Bechyňští policisté podle mluvčí Lenky Pokorné pátrají po neznámém pachateli podvodu. A co se stalo? "Podvedená mladá žena z Táborska uvěřila reklamě slibující zhodnocení úspor formou investování do kryptoměn. Zaregistrovala se na inzerovaných stránkách, kde uvedla svoje kontaktní údaje. Poté byla v průběhu března a dubna kontaktována prostřednictvím mobilní aplikace WhatsApp neznámou osobou, která vystupovala jako zástupce České investiční společnosti," popsuje začátek budoucího možného podvodu, u kterého by měl každý zbystřit, Lenka Pokorná.

Údajným investičním poradcem byla žena instruována k zaslání finančních prostředků na různé účty. "To podvedená učinila v domnění, že se jedná o výhodnou investici. Dosud neznámý pachatel přiměl poškozenou k jedenácti platbám. Té vznikla škoda za více než 60 tisíc korun," doplnila Lenka Pokorná.

Policisté upozorňují, že vyšetřování těchto podvodů je velmi komplikované a zdlouhavé. Ne vždy se podaří pachatele dopadnout. "Dle našich zkušeností ztrácejí lidé v kyberprostoru obezřetnost a nechají s sebou často manipulovat. Bohužel, konec bývá většinou stejný, jsou podvodníkem obráni o vysoké finanční částky, které skončí na neznámých účtech v zahraničí," naznačuje Lenka Pokorná.

Nutno podotknout, že obětí internetového podvodu se může stát každý. Lidé by podle policie měli mít na paměti, že internet není bezpečné místo, kde je možné vypustit svoji obezřetnost. Naopak je zde nutné mít všechny smysly napnuté a vše si důkladně ověřovat.

"Apelujeme na uživatele internetového bankovnictví, aby byli maximálně obezřetní a nehnali se za vidinou snadného získání peněz bezhlavě!" varuje policejní mluvčí.

Preventivní rady:

V případě, že se rozhodnete investovat do kryptoměn, zjistěte si na internetu o burzách veškeré možné informace a reference. Nikomu cizímu po telefonu:

nesdělujte své osobní údaje

nezasílejte ofocené osobní doklady

nesdělujte mu tištěné informace z platební karty

nesdělujte kód, kterým by vzdáleně přistupoval k vašemu počítači

pokud je k vašemu počítači někdo z nějakého důvodu vzdáleně připojen, tak neprovádějte přihlášení do svého internetového bankovnictví

nesdělujte bankovní autorizační SMS kódy,

cizí osobě neautorizujte platbu

v počítači mějte nainstalovaný antivirový program

v internetovém bankovnictví mějte nastaveny co nejnižší limity a zvyšujte je jen na aktuální potřebu zaplacení konkrétní platby

Pokud se vám již něco podobného stalo nebo v budoucnu stane, věc bezprostředně oznamte na kterékoliv služebně Policie ČR a informujete svůj bankovní ústav. Zdroj: Policie ČR