VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konečně nám to hraje, říká Václav Havelka

Tábor - Táborská kapela Please The Trees chystá nové album, má novou rytmickou sekci a plánuje další turné po USA.

28.12.2010
SDÍLEJ:

City a emoce jsou hlavní témata písní, které skupina Please The Trees chystá na své druhé album. Kapela obměnila rytmickou sekci, kromě toho už připravuje nové turné po USA. Na snímku lídr Václav Havelka při koncertě 18. prosince v táborském klubu Orion.Foto: David Peltán

Na americkou půdu nedávno přistál táborsko-pražský emocionální meteorit. A do tamní konkurence se pohodlně zarývá. Skupina Please The Trees je nyní samá novinka. Má novou rytmickou sekci – bubeníka Jana Svačinu (JS) a baskytaristu Miroslava Syrného (MS), dostala nabídku vstoupit na americký trh, připravuje novou desku, dělá písně na přání a zahraje s Pavlem Bobkem. „Rád bych, aby nás to, co děláme, osvobozovalo,“ říká lídr Václav Havelka (VH), jehož v rozhovoru doplňoval také Zdeněk Kadlec (ZK).


Sotva jste vydali novou desku Inlakesh, už prý připravujete další….
ZK: Je to tak. Skoro pět nových skladeb už máme hotových. Některé dokonce hrajeme na koncertech! Mezi ně se zároveň začínají prolínat věci, které přinese Váša na zkoušky. Jednu písničku děláme přímo pro kamaráda z New Yorku – Johna Reynoldse, známého Toma Waitse. John nám ve Státech hodně pomáhal. To je poprvé, kdy jsou skladby věnované lidem. Takové písně na přání.
VH: Mám napsaných zatím 12 skladeb. Co se týče aranží, je to ještě větší radost na nich pracovat s muzikanty jako je Míra a Honza, kteří se k nám se Zdeňkem připojili letos.

To je docela fofr. Od vydání Inla〜kesh neuběhl ani rok a vy máte půlku další desky. To zatím opomíjím, že jste změnili rytmickou sekci.
ZK: Je to k nezastavení. Nahrávání Inlakesh bylo dramatické a protahovalo se. Kluci (bubeník David Koukal a baskytarista Karel Sychra – pozn.red.) odešli během nahrávání a vše se muselo předělat. Vydání se o rok zpozdilo a mezi tím byla spousta času na tvorbu.
MS: Přišel jsem do kapely a za měsíc se nahrávalo. To bylo rychlý…

A to byste skutečně každý rok chtěli vydat jednu desku?
ZK: Zatím to tak vypadá. Vydáme desku a už máme základní materiál na další. Jak hrajeme, písničky přicházejí a vyvíjí se.

Mohou se tedy na nové desce objevit písničky, které zbyly z Inlakesh?
ZK: Přesně, k tomu došlo. Je to například u skladby Sold Yard , kterou jsme hráli už na koncertech s Davidem. Ty věci třeba byly i nahrané, ale nakonec se nepoužily.

Inlakesh i Lion Prayer mají název s patinou filozofie. I vaše hudba je do jisté míry trochu meditační. Jakou cestou se bude ubírat nové album?
VH: Lyricky a tématicky bude o lásce, o citech vítězících nad rozumem, o emocích…

Co je hnací motor vaší tvorby?
ZK: Dobrá nálada v kapele je důležitá, nejen pro společné cestování. To je nejlepší recept. Prostředí, které se neustále vzájemně doplňuje. A už jen třeba ten Váša, který dvakrát týdně dojíždí z Prahy do Tábora na zkoušky a ještě je tím motorem. Kdo by toto dělal? Teď se kapela poskládala a myslím, že je to ideální.
VH: Když je pro koho a s kým pracovat, když dochází k vzájemnému naplňování, je to radost, která nezná mezí.

Jak se smiřují s personálními změnami v kapele fanoušci?
ZK: Od začátku jsou našimi věrnými fanoušky například atleti v Praze, kteří na nás chodí a oblíbili si Karla. Ten je zval na koncerty a byl s nimi v kontaktu. Po jeho odchodu se tedy logicky ptali na něj, tak jsem jim situaci vysvětlil. Přenesli se přes to. Přišli noví kluci, skvělí muzikanti, hudba se zlepšuje a fanoušci to oceňují. Přesto se ale nezapomenou zeptat, co dělá Karel a David. Ti lidé do příběhu stále patří. Přál bych si, aby tato podoba kapely byla konečná verze.

Jak je to s vámi dvěma nováčky? Oba jste prošli různými skupinami a zakotvili v Please The Trees…
MS: Volal mi Váša a já se přiznám, že jsem tu kapelu vůbec neznal! Zahráli mi na zkoušce pár písniček z Inlakesh. Vyvolalo mi to husinu na zádech a to je předpoklad, že to může být dobré. Musel jsem si některé věci přizpůsobit, ale jak říká Zdeněk – je důležité mít klid a dobrou atmosféru v kapele. Když není, tak můžeš jen brnkat a je to naprd.
JS: Nikdy předtím jsem nehrál muziku, kterou bych tak úplně chtěl. Tahle je tomu nejblíže. Já jsem v podstatě úplně klidný člověk a navíc jsem vyrůstal v lese na chalupě. Vyrostl jsem mezi stromy a pokračuji v tom doteď.
ZK: Jsme každý jiný, máme své světy, rodiny, ale spojuje nás jeden cíl - hudba. Můžeme tak vytvářet světy. Možná někoho napadne, jak to funguje, když já jsem nejstarší a Sváča nejmladší. Jsem rád, že má stejný smysl pro humor, smějeme se a konečně má někdo víc energie než já.

Honzo, jak to zvládáš ty? Vím, že jsi měl nějaké problémy s rukama…
JS : V pohodě. Nemůžu bohužel cvičit sedm hodin denně, ale jde to. Jsem pocitový hráč. Dokážu dát písničce, co potřebuje, aniž bych se musel předvádět. Když jí sluší jedna jediná rána, tak ji tam dám.

Jaké jsou vaše další plány v USA?
VH: CD Inlakesh vejde do tamní distribuce přes firmu DryCappucinno z Washingtonu DC. Budeme mít smlouvu na tři roky pouze na toto album a myslím, že by to pro nás mohl být dobrý start. Další desku budeme nahrávat s producentem Johnatanem Burnsidem. Jde o člověka, který hudbu cítí stejně jako my a bude to pro nás veliký posun. Jsem nadšený. Ty lidi to zajímá, nikomu se nevnucujeme. Chtějí s námi dělat a to mě naplňuje.

Co je teď pro tebe nejdůležitější?
VH: Posun ve studiové práci. Chceme zaznamenat podstatu kapely. Díky tomu, že přišli Honza s Mírou, se dostáváme do jiných dimenzí co se týče hraní. Konečně mám pocit, že nám to hraje. To je povznášející.

U Inlakesh ti kritika vytýkala, že ti nebylo rozumět a také frázovaní nebylo košer. Nebojíš se toho?
VH: Nebojím. Vždy bude na čem pracovat. Důležité je vnímat své rezervy a nelpět sám na sobě. Vystavovat se konfrontaci. Lyrická část skladeb pro mě tvoří 50 procent. Jsem si vědom rezerv a dnes už s novým producentem děláme první kroky na zpěvu a textech. Poslal jsem mu akustické demo a po Novém roce odprezentujeme aranže. Řekl mi, na čem mám pracovat, a do dvou měsíců musím mít výsledky. Je to pro mě náplň a poslání. Budu se učit frázovat, pilovat texty. Když něco napíšu, vždy to posílám kamarádce v Chicagu, která se mnou udělá gramatiku a řekne mi, co a jak. Teď to ale nejsou rezervy v angličtině, ale v projevu. Bavíme se o technikách zpěvu.

Když na stůl pohodím slova cesta a příroda. Co by pro vás znamenaly?
VH: Cesta je cíl, příroda je domov.
ZK: Prostředí, ve kterém bych chtěl vyrůstat a ve kterém bych chtěl, aby vyrůstaly moje děti. To, co mě obklopuje.
MS: Cesta je fajn. Pořád se něco děje.
JS: Příroda je start a cesta je mezi tím…

Mám z vás pocit, že neustále někam jedete. Myslíte, že je nějaký cíl?
VH: Nemám cíl. Chtěl bych tohle dělat celý život. Rád bych, abychom byli svobodní, aby nás ta cesta bavila a aby nás to, co děláme, osvobozovalo. Čím jsme starší, tím víc si uvědomujeme, že to, co děláme mimo hudbu, je plýtvání silami.
J.S.: Když máš cíl, tak tu kapelu předem pohřbíš.
Z.K.: Já bych chtěl hrát osm dní v týdnu, 340 dní v roce do svých 78 let. Mé jméno je totiž Z jako začátek a K jako konec, takže od začátku do konce. Pokud nám láska, přátelství a touha vydrží.

Na závěr: co vás čeká po Vánocích?
V.H.: Soustředění s kapelou. Také vystoupení s Pavlem Bobkem, kterého budeme doprovázet. Je to v rámci kampaně Mluvíme o stáří. Na jaře plánujeme další cestu do USA, propagovat desku.

David Peltán

28.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Leštiči nástrojů a kovů cídič odlitků. Požadované 15 000 Kč

Leštiči nástrojů a kovů cídič odlitků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: pož.: dobrý zdravotní stav - práce je v rizikovém prostředí hluku a prachu, vibrace,, nástup možný ihned - na dobu určitou, vhodné i pro absolventy,, podnikové stravování, dovolená navíc,, kontakt: zaslání životopisu nebo vyplnění dotazníku na vrátnici KMAS. Pracoviště: Kovosvit mas, a.s., náměstí Tomáše Bati, č.p. 419, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Lucie Lefanová, +420 381 632 392.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 32 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel řidič kamionové dopravy - vývozy z firmy Fontea, a.s. Veselí nad Lužnicí. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 32000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pož.: vyučení, praxi "CE" min. 2 roky výhodou,, zvláštní prémie, jízdní výhody,, kontakt e-mailem, telefonicky. Pracoviště: Sgm route, a.s. - fontea a.s., 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Jiří Pustowka, +420 737 276 036.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Optometrista 25 000 Kč

Optometristé Optometrista/Optometristka. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme zkušené optometristky a optometristy, kteří mají: Chuť a energii pracovat v příjemném prostředí rodinné české firmy, Vzdělání v oboru optometrie nebo adekvátní praxi, Příjemné vystupování a jsou komunikativní, Rádi hledají to nejlepší řešení pro každého zákazníka, Co u nás budete dělat?, Vyšetřovat a měřit zrak klienta, Naslouchat zákazníkům a nacházet pro ně optimální řešení, pro jejich potřeby, Aplikovat kontaktní čočky, Povedete záznamy klientů a administrativu s nimi spojenou, Nechceme to zadarmo a toto Vám na oplátku nabízíme my:, Silné zázemí stabilní české společnosti, Práci od pondělí do pátku - víkendy a večery patří Vám a Vaším blízkým, Hlavní pracovní poměr na dobu neurčitou již po prvních 6-ti měsících, Unikátní interní vzdělávací a rozvojový program, Zajímavou práci v příjemném prostředí prodejny, Zaměstnanecké benefity a každoroční přehodnocení mzdy dle dosažených výsledků.Kontakt: tel., mailem.. Pracoviště: Optik house s.r.o. tábor, Kvapilova, č.p. 2060, 390 03 Tábor 3. Informace: Veronika Pokorná, +420 775 898 582.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 20 000 Kč

Zámečníci strojů Strojní zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V nástrojárně nabízíme místo strojního zámečníka s předpokladem postupu na místo kvalifikovaného nástrojaře., Nabízíme kvalifikovanou práci na údržbě a také na výrobě vstřikovacích forem,, jednosměnný provoz,, po adaptaci zajímavé mzdové ohodnocení,, 5 týdnů dovolené,, výhodné stravování v závodě,, příspěvky na penzijní připojištění,, příplatek za dojíždění,, a řadu dalších benefitů.. Pracoviště: Koh-i-noor mladá vožice a.s., 391 43 Mladá Vožice. Informace: Růžena Kalinová, +420 381 401 303.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Běh jihočeských nadějí v Českých Budějovicích.
62

Vyběhali přes čtvrt milionu korun

Z průběhu akademie jistebnické ZŠ.

Školní akademie ukázala plnému sálu, že Jistebnicko má talent

Tým Acrobatic Cheerleaders Tábor těžil další mistrovské kovy

Tábor - Pražská hala Královka se stala dějištěm mistrovství České republiky ve sportovním cheerleadingu.

Jak vypadá Šumava 11 let po orkánu Kyrill a následné kůrovcové gradaci

Šumava - Orkán Kyrill, který na Šumavě v lednu roku 2007 způsobil polomy v objemu bezmála jednoho milionu metrů krychlových dříví, zásadně změnil tvář Šumavy.

AKTUALIZOVÁNO

OBRAZEM: Běh Jihočeských nadějí pokračuje skvělým programem

České Budějovice – Na první ročník Běhu Jihočeských nadějí dorazilo v sobotu dopoledne více závodníků, než organizátoři čekali.

Akce ZUŠ Open se v Táboře líbila, přestože ji občas potrápil déšť

Tábor - Ve čtvrtek ovládla čtyři stovky míst po celé České republice jedinečná atmosféra akce ZUŠ Open.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT