Čtyřiatřicetiletá žena podle policejní mluví Lenka Pokorné uvěřila neznámému volajícímu, který se vydával za úředníka banky.
"Nejprve se poškozené zeptal, zda chce skutečně převést peníze v částce osm tisíc korun neznámé ženě, nebo jestli se jedná o podvod. Žena transakci odmítla, načež jí muž oznámil, že byl zřejmě její účet napaden a pokud chce zachránit své peníze, ať postupuje dle instrukcí úředníka, který jí bude volat," popsala smyšlenou legendu, na kterou se žena nachytala, policejní mluvčí Lenka Pokorná.
Doplnila, že žena volajícímu ještě sdělila veškeré údaje k účtu a ke své osobě a zavěsila. "Zanedlouho jí zavolal druhý muž, který tvrdil, že je bankéřem z její banky. Nabídl jí pomoc, která spočívala v tom, že si musí své veškeré peníze přeposlat na bezpečné účty, které jí banka poskytne. Poškozená uvěřila a své úspory, v domnění, že je zachraňuje, odeslala na jí neznámé dva účty. Následně jí došlo, že se patrně stala obětí trestného činu a vše se rozhodla oznámit na policii," pokračovala Lenka Pokorná s tím, že žena takto přišla o půl milionu korun.
Neznámý pachatel je podezřelý ze spáchání trestného činu podvodu.
Podívejte se na video policie, jak podvodníci lidi oklamají v roli "volače a klikače":
Varování: Pokud budete kontaktováni údajným bankéřem či policistou s tím, že byl váš účet v bance napaden, telefon okamžitě ukončete. Nenechte se vystrašit zprávou, kterou vám sdělí neznámý člověk po telefonu a chce po vás okamžité jednání a přeposílání vašich úspor z účtu na vám neznámý účet, za účelem jejich údajné ochrany. Zavolejte svému osobnímu bankéři či do banky, kterou používáte nebo tam přímo zajděte a informaci si ověřte. Nikdy nevolejte nebo nepište přes odkaz, který jste dostali v SMS či mailu od údajného bankéře. Není zvykem, aby bankéři volali lidem, že si pro záchranu svých peněz mají okamžitě přeposlat peníze na jiné účty. Zdroj: Policie ČR