Dnes jako i v letech minulých je dominantou lázeňského města, využívá ho železniční i automobilová doprava.

Obloukový most stavělo na čtyři sta dělníků ve třech směnách padesát metrů nad hladinou řeky Lužnice. V té době nepoužívali žádné jištění, a přesto nepřišel k újmě ani jeden z pracovníků.

„Stavbu realizovala firma Hlava a Kratochvíl, most je důkazem šikovnosti stavitelů a architektů první republiky, při stavbě působili jako dozor i nejrůznější osobnosti jako Karel Šiška a Emil Štěpán,“ podotkla Jana Janáčková, správkyně městského muzea. Konstrukčně se stavitelé inspirovali mostem ve Švýcarsku, jen návrh upravili na místní podmínky. K letošnímu devadesátému výročí výstavby důležitého průmyslového spojení s okolními městy si Bechyňští připravili expozici rozdělenou hned na několik částí.

„Máme zde tři části výstavy věnované mostům, interaktivní část dole pro děti, kde se seznámí s jednotlivými druhy mostů, mohou se stát staviteli či si složit lodičku a vypustit ji do umělého řečiště,“ informoval Štěpán Oldřich, ředitel kulturního střediska.

Ke vstupu na výstavu získáte vstup na stálou expozici zdarma. Děti si pohrají a dospělí se poučí, najdete zde nejen mosty české, ale i ty světové. Dozvíte se tu třeba i to, že existují živé mosty z lián.