Již v roce 1994 se u Pokorných sešlo pár žen na vázání adventních věnců. Rozhodly se, že tuto tradici zopakují. Při pohledu na vystavené betlémy u Pokorných se následně zrodila myšlenka, že uspořádají výstavu. První expozice se po dlouhých přípravách konala v budově bývalé školy v roce 1996.

„Koupili jsme s mužem ve Hvožďanech chalupu a manžel uspořádal vázání adventních věnců. Vždy opravoval a vyřezával dřevěné betlémy a právě při této příležitosti jich několik vystavil. Podle ostatních byla škoda mít je jenom doma. Zkusili jsme se domluvit ve zdejší hospodě, aby betlémy vidělo více lidí. A tak jsme tedy začali připravovat první výstavu“ vzpomínala paní Jana Pokorná, realizátorka výstav. Pochvaluje si, jak okolní rodiny s náročnými přípravami pomáhaly.

Každoroční pravidelné expozice trvaly sedm let. Ale jejich příprava byla velmi časově náročná, tak Pokorní chtěli s realizací přestat. Nakonec jejich syny napadlo, že by bylo možné na stálo umístit Betlémy ve stodole vedle domu manželů a udělat si tam vlastní výstavní síň. Tradice nakonec trvá do teď.

Každý obdivovatel této tématiky si tu přijde na své. V síni je velká sbírka betlémů z papíru, keramiky, dřeva a i jiných materiálů. Každý rok je pravidelně obměňována o nové exponáty.

Lidé se sami nabízí. Každý má šanci se na výstavě podílet. Obvykle začíná okolo prvního týdne v prosinci.

Betlémy se tvořily postupně a je za nimi schovaný velký kus práce. Například jen figurku slona do Jihočeského betlému trvala 74 hodin. O výstavu je veliký zájem, jezdí sem lidé nejen z celého kraje, ale i cizinci.Běžně se exponáty půjčují a vystavují po různých městech celé republiky.