Jak již Deník informoval, požár pily v obci Ratibořské Hory, části obce Ratibořice bylo ohlášen ve 13.54 hodin. Na místě zasahovali profesionální hasiči z Tábora a jednotky SDH obcí Tábor, Mladá Vožice, Ratibořské Hory a Chýnov. Celkem na místě byly posádky sedmi cisteren, automobilového žebříku a dvou dopravních automobilů.

"Požár zasáhl jednu z budov pily, a to v plném rozsahu. Propadla se střecha. Uvnitř naštěstí nikdo nebyl. Prvotním úkolem hasičů bylo uchránit další technologie, budovy a uskladněné dřevo. Což se podařilo po více než dvou hodinách. Vzniklá škoda na pilnici a lince na výrobu briket byla stanovena na čtyři milióny korun, hasiči uchránili další majetek v hodnotě šest miliónů korun," popsala mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů. Příčina vzniku požáru je v šetření.

Požár pily v Ratibořicích.
Požár pily na Táborsku způsobil škodu za pět milionů

Hasiči si na své konto připsali další zásahy, především u požárů v lesních prostorách. Práce komplikoval silný vítr.

Ani ve středu na 1. máje se hasiči skutečně nenudili. K požárům se přidaly popadané stromy, utržené plech či billboardy. Největší oheň pak byl v lese na Novobystřicku, a to v lokalitě Nového Vojířova poblíž Lesního hotelu Peršlák. Zde požár způsobil strom spadlý do drátů elektrického vedení. Od stromu pak začala hořet lesní hrabanka na ploše 100 x 30 metrů. Vzhledem k nasazení techniky byl vyhlášen 2. stupeň požárního poplachu.

Požár v lese u Nového Vojířova na Novobystřicku, kde ve větru spadl strom do elektrického vedení.
Vítr zlomil strom, který spadl do elektrických drátů. V lese začalo hořet

Silný vítr zaměstnával hasiče také ve čtvrtek 2. května. "Odklidili jsme více než 40 spadlých stromů. V Suchdole nad Lužnicí, Táboře a Jindřichově Hradci jsme zajistili plechy na střechách, u dálnice D3 u Veselí nad Lužnicí upevnili billboard a v Českých Budějovicích sundali uvolněný kryt pouliční lampy," popsala Vendula Matějů.

Zdroj: Jakub Pípal

Výstraha meteorologů před zvýšeným rizikem požárů kvůli silnému větru a suchu již skončila. Pátek 3. května by měl být na jihu Čech doprovázený zvlněnou studenou frontou. Podle Evy Houbové z budějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu se očekává oblačno až zataženo. "Postupně od východu na většině území bude déšť nebo přeháňky, místy bouřky. Nejvyšší denní teploty 13 až 16 °C, na horách 9 až 12 °C. Vát bude mírný severozápadní vítr 2 až 5 m/s, který v bouřkách přechodně zesílí," naznačuje. Zataženo a déšť nás budou doprovázet i v sobotu.