Počtrnácté táborskému publiku nabídne Videofest bohatý program amatérských, studentských a poloprofesionálních filmů.
Opět však nezůstane jen u nich a těšit se mohou i hudební fajnšmekři. Z osobností letos zavítá oscarový režisér Jan Svěrák a skladatel Varhan Orchestrovič Bauer, jehož hudba provází Formanův snímek Goyovy přízraky.
Videofest si tentokrát dal na čas a jeho příznivce napínal. Místo tradičního listopadového termínu se přesunul až k závěru první poloviny prosince. Nabitý program startuje zítra a končí až v neděli 14. prosince.
„Začínáme s Videofestem o něco později, protože jsme čekali až Jan Svěrák dotočí film,“ vysvětlil za pořadatele Štěpán Pavlík z občanského sdružení Fest 2004.


Nejen vážná hudba
Rozbuškou programu bude ve středu v 18 hodin, kdy proběhne slavnostním zahájení v sále táborské Střelnice, koncert 35členného Okamžitého filmového orchestru v čele s dirigentem V. O. Bauerem a filmovou projekcí.
Pořadatelé upozorňují, že je třeba být na místech včas. „Po zahájení koncertu těžko budeme moct někoho uvádět s místenkou doprostřed sálu. Přece jen se jedná o koncert vážné hudby,“ zdůraznil Pavlík. Do sálu se bude vstupovat přísálím, které pak bude kvůli tichu uzavřeno. Vážná hudba se na festivalu objeví poprvé.
„Chtěli jsme zkusit zorganizovat koncert vážné hudby také jako vazbu ke Svěrákovým filmům, kde hojně užívá skladeb autorů, jako je Dvořák, Smetana, Verdi. Jan Svěrák kdesi řekl, že ho vážná hudba ve filmu velmi baví, že by si ji nejradši psal sám, kdyby to uměl. Pátrali jsme po orchestrech, které by mohly přijet zahrát filmovou hudbu. Následně náš člen Petr Vavruška narazil na Varhana, jenž projevil zájem zahrát na naší akci,“ vysvětlil Pavlík.
Ke koncertu diváci uvidí také ukázky ze slavných filmů, k nimž Varhan Orchestrovič Bauer synchronně diriguje orchestr. Mimo jiné se na festivalu představí i místní kapely – Matyáš trio zahraje ve čtvrtek a KlikaVen v pátek U Červeného koně.

Důležití amatéři
Videofest se bude samozřejmě věnovat studentským, amatérským a poloprofesionálním snímkům. Od středy do neděle v Café Gallery MP7 na Žižkově náměstí a restauraci U Červeného koně mohou diváci zhlédnout pásma a krátké filmy z přehlídek konaných v ČR jako Fresh film fest, MOFFOM, Zlínský pes, Písecká filmovka, Brněnská 16. Závěry těchto dnů vždy završí hudební produkce.
Osvěžením pak bude tvorba Jana Svěráka. Postupně budou promítnuty všechny jeho celovečerní snímky, ať už v kině nebo v restauracích na DVD. Během sobotního hlavního večera na Střelnici, který se bude věnovat i obvyklým přehlídkovým snímkům, Jan Svěrák ukáže svou ranou tvorbu – snímky z dětství, z puberty, ze školy, některé své reklamy a klipy.
„Především ale představí čtyřicetiminutové pásmo sestříhané z jeho oblíbených scén slavných světových filmů v přímém porovnání s motivy ve vlastní tvorbě,“ uvedl Pavlík.


Svěrákovské symboly
Jako každý rok budou Videofest provázet dekorace a symboly, které bude možné vidět po celém Táboře. Tentokrát se vážou k filmům Jana Svěráka. Ve středu 10. prosince po 10. hodině nafouknou pořadatelé za příznivých povětrnostních podmínek na Žižkově náměstí balon, který se vztahuje ke snímku Vratné lahve.
„Balonářské aktivity k letošnímu Videofestu jsou připravovány ve spolupráci v místním sdružení, které v Táboře organizovalo nedávné mistrovství republiky tohoto sportu. Šéf sdružení Dalibor Adámek pilotoval balon, z jehož koše v roce 1990 točili Jan Svěrák s kameramanem F.A. Brabcem slavnou vlakovou scénu do filmu Obecná škola,“ poznamenal Pavlík.
Žárovka na oficiálním plakátu Videofestu se vztahuje ke snímku Akumulátor 1. Před budovou Střelnice bude v sobotu přistaven obrněný transportér BVP 1, který odkazuje na dětské hry a poválečné výlety v Obecné škole.

Předprodej
Předprodej vstupenek na Videofest zájemci najdou v Táboře na třídě 9. května v kanceláři Exim Tours až do 9. prosince. Vstupné na středeční slavnostní zahájení stojí 230 korun, v předprodeji 200 Kč, na sobotní hlavní večer 150 Kč, v předprodeji 150 Kč s místenkou, organizátoři nabízejí i permanentky za 330 Kč, v předprodeji za 300 Kč i s místenkou.
„Chtěl bych upozornit na výhodnost koupě lístku v předprodeji. Divák si díky místence může vybrat místo s nejlepší výhledem a mít svou pozici garantovanou,“ sdělil Štěpán Pavlík. Akce mimo Střelnici jsou zdarma.
Podrobný program festivalu najdete na www. videofest.cz.

David Peltán