„Mám z toho radost. Málokdy se poštěstí tak zdařilá prezentace města prostřednictvím televize,“ naznačil starosta, který je rovněž garantem projektu. Při natáčení zaostřil hledáček kamery na chýnovské scenérie. Rybník, kostel, náměstí, Bílkova vila – to všechno může divákovo oko ve filmu odhalit.
Někteří žáci chýnovské základky nespolupracovali s režisérem poprvé. „Ve třetí třídě jsme s panem Flídrem dělali pásmo říkadel a písní Mořena,“ říká osmačka Aneta Plzáková z Nuzbel. Její spolužačka Pavlína Semerádová z Radenína vzpomínala na natáčení s úsměvem. „V kostele, kde jsme vánoční hru hráli, byla strašná zima, a tak jsme pilně poslouchali pana režiséra, abychom to měli co nejrychleji za sebou.“
Samotný režisér sdělil Deníku své bezprostřední dojmy z prezentace pořadu v Berlíně, která se konala ve středu v budově Velvyslanectví ČR. „Setkali jsme se s obrovským úspěchem. V sále seděli lidé i na schodech. Program se protáhl až do půl jedné do rána,“ neskrýval své nadšení při telefonátu z Berlína Flídr.
Dokument přináší průřez vánočních zvyků a obyčejů jihočeských regionů a Šumavy v období od svatého Ondřeje až po Tři krále. Filmu samozřejmě vévodí dominantní Štědrý večer se všemi svými magickými pověrami a věštěním. Televizním divákům dokreslí snímek vánoční atmosféru v předvečer Štědrého dne na programu ČT 2 ve 20 hodin.