VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konečně nám to hraje, říká Václav Havelka

Tábor - Táborská kapela Please The Trees chystá nové album, má novou rytmickou sekci a plánuje další turné po USA.

28.12.2010
SDÍLEJ:

City a emoce jsou hlavní témata písní, které skupina Please The Trees chystá na své druhé album. Kapela obměnila rytmickou sekci, kromě toho už připravuje nové turné po USA. Na snímku lídr Václav Havelka při koncertě 18. prosince v táborském klubu Orion.Foto: David Peltán

Na americkou půdu nedávno přistál táborsko-pražský emocionální meteorit. A do tamní konkurence se pohodlně zarývá. Skupina Please The Trees je nyní samá novinka. Má novou rytmickou sekci – bubeníka Jana Svačinu (JS) a baskytaristu Miroslava Syrného (MS), dostala nabídku vstoupit na americký trh, připravuje novou desku, dělá písně na přání a zahraje s Pavlem Bobkem. „Rád bych, aby nás to, co děláme, osvobozovalo,“ říká lídr Václav Havelka (VH), jehož v rozhovoru doplňoval také Zdeněk Kadlec (ZK).


Sotva jste vydali novou desku Inlakesh, už prý připravujete další….
ZK: Je to tak. Skoro pět nových skladeb už máme hotových. Některé dokonce hrajeme na koncertech! Mezi ně se zároveň začínají prolínat věci, které přinese Váša na zkoušky. Jednu písničku děláme přímo pro kamaráda z New Yorku – Johna Reynoldse, známého Toma Waitse. John nám ve Státech hodně pomáhal. To je poprvé, kdy jsou skladby věnované lidem. Takové písně na přání.
VH: Mám napsaných zatím 12 skladeb. Co se týče aranží, je to ještě větší radost na nich pracovat s muzikanty jako je Míra a Honza, kteří se k nám se Zdeňkem připojili letos.

To je docela fofr. Od vydání Inla〜kesh neuběhl ani rok a vy máte půlku další desky. To zatím opomíjím, že jste změnili rytmickou sekci.
ZK: Je to k nezastavení. Nahrávání Inlakesh bylo dramatické a protahovalo se. Kluci (bubeník David Koukal a baskytarista Karel Sychra – pozn.red.) odešli během nahrávání a vše se muselo předělat. Vydání se o rok zpozdilo a mezi tím byla spousta času na tvorbu.
MS: Přišel jsem do kapely a za měsíc se nahrávalo. To bylo rychlý…

A to byste skutečně každý rok chtěli vydat jednu desku?
ZK: Zatím to tak vypadá. Vydáme desku a už máme základní materiál na další. Jak hrajeme, písničky přicházejí a vyvíjí se.

Mohou se tedy na nové desce objevit písničky, které zbyly z Inlakesh?
ZK: Přesně, k tomu došlo. Je to například u skladby Sold Yard , kterou jsme hráli už na koncertech s Davidem. Ty věci třeba byly i nahrané, ale nakonec se nepoužily.

Inlakesh i Lion Prayer mají název s patinou filozofie. I vaše hudba je do jisté míry trochu meditační. Jakou cestou se bude ubírat nové album?
VH: Lyricky a tématicky bude o lásce, o citech vítězících nad rozumem, o emocích…

Co je hnací motor vaší tvorby?
ZK: Dobrá nálada v kapele je důležitá, nejen pro společné cestování. To je nejlepší recept. Prostředí, které se neustále vzájemně doplňuje. A už jen třeba ten Váša, který dvakrát týdně dojíždí z Prahy do Tábora na zkoušky a ještě je tím motorem. Kdo by toto dělal? Teď se kapela poskládala a myslím, že je to ideální.
VH: Když je pro koho a s kým pracovat, když dochází k vzájemnému naplňování, je to radost, která nezná mezí.

Jak se smiřují s personálními změnami v kapele fanoušci?
ZK: Od začátku jsou našimi věrnými fanoušky například atleti v Praze, kteří na nás chodí a oblíbili si Karla. Ten je zval na koncerty a byl s nimi v kontaktu. Po jeho odchodu se tedy logicky ptali na něj, tak jsem jim situaci vysvětlil. Přenesli se přes to. Přišli noví kluci, skvělí muzikanti, hudba se zlepšuje a fanoušci to oceňují. Přesto se ale nezapomenou zeptat, co dělá Karel a David. Ti lidé do příběhu stále patří. Přál bych si, aby tato podoba kapely byla konečná verze.

Jak je to s vámi dvěma nováčky? Oba jste prošli různými skupinami a zakotvili v Please The Trees…
MS: Volal mi Váša a já se přiznám, že jsem tu kapelu vůbec neznal! Zahráli mi na zkoušce pár písniček z Inlakesh. Vyvolalo mi to husinu na zádech a to je předpoklad, že to může být dobré. Musel jsem si některé věci přizpůsobit, ale jak říká Zdeněk – je důležité mít klid a dobrou atmosféru v kapele. Když není, tak můžeš jen brnkat a je to naprd.
JS: Nikdy předtím jsem nehrál muziku, kterou bych tak úplně chtěl. Tahle je tomu nejblíže. Já jsem v podstatě úplně klidný člověk a navíc jsem vyrůstal v lese na chalupě. Vyrostl jsem mezi stromy a pokračuji v tom doteď.
ZK: Jsme každý jiný, máme své světy, rodiny, ale spojuje nás jeden cíl - hudba. Můžeme tak vytvářet světy. Možná někoho napadne, jak to funguje, když já jsem nejstarší a Sváča nejmladší. Jsem rád, že má stejný smysl pro humor, smějeme se a konečně má někdo víc energie než já.

Honzo, jak to zvládáš ty? Vím, že jsi měl nějaké problémy s rukama…
JS : V pohodě. Nemůžu bohužel cvičit sedm hodin denně, ale jde to. Jsem pocitový hráč. Dokážu dát písničce, co potřebuje, aniž bych se musel předvádět. Když jí sluší jedna jediná rána, tak ji tam dám.

Jaké jsou vaše další plány v USA?
VH: CD Inlakesh vejde do tamní distribuce přes firmu DryCappucinno z Washingtonu DC. Budeme mít smlouvu na tři roky pouze na toto album a myslím, že by to pro nás mohl být dobrý start. Další desku budeme nahrávat s producentem Johnatanem Burnsidem. Jde o člověka, který hudbu cítí stejně jako my a bude to pro nás veliký posun. Jsem nadšený. Ty lidi to zajímá, nikomu se nevnucujeme. Chtějí s námi dělat a to mě naplňuje.

Co je teď pro tebe nejdůležitější?
VH: Posun ve studiové práci. Chceme zaznamenat podstatu kapely. Díky tomu, že přišli Honza s Mírou, se dostáváme do jiných dimenzí co se týče hraní. Konečně mám pocit, že nám to hraje. To je povznášející.

U Inlakesh ti kritika vytýkala, že ti nebylo rozumět a také frázovaní nebylo košer. Nebojíš se toho?
VH: Nebojím. Vždy bude na čem pracovat. Důležité je vnímat své rezervy a nelpět sám na sobě. Vystavovat se konfrontaci. Lyrická část skladeb pro mě tvoří 50 procent. Jsem si vědom rezerv a dnes už s novým producentem děláme první kroky na zpěvu a textech. Poslal jsem mu akustické demo a po Novém roce odprezentujeme aranže. Řekl mi, na čem mám pracovat, a do dvou měsíců musím mít výsledky. Je to pro mě náplň a poslání. Budu se učit frázovat, pilovat texty. Když něco napíšu, vždy to posílám kamarádce v Chicagu, která se mnou udělá gramatiku a řekne mi, co a jak. Teď to ale nejsou rezervy v angličtině, ale v projevu. Bavíme se o technikách zpěvu.

Když na stůl pohodím slova cesta a příroda. Co by pro vás znamenaly?
VH: Cesta je cíl, příroda je domov.
ZK: Prostředí, ve kterém bych chtěl vyrůstat a ve kterém bych chtěl, aby vyrůstaly moje děti. To, co mě obklopuje.
MS: Cesta je fajn. Pořád se něco děje.
JS: Příroda je start a cesta je mezi tím…

Mám z vás pocit, že neustále někam jedete. Myslíte, že je nějaký cíl?
VH: Nemám cíl. Chtěl bych tohle dělat celý život. Rád bych, abychom byli svobodní, aby nás ta cesta bavila a aby nás to, co děláme, osvobozovalo. Čím jsme starší, tím víc si uvědomujeme, že to, co děláme mimo hudbu, je plýtvání silami.
J.S.: Když máš cíl, tak tu kapelu předem pohřbíš.
Z.K.: Já bych chtěl hrát osm dní v týdnu, 340 dní v roce do svých 78 let. Mé jméno je totiž Z jako začátek a K jako konec, takže od začátku do konce. Pokud nám láska, přátelství a touha vydrží.

Na závěr: co vás čeká po Vánocích?
V.H.: Soustředění s kapelou. Také vystoupení s Pavlem Bobkem, kterého budeme doprovázet. Je to v rámci kampaně Mluvíme o stáří. Na jaře plánujeme další cestu do USA, propagovat desku.

David Peltán

28.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 14 500 Kč Obsluha zařízení na zpracování kovů obsluha strojů na zpracování kovu. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč, mzda max. 16500 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: broušení kovů, praxe minimálně 1 rok, kontakt tel. nebo osobně pouze v pondělí 8:00 - 10:00. Pracoviště: Building company s.r.o., sú, náměstí Tomáše Bati, č.p. 419, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Denis Soronga, +420 777 164 440. Výroba - Výroba Kvalitáři a testovači výrobků 25 000 Kč Kvalitáři a testovači výrobků, laboranti (kromě potravin a nápojů) technik kontroly kvality. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Budete mít na starosti kontrolu výrobního procesu, provádění kontrolních měření, vedení dokumentace na PC. Požadujeme dobrý zrak, spolehlivost, technické vzdělání nebo praxi v oboru. Ochotu pracovat ve směnném provozu ( nepřetržitý provoz 8 hod nebo 12 hod). Stravenky TicketRestaurant v hodnotě 90,- Kč , 5 týdnů dovolené, firemní akce. Pracoviště: Ptm s.r.o., Chýnovská, č.p. 535, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Markéta Bláhová, +420 381 200 751. Výroba - Výroba Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 14 000 Kč Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 30. Poznámka: kontakt e-mailem. Pracoviště: Eurozone cz s.r.o., planá nad lužnicí, Průmyslová, č.p. 499, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Mikhail Egorenkov, +420 776 717 673. Zdravotnictví - Zdravotnictví Dietní specialistka 15 000 Kč Specialisté v oblasti dietetiky a výživy nutriční terapeut, poradce výživy. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: zájem o obor, vlastní praxe výhodou (není podmínkou), konzultace v oblasti zdravé stravy, vaření, hubnutí, atd. + vše s tím souvisejí (diagnostiky, měření, laboratoř a lékaři spolupráce, atd.), sleva na firemní produkty/služby, propracovaný systém dalšího vzdělávání zdarma, flexibilní pracovní doba, kontakt e-mailem. Pracoviště: Ing. petra doubková, svět zdraví tábor, nám. F. Křižíka, č.p. 2840, 390 01 Tábor 1. Informace: Petra Doubková, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Polata právě překonává táborského brankáře Michala Nováka.

Písečtí hokejisté doma přerušili dlouhotrvající navládu Tábora

Věra Sosnarová, žena, která žila 19 let v sibiřském gulagu.
15

Sibiř je zalitá lidskou krví, vypráví žena, která strávila 19 let v gulagu.

Rvačka před bowlingem a velká oprava lipenského expresu: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 22. října 2018.

ANKETA: Kteří hokejisté by teď hráli za Československo?

Zahrajte si na hokejového trenéra. Deník v souvislosti se stoletým výročím vzniku Československa připravil mimořádnou anketu. Jak by nyní vypadal společný tým, který by tvořili hráči obou zemí? 

ANKETA: Kteří fotbalisté by teď hráli za Československo?

Zahrajte si na fotbalového trenéra. Deník v souvislosti se stoletým výročím vzniku Československa připravil mimořádnou anketu. Jak by nyní vypadal společný tým, který by tvořili hráči obou zemí? 

Knihovnu navštíví básnířka Olina Stehlíková

Veselí nad Lužnicí - V rámci projektu Spisovatelé do knihoven navštíví od září 2018 do června 2019 veselskou knihovnu každý měsíc jeden autor.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT