VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Divadlo oslaví výročí republiky Mou vlastí

Tábor - Táborské Divadlo Oskara Nedbala nechalo nahlédnout do letošního roku. Připravuje oslavy i stavební práce.

8.1.2018
SDÍLEJ:

Loni při zahradní slavnosti vystoupilo těleso Bratři v tricku.Foto: David Peltán

Divadlo, které od roku 1990 nese jméno táborského rodáka a hudebního skladatele Oskara Nedbala, vstoupil do roku oslav 100. výročí republiky s jasným plánem: diváky obohatit o zážitky z řady exkluzivních představení.

Linda Rybáková, ředitelka Divadla Oskara NedbalaTím TOP je pro ředitelku Lindu Rybákovou monodrama o češství Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny.

„Představení vyvolalo mnoho debat, je stále vyprodané a do Tábora navíc přijede i jeho autor, držitel ceny Magnesia Litera David Zábranský. Nesmírně zajímavé a působivé bude ale také představení Macbeth, které bude celé v angličtině,“ vyzdvihla dvě, která si nenechá ujít.
Dramaturg Marcel Kříž má pro diváky hned tři tipy: Čapka, v němž je herci Divadla Rokoko provedou smutnou historií od nástupu Hitlera k moci až k okamžiku smrti Karla Čapka, dále hořkou komedii Kamila Střihavky Tolik hlav a koncert violoncellisty Petra Šporcla, bratra slavnějšího houslisty Pavla.

Letošní osmičkový rok na táborské scéně připomene pořad pro pamětníky Vítězný únor (1948) Jana Buriana, představení Čapek vzpomene rok 1938, dokumentární výstava Járy Novotného události srpna 1968 a Mou vlastí divadlo oslaví 100. výročí vzniku republiky. Dílo Bedřicha Smetany zazní v podání Jihočeské filharmonie.

Zlé časy jsou pryč
Za posledních pět let divadlu stále roste křivka počtu platících diváků. Zlé časy z 90. let a po hospodářské krizi z roku 2009 jsou tedy již minulostí. Ze 47 462 diváků zaregistrovaných v roce 2013 se jejich počet loni dostal na 59 503.

Loňský rok vykazuje také nejvíc předplatitelů, odehraných představení a také nejvyšší příspěvek na provoz divadla. Pro letošní rok pak zřizovatel – Jihočeský kraj, posílá do Tábora již 12,6 milionu. Dalším ukazatelem dobrého hospodaření je soběstačnost divadla. Zatímco celorepublikový průměr činí 30 procent, DON je soběstačný z poloviny.

Divadlo v událostech
Svou kolonku v ročním programu mají také letní divadelní události. Tou nejvýraznější bude oslava 30. výročí festivalu Tanec Praha. Pro tanec na kapotě kamionu se divadelním sálem stane odpočinkový areál Komora. S tímto souborem Tábor spolupracuje celkem 11 let, po kratší pauze třetím.

Sezonu před prázdninami uzavře zahradní slavnost a v závěru června přiveze americká agentura Classical Movements další hudební festival mladých umělců. Pro Stavovské divadlo tu nastudují Mozarta a než odjedou do Prahy, táborskému publiku u představí, jak Kouzelnou flétnu a Figarovu svatbu zvládli. Navíc přidají i pár árií z českých oper.

Podzim ozdobí Petrohradské baletní divadlo a dále komorní Arena Ostrava. "Soubor je výjimečný tím, že třikrát za sebou získal nejvyšší české divadelní ocenění Divadlo roku," uvedla k podzimní návštěvě mluvčí divadla Veronika Buriánková s dovětkem, že Arena se vyznačuje i tím, že Ostravu opouští jen velmi zřídka. Pro Tábor tak půjde o vzácnou chvíli. Soubor přiveze minipřehlídku své nejlepší tvorby a svým dílkem přispěje k oslavám republiky.
Do roku 2020 na naplánované pokračování modernizace všech diváckých prostor: pokladny, šaten, galerie i kavárny. Letos si vedení divadla připravilo peníze na zadání projektu, následující dva roky ho chce zrealizovat. Výherce výběrového řízení získá zakázku, jejíž hodnota se pohybuje kolem 16 milionů. "S panem starostou jednáme také o kultivaci prostoru před divadlem, radním předložíme naši představu," dodala ředitelka Linda Rybáková.

Autor: Alena Šatrová

8.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ilustrační foto

Již nejsou mezi námi

Ilustrační foto.

Soběslav vyvěsila postup odbahnění rybníka Nový

V Táboře představí dekorace z korálků

Tábor – Středeční vernisáží v 17 hodin v Galerii 140 ožijí korálky, z nichž autor vytvořil šperky a různé dekorace. K vidění budou až do 17. února. Výstava je spojena s fotoobrazy Josefa Rychetského: korálky a Afrika.

Tábor hostil kvalitní tenisové turnaje, ve hře byli i domácí zástupci

Tábor – Tenisové centrum na Pražském Sídlišti se stalo dějištěm turnajů mužů a žen kategorie B.

Veselá trojka

Soběslav – Ve středu zavítá do soběslavského kulturního domu Veselá trojka Pavla Kršky.

Sára Saudková projevila zájem o želečský Špejchar

Želeč - Pro obrazárnu Špejchar byl loňský, jubilejní pátý rok existence, bezesporu nejúspěšnějším.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>