VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do roka a do dne bude Honza hrát sóla! věští Jakub Valeš

Planá nad Lužnicí -Soutěž Talent roku 2011, slavnostní vyhlášení výsledků v táborském divadle: „Druhé místo v umělecké kategorii získává Jan Mlázovský!“ – Pokud tehdy oceněný student Jan za sebe neposlal dvojníka, je pravděpodobné, že si do divadla odskočil z nějaké hudební zkoušky, cenu pak přibalil ke svému trombónu a mazal s ním na další zkoušku. A jestli mu snad někdo tu cenu závidí, ať si zkusí chvíli žít v takovém fofru jako on.

11.12.2011 1
SDÍLEJ:

Patnáctiletý Jan Mlázovský se stal posilou trombonové sekce táborského Swing Bandu. Foto: Josef Musil

Tak třeba jeho pondělí. Sedm ráno. Patnáctiletý Honza z Plané nad Lužnicí jede do Tábora do školy. Studuje v kvintě státního gymnázia. Studuje, studuje a ve tři odpoledne jede ze školy do Sezimova Ústí. Tam si v základní umělecké škole rozehraje trombón a má zkoušku s dechovou sekcí souboru Music Stars. Jakmile jejich kapelník Jiří Chlumecký řekne, že zkouška skončila, přejde do jiné učebny, kde na něj čeká klavír a paní učitelka Zelenková. Před šestou Honzovi končí hodina a v šest už sedá ke klavíru u táborského jazzového klavíristy Járy Bártů. Do sedmi se od něj učí improvizaci. A pak domů. Je půl osmé. Navečeří se, připraví si učení a jde spát.

V ostatních dnech je to skoro stejné. Jen má třeba víc hraní na trombón než na klavír a hraje v jiných orchestrech. V Bolechu nebo v žákovském orchestru Základní umělecké školy Tábor. Anebo mu zavolají z jiných kapel – potřebujem záskok. A Honza jde, klidně i hrát na pohřeb.

Doma nemuzicírují

Jedno z mála míst, kde nehraje, je paradoxně jeho domov. A přitom kdyby u Mlázovských chtěli, dají dohromady kapelu raz dva.

„Mamka hraje na akordeon, táta na trubku a sestra Eva studuje na konzervatoři hru na lesní roh,“ vyjmenovává Honza. „Ale když se některý večer sejdeme doma všichni, hrát nás ani nenapadne. Konečně totiž máme šanci popovídat si jeden s druhým. Dokonce když s tátou jedeme někam autem a já zapnu rádio, táta řekne: ‚Vypni to, ať je chvilku ticho.‘“

Hudba je Mlázovským předurčená. Ani Honza se údělu hudebníka nebránil. „Fotbal mě nebaví a muzika byla okolo mě odmalička. Rád jsem jako dítě chodil za tátou do hudební školy do Tábora, kde vyučoval. A vyučuje. A moc se mi líbilo, jak hrál,“ vypráví Honza. „Když mi dal do ruky zobcovou flétničku a řekl, že se na ni budu učit, přišlo mi to úplně normální.“

Začalo to flétnou

Zobcová flétna bývá první nástroj, na který se učí hudebníci, než přejdou na svoje hlavní dechové nástroje. Po roce Honzovi přiřadili trombón. „Hrál jsem v hudebce v Sezimově Ústí. Jednou se pan ředitel Josef Janda podíval na moje rty a řekl:  ‚V pondělí přijď na trombón.‘ Takhle jednoduše se ze mě v pondělí stal trombonista. Bylo mi deset. V té době už jsem se učil hrát i na klavír. Na oba nástroje chodím do hudebky dodnes.“

Přestože má trombón jako svůj hlavní nástroj, klavír nezanedbává. „Pro dechaře je dobré, když umí na klavír,“ vysvětluje. „Na klávesách dobře pochopí harmonii. A taky pozná polyfonní vedení hlasů, protože levá ruka hraje něco jiného než pravá. Přesně tak funguje i orchestr, kde je pak hudebník jedním z mnoha.“

Hudba jako koníček

Klavírním virtuosem se však Honza stát nehodlá. Klavíristů je hodně a uspějí jen ti nejlepší. Nicméně ani trombón není snadný nástroj.

„Nejtěžší bylo vytáhnout ve správné chvíli snižec do správné polohy a okamžitě přizpůsobit nátisk rtů danému tónu. Vytažení snižce se dělí na sedm poloh a ty musí člověk takzvaně dostat do ruky. Nejdřív jsem si na něj namaloval rysky a při hraní jsem se na ně díval. Zvládnout se to dá,“ říká s úsměvem.

Na dotvrzení hraje na trombón rychlé legato, při kterém vysouvá a zasouvá snižec s nepředstíranou pohodičkou, jako kdyby třepetal mávátkem při prvomájovém průvodu. Člověk se až diví, že nešel na konzervatoř.

„Protože mi většina hudebníků radila: ‚Dokonči gympl a pak si udělej i vysokou. Hrát přece můžeš i tak. Profesionální muzikant má dneska tvrdý chleba. Buď se živí jen hraním, ale to musí být hodně dobrý a hrát v několika kapelách. Anebo učí v hudebce.‘ Určitě mají pravdu. Učit by mě bavilo, ale vím, jak vypadají platy učitelů hudby. A ono to asi v budoucnu lepší nebude,“ odhaduje Honza.

Sólo do pauzy

Lidovou konzervatoří se pro něj podle všeho stane hraní ve Swing Bandu Tábor. Na první zkoušku přišel letos v září a na rozdíl od jiných nováčků se při první skladbě neztratil v notách.

Kapelníka Jakuba Valeše to  nepřekvapilo. „Už dlouho jsme měli na Honzu políčeno,“ prozrazuje. „Náš trombonista Jirka Chlumecký často říkal: ‚Mám v hudebce výborného kluka na trombón, ten by byl mezi nás jako dělaný. Ale radši počkáme, až mu bude patnáct let.‘ Oni totiž muzikanti občas při zkouškách plácnou něco, na co se v televizi dřív dávala hvězdička.“

Zklamal někdy Honza v orchestru? „Jen v jediné věci,“ odvětí kapelník. „Nepřinesl na svoji první zkoušku flašku ferneta. Jako zápisné. Pak teda přinesl fernet na první vystoupení. Jenomže citrusový a ten my nepijem. No, je to mlaďas, co se dá dělat. Ale při nedávném hraní na plese na Střelnici si už vystřihl první sólo. Když jsem v písničce mávnul pauzu, Honza do ní omylem zatroubil. Muzikanti mu pochopitelně zatleskali.“

Zato o tom, kdy bude hrát swingová sóla regulérně, má Jakub Valeš jasno už teď. „Do roka a do dne! Swing je pro hráče obtížná hudba a ne každý se ho naučí hrát, natož v něm vymýšlet z hlavy zajímavá sóla. O Honzovi vím, že to zvládne. Je to muzikant, o kterém bude jednou hodně slyšet. A my jsme rádi, že ho ve Swing Bandu nejen slyšíme, ale i vidíme. Díky jeho mládí a  šarmu naše trombonová sekce značně zkrásněla…“

Josef Musil

Místo události:
11.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Z náklaďáku si odnesl tři kufry nářadí

Ilustrační foto.

Muž si ustlal u kolejí, měl velké štěstí

AKTUALIZOVÁNO

U Semic se stala nehoda. Řidič a dva malí synové jsou vážně zraněni

Písek - V neděli před 14. hodinou se stala na silnici I/20 na trase Písek - ČB nedaleko Semic vážná dopravní nehoda. Čelně se střetla dvě osobní auta - Škoda Octavia a Škoda Felicie. Během nehody došlo ke třem vážným a jednomu lehkému zranění. Na místě zasahoval vrtulník. 

V Sezimově Ústí se stala nehoda s chodcem

Sezimovo Ústí - Nad nedělním ránem, kolem třetí hodiny, vyjížděly všechny složky záchranného systému k vážné dopravní nehodě, která se stala na na E55 v místě výjezdu ze Sezimova Ústí směrem na Planou nad Lužnicí.

Lidé na Táborsku vynesli na trůn ANO

Táborsko - ANO Andreje Babiše, které mu na jihu Čech vedla poslankyně Radka Maxová z Tábora, těžko v okrese hledá vážného konkurenta.

Ve zcela obrostlém domě žijí spokojeně již po tři generace

Mladá Vožice – Dům rodiny Slabých budí velkou pozornost. Každý podzim se stává doslova pastvou pro oči: hraje totiž všemi barvami, od zelené přes žlutou až po krvavě rudou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení