Lovce vorvaňů, stopy Čingischána v Mongolsku, sjezd jedné z největších světových řek Brahmaputry nebo výstup na vrchol osmé nejvyšší hory světa. Exotiku i extrémy slibuje Mezinárodní festival outdoorových filmů, jehož osmý ročník doputuje tento týden na jih Čech: od čtvrtka do soboty obsadí táborské kino Svět.

Přehlídka nabídne tři bloky, ve kterých mohou zájemci zhlédnout osm sportovních a cestopisných snímků z celého světa. „Jedinečnou podívanou na filmy, které divákům přinesou mnoho nových informací o expedicích, sportech a nepoznaných oblastech, zpestří soutěž o kola, batohy či stany,“ řekla za organizátory Eva Bílková.

Mongolsko i Indie

Diváckou cenu na Ekofilmu, který se začátkem října odehrál v jižních Čechách, získal nový film Stevea Lichtaga Poslední lovci. Známý potápěč a režisér v něm zachytil domorodé velrybáře z indonéského ostrova Lembata.

„Tam žijí podivní lidé, kteří se nebojí vrhat střemhlav do vody s bambusovými harpunami a bojovat doslova na život a na smrt s vorvani. Je to dravec s největší ozubenou čelistí, který kdy na této planetě žil. Jeho čelist je až sedmimetrová, dosahuje až 40 tun váhy,“ uvedl Steve Lichtag, jehož štáb natáčel v Indonésii tři roky.

K populárním filmařským dobrodruhům se řadí i slovenský dokumentarista Pavol Barabáš. Ten se v Táboře představí dílem Mongolsko – ve stínu Čingischána.

„V dobrodružném putování nehostinnou přírodou, mimo obvyklé cesty, objevují diváci neznámou a překvapivě osvíceneckou tvář dobyvatele, jehož novátorské snahy zanechaly mnohem hlubší stopu ve vývoji celé lidské společnosti, než jsme ochotni přiznat,“ doplnila Eva Bílková.

Další filmy zachycují odvahu českých dobrodruhů. Snímek Brahmaputra dokumentuje, jak v závěru roku 2008 uskutečnila skupina vodáků první českou expedici na jednu z největších světových řek protékajících Indií a Tibetem. Pronásledovala je indická armáda, navzdory tomu ve sjezdu pokračovali.
Film No.9 – Manaslu zase ukazuje výkon Radka Jaroše, který loni 29. dubna vystoupil na vrchol osmé nejvyšší hory světa Manaslu (8163 metrů) v oblasti nepálského Himálaje. Bylo to poprvé, kdy vyrazil na expedici sám. Jednou z největších zkoušek, kterou musel podstoupit, byl zánět zubu. Jak sám řekl, byla to jedna z nejdelších a nejintenzivnějších bolestí, jakou kdy zažil.

Začátky projekcí jsou od 19 hodin, denní vstupné činí 50 korun. Festival se na jih vrátí 30. listopadu, kdy filmy promítne českobudějovické kino Kotva.

Program

Čtvrtek 21. října
The Asgard Project
Poslední lovci
Pátek 22. října
Brahmaputra
No. 9 - Manaslu
Autrálie - napříč kontinentem
Extrémní Aljaška
Sobota 23. října
The Fine Line
Mongolsko - v tieni Džingischána