„Náměstí bude neprojízdné v jeho spodní části v den konání akce. Klokotská ulice pak od 17 hodin do půlnoci zcela. Lidé ji však mohou objet přes náměstí Mikuláše z Husi a horní část Žižkova náměstí, které se uzavírka netýká,“ vysvětluje referentka odboru kultury a cestovního ruchu Marcela Drdová.

Částečně bude omezené i parkování na náměstí. Od šesti hodin ráno do půlnoci přijdou o možnost parkování návštěvníci Tábora. Rezidentní místa zůstanou přístupná a dopravní omezení se jich nikterak nedotknou.

Světová špička zahraje v Táboře

Po třech úspěšných ročnících se pořadatel festivalu a především stále jazzový kytarista Rudy Linka rozhodl nabídnout světový jazz i táborským milovníkům tohoto žánru.

„Když jsem byl malý kluk, viděl jsem historický velkofilm režiséra Otakara Vávry. Vzpomínám si na scénu, kdy lidé přicházejí do Tábora a do kádě u brány města dávají všechny šperky a peníze, které mají. Náš festival je úplný opak. Je zdarma, je pro lidi. Šperky i peníze mohou návštěvníci nechat doma,“ říká pořadatel.

Stejně jako v ostatních městech nabídne festival to nejlepší ze současného světového jazzu i v Táboře. Publikum si od 17.30 hodin bude moci vychutnat vynikající trio z Rakouska s americkým pianistou Anthony Wonseyem a francouzskou formaci mezinárodně uznávaného trumpetisty Alexe Tassela, který spojuje jazz s techno rytmy. Českou republiku bude reprezentovat kvartet v čele s pianistou Milanem Svobodou.

Projekt jazzového festivalu se zrodil v hlavě jazzového muzikanta Rudyho Linky a jeho přátel. Jako svůj stěžejní úkol si festival klade představit nejen české, ale i středoevropské veřejnosti hudbu nejvyšší kvality, umožnit setkávání nejlepších světových hudebníků na otevřené scéně, a tím zvyšovat prestiž České republiky jako významného kulturního přístavu v srdci Evropy. A to se daří.

Festivalu se pravidelně účastní špičky jazzu ze Spojených států i nejlepší hudebníci z Evropy.

Moderní forma open air festivalu bez vstupného, navíc ve skvostných architektonických prostorách na historických náměstích, řadí akci na vrchol festivalů i za hranicemi České republiky.

David Peltán

V Táboře ve čtvrtek 16. 7. začne Bohemia Jazz Fest, v Jindřichově Hradci Folková růže. Nabízí známá jména z Česka i z ciziny. Článek o festivalech si můžete přečíst ZDE.