,“ zdůraznila bubenice kapely Sabot, Američanka žijící od začátku devadesátých let v Táboře, Hillary Binder. Pro tento sobotní večer se jí to určitě podařilo. V baru narvaném k prasknutí to žilo až do rána.

Historie svátku


Na počátku historie svátku byla stávka amerických žen pracujících v textilních továrnách v roce 1857 za zlepšení pracovních podmínek.Další stávkou spojenou s tímto svátkem byla stávka švadlen v New Yorku v roce 1908. Tehdy přes 20 tisíc zaměstnankyň stávkovalo po 13 mrazivých zimních týdnů za zlepšení pracovních podmínek a zvýšení mezd. Ještě téhož roku, v květnu 1908, rozhodla Socialistická strana USA, že Národní den žen připadne na poslední únorovou neděli. Později se datum ustálil na 8. březen.Organizací OSN byl MDŽ oficiálně uznán až v roce 1975.