Na její vystoupení dorazilo více než dvě stě fanoušků. Patřila mezi ně i Daniela Hermanová ze Skalice u Znojma. "Sice to sem nemám zrovna nejblíž, ale vystoupení této kapely jsem si nemohla nechat ujít. Je skvělé, že se ji organizátorům akce podařilo domluvit," netajila se nadšením.

Podle organizátora Luďka Lou Mylera nešlo o nic jednoduchého. "Vystoupení této kapely se snažím domluvit už pět let, teprve letos jsem byl úspěšný. Přestože nešlo o nikterak levnou záležitost, splnil jsem si tak svůj velký sen. V podstatě jsem si dal vánoční dárek," uvedl Luděk Lou Myler. A podle reakcí účastníků koncertu evidentně nešlo o vánoční dárek pouze pro něj.

A proč se hrálo v neděli? "Nešlo to jinak. Fanfare Ciocarlia je prostě taková pecka, že nám oni nabídli volný termín, kdy můžou, a my si nemohli diktovat," vysvětlil Luděk Lou Myler.

Jedna z nejlepších současných živých kapel pochází ze zapadlé vesničky na východě Rumunska. Od ostatních balkánských dechovek ji snadno rozeznáte: hraje s pankáčským nasazením a jazzovou virtuozitou.

Vznikla poblíž hranice s Moldávií, ve vesnici Zece Prajini, kde žije 80 romských rodin, které se po generace věnovaly svým polím a hudbě. Za totality to byl kraj odříznutý od civilizace, díky čemuž se tu uchovala hudba, která v jiných krajích Rumunska zanikla. Její kořeny sahají až do osmanské říše a čerpají ze stylu tureckých vojenských kapel.

Dominantním nástrojem těchto "tureckých muzik" byla původně zurna, hoboji podobná píšťala, která svým ostrým zvukem pronikla i tou nejhlasitější bitevní vřavou. V 18. století vyměnily vojenské kapely dosavadní orientální nástroje za evropské, ale původní turecký způsob hry si ponechaly. Skupinu objevil roku 1996 německý hudební nadšenec a později impresário Henry Ernst - a když ji přivezl do Londýna, Times její hudbu označily za "pekelný nářez".

Kulturní léto na Veselských pískovnách ale stále ještě nekončí. Těšit se můžete na Květy (5. 8.), Oskara Petra a Kapelu (12. 8.), Badys Beat a Rodinné klenoty (19. 8.), Ty Syčáky (26. 8.) či Circus Problem (2. 9.).

Kompletní program najdete na http://veselskepiskovny.cz/