CELOVÍKENDOVÉ AKCE

BECHYNĚ

Do centra lázeňského města nad Lužnicí se po roce opět nastěhují tradiční a mimořádně populární Keramické trhy. Předpremiérou jejich sobotního startu se stane na náměstí T.G.M. páteční koncert Vladimíra Merty a Trio Bandu, který začíná v 19 hodin.
V sobotu už náměstí pohltí stánky s originální i užitkovou keramikou a dalšími výrobky a po vzoru minulých ročníků trhy doplní bohatý doprovodný program včetně nejrůznějších atrakcí pro děti. V 9 hodin všechno odstartuje příjezd silných strojů, tedy přehlídka zhruba osmdesáti motocyklů Harley Davidson a dalších značek. Na pódiu se během dne prostřídají kapely Piňa Koláda (od hodin), Big Papa (14), Milan Schelinger (16.30), Bohemica (19) a Kreyson Memorial (20.30). Návštěvníci trhů se stanou svědky průjezdu tradiční koloběžkové Grand Prix a o půl šesté večerní na ně čeká i jedno překvapení.

MLADÁ VOŽICE

Zámecká zahrada v Mladé Vožici se stane už popáté dějištěm dvoudenního divadelního festivalu Vokule. Během této přehlídky amatérských souborů pořádané domácím ochotnickým spolkem Voživot zhlédnou diváci deset představení, ale chybět nebudou ani odpolední pohádky pro děti, živá hudba a diskotéka. Páteční program začne v 15 hodin, v sobotu ožije zámecká zahrada od 14.30 hodin.

TÁBOR

Slavnostní divadelní šat na sebe v nejbližších desítkách hodin oblékne také Tábor. Rajský dvůr Husitského muzea opět pohostí festival Divadlo v zahradě. Jeho program otevře v pátek v 19 hodin happening s velrybou ve stylu Trnkovy Zahrady a hned poprvé uvidí diváci první zajímavá vystoupení. V sobotu pokračuje osvěžující divadelní koktejl divadelních i loutkových představení od 14 hodin. Součástí festivalu je divadelní výtvarná dílna a další zábava, například praková střelnice či květinové bludiště.

STÁDLEC

Městys Stádlec se o víkendu ponoří do víru oslav 730 let od první zmínky o obcích Stádlec a Křída. Zároveň si připomene i další významná výročí: 140 let od založení SDH Stádlec a 85. výročí založení tamní TJ Sokol. Program oslav, který je spojený i se setkáním rodáků, odstartuje už v pátek od 19 hodin veřejnou slavnostní schůzí hasičů.

Hlavní část oslav se nastěhuje v sobotu na stádlecké náměstí. Od 10 hodin vystoupí jihočeská dechová kapela Babouci. Návštěvníkům bude představena nová publikace o významných osobnostech, které měly nebo mají nějaký vztah k našim obcím. Odpoledne si vezmou slovo opět členové SDH Stádlec; správce farnosti jim posvětí slavnostní prapor, k vidění bude navíc ukázka hasičského útoku a techniky. Večer na náměstí pestří vystoupení hudební skupiny Kocour a přátelé.

Neděle patří sportu a TJ Sokol Stádlec. O zahájení programu na fotbalovém hřišti se od 11.00 hodin postará Swing Band Tábor. Vrcholem následného programu fotbalových utkání se stane zápas domácího týmu mužů s Internacionály České republiky. V hostujícím týmu se představí celá řada bývalých vynikajících fotbalistů, ale také hokejoví mistři světa či umělci.

V rámci celých oslav jsou přichystány atrakce pro děti, stánky s občerstvením nebo ukázky řemesel. Spojení mezi místními částmi městyse Stádlec (obce Křída, Staré Sedlo, Slavňovice a Hájky) bude v době konání akce zajištěno výletním vláčkem.

SOBOTA

BECHYNĚ

Už po pětačtyřicáté! Koloběžková Grand Prix v Bechyni pořádaná zájmovým spolkem Zbytek světa se znovu hlásí o slovo a bude to opět parádní podívaná. Prezence závodníků bude před hotelem U Draka otevřena už od 8 hodin. V 11 hodin vyrukují do boje na koloběžkách všeho druhu dětské kategorie, v 15.30 odstartuje hlavní závod. Populární akci – podle slov pořadatelů nejstarší a nejprestižnější závod na tomto kontinentu – zpestří hudební produkcí kapely Country Trio a The Gentleman.

CHÝNOV

U bazénu v chýnovském údolí bude rušno. V 9.30 hodin si tam odbude svou premiéru Chýnovský trojboj, tedy klání v plážovém volejbalu, tenisu a nohejbalu. Určen je dvojicím, které mohou klidně tvořit i muž a žena. Kapacita turnaje je omezena, a tak je nutné si své místo ve startovní listině rezervovat formou SMS na telefonním čísle 774 074 889.

Už posedmnácté budou bojovat fotbalisté čtyř mužstev O pohár starosty města Chýnova.
Domácího účastníka I. A třídy doplní do kvarteta celky Bernartic, Mladé Vožice a Sokola Sezimovo Ústí. Letošní turnajové boje se na chýnovském hřišti rozhoří v pravé poledne, kdy se střetnou domácí fotbalisté s Mladou Vožicí. Ve 13.30 hodin je na ploše vystřídají celky sezimoústeckého Sokola a Bernartic. Utkání o bronz je na programu v 15.30 hodin, zahajovací hvizd finále zazní v 17 hodin.

PLANÁ NAD LUŽNICÍ

Tenisové kurty plánského STK hostí už od dopoledne další ročník Memoriálu Ing. Františka Hnojny ve čtyřhře.

SOBĚSLAV

V kempu na Karvánkách pokračuje seriál živých vystoupení kapel. Tentokrát se o zábavu hostů i příchozích postará skupina Vichrberry. Akce začíná v 17 hodin a již tradičně ji doprovodí pohoda, dobré jídlo i pití.

TÁBOR

Pozoruhodnou událost chystá ZOO Tábor na Větrovech. Vidět na vlastní oči, jak majestátní tygr ussurijský loví svou kořist, se nepoštěstí jen tak někomu. Zoologická zahrada dopřeje tento nevšední zážitek dopřeje všem návštěvníkům, kteří přijdou krátce po poledni na Větrovy oslavit Mezinárodní den tygrů. Vrcholem „tygřího“ programu se soutěžemi pro děti bude právě ukázka lovu, o kterou se postará maskot zahrady tygr Rocky. Své lovecké instinkty předvede přítomným i tygřice Nina, jejíž rodina pochází z divoké přírody.

Na Housově mlýně v Táboře se rozhodli oslavit keltský svátek Lughnasad a vy můžete být při tom. Účastí při svátku si lidé zajišťují dostatek mléka, obilí, ochranu před loupežnými nájezdy, spravedlivé zákony, domácí pohodlí a dobrou úrodu ovoce. Housův mlýn pro návštěvníky připravil nejrůznější keltské hry, a třeba ochutnávku keltského nápoje Korma. A rozhodně se vyplatí vykonat i magický rituál štěstí. Lughnasad začne ve 14 hodin.

Cyklus Přírodou krok za krokem letos slaví už patnácté narozeniny. Jeho další díl zve zájemce na procházku od malého Jordánu k Jordánu a po cestě mohou získat informace o zlepšování kvality vody v obou nádržích od průvodce Vladimíra Říhy. Sraz účastníků je v 9 hodin na zastávce MHD v Náchodě.

VESELÍ NAD LUŽNICÍ

V kostele Nejsvětější Trojice v Hamru se koná další z koncertů, který spadá do programu letošní Veselské ozvěny a díky vzájemné spolupráci se řadí i do rámce Jihočeského komorního festivalu. První tóny se rozezní kostelem v 19 hodin. Účinkují Kristýna Fialová (viola), Anna Paulová (klarinet), Jiří Lukeš (akordeon) a Petr Nouzovský (violoncello).

V plném proudu je také neutuchající prázdninová zábava na Pískovně. Sobotní večer zpestří od 20 hodin vystoupení mladé, ale velmi progresivní kapely Teepee.

Tradice letního fotbalového turnaje najde své pokračování na stadionu Lokomotivy. O pohár města si to čtyři zúčastněné týmy rozdají podeváté v historii, a také tentokrát průběh klání zpestří účast německého Grossbreitenbachu. Právě hosté ze zahraničí rozehrají ve 12.30 hodin svůj duel s domácí Lokomotivou. Ve 13.45 hodin nastoupí na trávník novopečený král soběslavského letního turnaje ze Želče a Tatran Prachatice. Souboj o 3. místo vypukne v 15.30 hodin, finálový vrchol by měl začít v 17 hodin.

NEDĚLE

TÁBOR

Nové centrum Tábora ovládne po roce další díl Táborského triatlonu. Sportovní svátek znovu nese punc závodu Evropského poháru juniorů, mistrovství republiky dospělých, žactva i akademiků i otevřeného přeboru zaměstnanců vojenské správy. Program prestižních klání s mezinárodním puncem začne startem nejmladších žákovských kategorií už v 9.15 hodin. Pět minut po poledni se postaví na start špičkoví junioři z celého starého kontinentu, ale například i z Jihoafrické republiky či Mauritia, ve 13.15 se vydají na úvodní plavecký úsek juniorky. Závod mužů je na programu od 16.30 hodin, ženy rozvíří hladinu Jordánu o pět minut později. Úvodní plavecký úsek má start pod Sladovnou, depo a samotné centrum závodu je již tradičně umístění na náměstí T.G.M. před zemědělskou školou.

Housův mlýn připravil další husitské odpoledne s nejrůznějšími lákadly a soutěžemi pro děti. Oživit historii mohou mladí milovníci dobrodružství v údolí Tismenického potoka od 14 do 18 hodin.

VESELÍ NAD LUŽNICÍ

Na Pískovně naservírují hudebním fajnšmekrům opravdovou lahůdku: vystoupení rumunské skupiny Fanfare Ciocarlia. Podle upoutávky pořadatelů opepří Kulturní léto na Pískovně nejrychlejší a nejzběsilejší gipsy brass band všech dob. Začíná se ve 20 hodin; budete u toho?