VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V kartách vyšel hřbitov a byla to dobrá věštba

SOBĚSLAV - Michal Kukla ze Soběslavi do svých 35 let postupně pracoval jako výpravčí, majitel fitcentra a pak bankovní úředník. V každé profesi poznal něco, co rozšířilo jeho osobní obzory, ale žádná ho nenaplňovala natolik, aby ji přijal i jako své životní poslání. Když svou osudovou profesi potkal, bylo to překvapením pro mnohé jeho kamarády, kteří ho znají jako veselého člověka, jenž nezkazí žádnou legraci.

22.10.2007
SDÍLEJ:

SMUTEČNÍ ŘEČNÍK. Ve smuteční síni se smutečním projevem v rukou Michal Kukla poznal, že je na správném místě.Foto: Josef Musil

„Dokonce jsem byl loni pozván do pořadu Inkognito televize Primy,“ říká Michal. „Známé osobnosti měly uhodnout mou profesi pomocí otázek, na které jsem mohl odpovídat jen ano nebo ne. Sloganem mojí profese bylo: ‚Když pracuji, tak ležíte.‘ Hadači byli jednu chvíli hodně blízko, dokonce kdosi žertem řekl: ‚On snad bude funebrák.‘ Všichni se tomu ale zasmáli a začali pokládat otázky z jiného konce. Neuhodli.“
Smuteční řečník – tak měla znít správná odpověď. Michala vždy přitahovalo klidné prostředí hřbitovů, jelikož si tam bez vyrušování mohl utřídit myšlenky. Staré nápisy na náhrobcích příjemně jitří jeho představivost kouzlem zapomenutých lidských osudů.
„V době, kdy banka začínala snižovat stavy pracovníků, jsem se od jednoho známého dozvěděl, že hodlá skončit s prací v pohřebnictví, protože mu začal vadit pach tamního prostředí. Uvědomil jsem si, že mně by to nevadilo, protože od dětských let nemám čich. Z nebožtíků jsem nikdy neměl hrůzu a navíc jsem se začínal zajímat o posmrtný život. Došel jsem se poradit ke kartářce. Chvíli rozkládala karty a pak povídá: ‚To je zvláštní, já tady u vás pořád vidím mrtvoly a hřbitov.‘ Rozesmál jsem se: ‚Víte, pohrávám si s myšlenkou, že bych šel pracovat do pohřební služby.‘ Kartářka mi řekla, ať to tedy zkusím.“
V pohřebnictví začal Michal „od píky“, dokonce kopal i hroby, ale především vykonával kancelářské práce. Po půl roce se uvolnilo místo smutečního řečníka, a to byl ten moment, kdy Michal poznal, že vykonává profesi, jež je zároveň i jeho životním posláním.
„Najednou jsem pocítil, že mě účastníci smutečních obřadů berou jako osobu, která je na svém místě. Takovou jistotu sebeurčení jsem v předchozích povoláních nepoznal. Začal jsem tu práci vykonávat s opravdovou láskou, každý smuteční projev jsem si připravoval trochu jinak, a měl jsem radost, že lidem splňuji jejich představu, jak má správný smuteční řečník hovořit. V osobním životě ale jsem veselý, rybařím a zajímám se o střelectví a zbraně druhé světové války,“ prozrazuje Michal Kukla, jenž si před půlrokem po šesti letech práce v pohřebnictví odskočil do jiné profese, ale ke smutečnímu řečnění se chystá zase brzy vrátit.

22.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.
103

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

O autisty se v Táboře stará Apla.

Festivalem o autismu oslaví kulaté výročí

Tábor podruhé hledá stavitele lávky

Tábor – Táborští radní schválili zveřejnění v pořadí druhého výběrového řízení na stavbu lávky pro pěší a cyklisty.

Když se vám narodí trojčata

Táborsko - Ač je to s podivem, Táborsko je na výskyt trojčat vcelku bohaté.

V hledání pomohly sociální sítě

Tábor - Poctivý nálezce v pátek odpoledne odevzdal funkční tablet, který našel v Jordánské ulici. Strážníkům, kterým tablet předal na služebně, se pomocí sociální sítě podařilo kontaktovat kamarády jeho majitele. Ti mu zprávu předali, takže se tablet opět dostal do správných rukou.

Nemocní mohou poslouchat knihy z CD

Tábor - Již poněkud starší myšlenka a nápad nezapadly a dočkaly se realizace. Knihovna do nemocnice věnuje čtivo, které vyřazuje ze svého fondu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení