Islámský punk, extremismus, problematika cyklistiky v ČR i hendikepovaných lidí. Tím vším se zabývá táborská část mezinárodního festivalu filmů o lidských právech Jeden svět.

„Základ táborské části je stejný jako v předchozích letech. Z čeho ale máme radost, je to, že se nám podařilo získat dva debatéry. K dnešnímu filmu Auto*Mat přijede diskutovat autor Martin Mareček a k pátečnímu snímku Nevítaní režisér Tomáš Škrdlant,“ říká Tomáš Bílý ze sdružení Cheiron T, který táborskou část s organizací Člověk v tísni spolupořádá.

V Táboře se filmy budou promítat od dnešních 19 hodin v ZŠ Bernarda Bolzana, kde setrvají do soboty. V poslední promítací den – pondělí se pak promítání přesune do sídla Cheironu T v Děkanské ulici. Začátky jsou vždy v 17.30 a 20 hodin. Vstupné je 50 korun, pro studenty 40. K filmům čajové občerstvení tradičně zdarma zajistí Dobrá čajovna.

Letos nechybí ani bohaté doprovodné akce. Dnes od 16.30 odstartuje Velká cyklojízda táborskou část mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Sraz je na Křižíkově náměstí na parkovišti. Trasa povede po ulicích centra, které jsou cyklistům i chodcům nejméně přizpůsobeny. Sobotu pak zakončí after party s Dj Mushroomem v klubu MP7.

„V úterý, den po posledním promítání filmu o romské tematice, přijede hovořit Iva Pellarová na téma romský svět, zvyky, tradice. Přednáška začíná v 19 hodin u nás v centru,“ doplnil Bílý.

Festival Jeden svět se uskuteční v průběhu března v 29 městech po celé České republice. Je na něm uvedeno 101 dokumentů z více než třiceti zemí celého světa.

„Pod Jedním světem si představím místo, v němž žijí rozliční lidé, kteří se snaží o poznání. Vybavím si něco společného. Něco složené z mnoha kousků, ale přitom jednotné,“ uzavřel Bílý.

ZŠ BERNARDA BOLZANA
18. března
Auto*Mat 19.00
Protestní cyklojízda Prahou

19. března
Meatrix: příběh čuníka 17.30 hodin
Animovaná parodie na Matrix
Zrod islámského punku 17.30 hodin
Minorita uvnitř minorit
Nevítaní 20.00 hodin
20 let života pěti dětí s postižením

20. března
Nepřátelé národa 17.30 hodin
O Kambodži a Rudých Khmerech
Vysněný odpad 20.00 hodin
Život „lidí odpadků“ v Káhiře
Nenávist v krvi 20.00 hodin
Neonacismus v Srbsku

CHEIRON T
22. března
Afghánská superstar 17.30 hodin
2000 kluků a 3 dívky v soutěži
Já, moje romská rodina a Woody Allen 20.00 hodin
Pohled na komunitu zevnitř

VSTUPNÉ
Dospělí 50 korun
Studenti 40 korun

http://www.jedensvet.cz/tabor

David Peltán