Když dorazil i starosta s manželkou, dozvěděli se, že pranýř je připraven pro mladou dívku, jež propadla čarodějnictví.

Příjezd odsouzené

Lidé lačně očekávali příjezd odsouzené. Voláním fuj a hanba dávali najevo, že upálení bude spravedlivou tečkou za soudem. Tři zbrojnoši na koních dávali tušit, že co nevidět přijede žebřiňák s katy a čarodějnicí. „Na pranýř s ní!“ přáli si občané, když pohlédli do tváře zubožené dívky.

Na pranýři

Nevybíravým způsobem stáhli kati odsouzenou z žebřiňáku a táhli ji k pranýři, když v tom se vysmekla a utíkala, co jí nohy stačily. Zasáhli ovšem zbrojnoši a dvěma katům v rudých kápích vyděšenou ženu předali. Už stojí u pranýře a ruce jí tíží okovy.

Ortel vyřčen

„Tato žena bude potrestána patnácti ranami holí! Bude přikována do zítřejšího soumraku, a bude tak k posměchu všem příchozích!“ Hlásí soudce a lidé vyvolávají slávu. „Tento trest je uložen zato, že neplnila domácí povinnosti, o teplo rodinného krbu nepečovala a též za klevetnictví.“ Občané se bouří, chtějí daleko přísnější trest. „Katovi pacholci, konejte svou povinnost!,“ dostali rozkaz a patnákrát se jejich hůl zastavila o dívčí záda. Sténá a prosí, ale silní katové jsou neúprosní.

Jak to dopadlo

Od hranice nakonec přece jen dostává milost. Leč pranýř na jistebnické návsi jako výstraha pro všechny zdejší neposlušné ženy zůstává.
Spolek emancipovaných kluků sympaťáků v Jistebnici připravil rekonstrukci trestu mírnějšího provinění jako byly klevetnictví, nepoctivost či špatné péče o domáci krb. Chtěli předvést, jak v dnešní rychlé době, které se soudnictví tak vleče, se dají menší tresty urychlit. Nikoliv však formou násilí, ale vystavením obecnímu posměchu. Čarodějnice, teď už všem známá jako Tereza Procházková, dostala za svou odvahu postavit se k pranýři letecký výlet nad Jistebnicí. „Posledním odsouzeným za čarodějnictví v Čechách byl dle historie muž právě z Jistebnice. Upálení ušel, neboť Marie Terezie tento trest mezitím zrušila. Soudili ho za zaříkávání panského dobytka a nakonec byl tedy odsouzen ke dvěma letům nucených prací,“ řekl „starosta“ Luboš Kunovský. „Jsem pro každou legraci, proto za mnou přišli, ale dneska to budou mít v hospodě pěkně drahé,“ varovala všechny pomstychtivé spoluobčany odsouzená Tereza.

Z historie

Křesťanství víru v čarodějnictví odsuzovalo jako pohanství. Ve 14. století přišel hon na čarodějnice ze Španělska. V českých zemích procesy vyvrcholily koncem 17. století na severní Moravě a až pod vlivem osvícení pronásledování skončilo.
Inkvizice byla církevní institucí k vyhledávání a trestání kacířů pro zachování čistoty katolické víry. Projednávání bylo neveřejné a přiznání často získané mučením. Inkvizici zrušil Josef II. za vlády své matky Marie Terezie.