Jak informovala policejní mluvčí Lenka Pokorná, sedmapadesátiletý muž oznámil na tísňovou linku, že v lesním porostu nalezl dva předměty, připomínající granáty. "Policisté si vyžádali příjezd pyrotechnika z Českých Budějovic. Ten na místě nálezu určil, že se skutečně jedná o dělostřelecké granáty ráže 45 milimetrů sovětské výroby," popsala Lenka Pokorná. Pyrotechnik granáty na místě zajistil a odvezl je k následné bezpečné likvidaci.

Zemědělci dokončili přípravu země na příští úrodu a setí plodin, takže sezóna nálezů něčeho výbušnějšího a nebezpečného je na vrcholu. Policisté proto připomínají, že nález jakéhokoliv předmětu, který byť jen vzdáleně připomíná munici, je nutné okamžitě nahlásit policii tak, jak správně učinil zmíněný nálezce. "S takovýmto nálezem nikterak nemanipulujte, místo pouze zajistěte proti vstupu nepovolané osoby a vše oznamte cestou linky číslo 158," apeluje Lenka Pokorná.

Pozůstatky munice z válek mohou v některých případech být stále funkční. Hazardem je pak chování, kdy si lidé takový předmět donesou domů, nebo na policejní služebnu. Před dvěma roky na Budějovicku například mladý muž našel protitankovou minu a hodil ji do popelnice.

Mladík našel protitankovou minu a vyhodil ji do popelnice. Naštěstí byla cvičná.
Mladík našel protitankovou minu a vyhodil ji do popelnice. Naštěstí byla cvičná

V roce 2020 zase na Strakonicku našla minu v lese dívka, která ji donesla ukázat rodičům.

Dívka v lese u Nebřehovic na Strakonicku našla minu.
Dívka našla v lese minu, donesla ji ukázat rodičům

Před deseti lety se do budovy policie v Jindřichově Hradci dostavil muž, který podle slov tehdejší policejní mluvčí vedl za ruku svou nezletilou dceru. „Z kraťasů vyndal z jedné kapsy nejméně 70 gramů plastické trhaviny známé jako semtex a z druhé jednu rozbušku Ž se zápalnicí o délce nejméně 30 centimetrů. Semtex i rozbušku odevzdal v rámci takzvané zbraňové amnestie," popsala dramatickou situaci, při které vlasy vstávají hrůzou na čele, policejní mluvčí. Muž donesl ještě i další zbraně a střelivo.

TRHAVINA SEMTEX, rozbuška a náboje. To je část věcí, které donesl ve čtvrtek v rámci zbraňové amnestie na polici v Hradci muž s dítětem.
Muž přinesl na policii semtex a rozbušku

Další případ se odehrál v roce 2012, kdy našla žena v lese u Stráže nad Nežárkou zkorodovaný předmět, naložila ho do auta, ve kterém seděla posádka, a odvezla do bytu v panelové zástavbě. Až na apel příbuzných podezřelý předmět z domu odnesla a přivolala policii. Pyrotechnik určil, že se jedná o obranný granát F1 z 2. světové války.