„Každá nabídka hrát pro posluchače z rodného města je pro mě velkou ctí a moc si jí vážím,“ nechal se slyšet rodilý Budějčák a vysvětluje k místu: „Katedrála sv. Mikuláše je nádherná s výbornou akustikou. A tak město navrhlo nahrát koncert právě odsud. Tam hraji vždy velmi rád a k vánočnímu koncertu se hodí ze všech nejvíc.“

Protože se turné v této době nedá naplánovat, když není jisté, jaká opatření ještě přijdou a kdy se budou moct umělci vrátit na pódia, věnuje se Pavel Šporcl nyní hraní online.

Při koncertě z katedrály se podle virtuosa můžete těšit na ty nejkrásnější vánoční skladby z jeho alba Vánoce na modrých houslích. „Zazní například Tichá noc, Rolničky, Narodil se Kristus pán, také moje vlastní skladba Modlitba, kterou jsem složil pro své vánoční album, a další,“ nastiňuje houslista. Na koncertě uslyšíte „virtuální“ hosty. Z natočeného hudebního základu ho doprovodí Královská liverpoolská filharmonie. „A ve skladbě Alla Trepack zahraju sám se sebou,“ přibližuje koncert, který si pustíte na www.c-budejovice/advent (odkaz bude teprve zprovozněn – pozn. red.) na čtvrtou adventní neděli 20. prosince od 18 hodin. „Od té doby bude kdykoliv ke zhlédnutí zdarma,“ slibuje umělec.

Vánoce pro Pavla Šporcla znamenají především čas strávený s rodinou. „S mojí ženou Bárou a našimi dcerami dodržujeme tradice, hrajeme společně koledy a zpíváme,“ líčí. A jaká je jeho nejoblíbenější koleda? „Těžko říct, mám jich oblíbených spoustu. Ale zůstaňme v Čechách. Takže řeknu Narodil se Kristus pán,“ odpovídá houslový virtuos.

Pavel Šporcl

Pochází z Českých Budějovic.
Hraje na světových pódiích, popularizuje a propaguje klasickou hudbu.
Hraje na modré housle, které k němu neodmyslitelné patří. „Je to skvělý nástroj, který přímo pro mě postavil náš nejlepší houslař Jan Špidlen. Mají báječný zvuk a já je mám opravdu rád,“ říká houslista.
Nedávno vydal knihu s názvem Můj život (nejen) s houslemi. Rozhovor s umělcem zaznamenal Václav Žmolík.