Na úvod mistrovských bojů se oba celky z jihu Čech svorně vydají do poměrně vzdálených druholigových destinací. Táborské mužstvo zaútočí na první sezonní body v hájemství děčínských Medvědů, cílem výpravy Králů z Písku se stane zimní stadion v Hronově.

Kohouti z Tábora si na prahu nové druholigové sezony znovu kladou ty nejvyšší cíle; rádi by se řadili k absolutní špičce soutěže a aspirantům na průnik mezi prvoligovou společnost.

Trenérských otěží se po návratu ze služeb píseckého souseda pevně chopil staronový kouč Tomáš Matušík a naordinoval svým ovečkám už téměř pověstný ostrý dril. Jeho součástí bylo devět týdnů tréninkového martyria na suchu a více než sedmitýdenní příprava na ledě proložená devíti zápasovými prověrkami.

Tu poslední odehráli Táborští včera večer s Příbramí a skončila až po uzávěrce tohoto vydání. V předešlých letních utkáních se poměřili s prvoligovými týmy Třebíče (z pohledu Jihočechů 3:2) a Jihlavy (1:2 SN, 1:2) a druholigovými soupeři z Chomutova (2:5, 5:1), Příbrami (5:4, druhý duel včera večer) a Havlíčkova Brodu (9:1, 0:4). Před dosaženými výsledky upřednostnili táborští trenéři podrobné studium herního projevu týmu a hledání optimálních vazeb v sestavě.

Nechybí u toho ani několik nových tváří. V brankovišti doplnil dvojici David Gába – Tadeáš Dvořák navrátilec Michal Novák. Obranné řady vyztužil ostřílený válečník Miloslav Jáchym a s ním přibyli na soupisku i navrátilec z Letňan Adam Čížek a sparťanský mladík Petr Horáček. Kvalitu do ofenzívy vnesli tři muži se zkušenostmi z vyšších soutěží, jmenovitě Václav Krliš (naposledy Třebíč a Slavia), Matěj Zadražil (Sokolov) a Adam Zeman (Frýdek-Místek).

Písek chce postoupit do play off

Hokejisté Písku angažovali nového kouče Jana Trummera, který minulou sezonu v roli asistenta dovedl juniory budějovického Motoru zpět do extraligy a se svým novým týmem absolvoval kompletní přípravu. Králové budou mít přece jen skromnější ambice než jejich jihočeský rival, ale rozhodně nechtějí hrát druhé housle.

„Rádi bychom navázali na loňskou úspěšnou sezonu, to znamená, že naším cílem je probojovat se znovu do play off,“ podotkl Jan Trummer.

V jeho týmu došlo k několika změnám. Skončili brankář Novák, obránci Dvořák s Dudáčkem a útočníci Macháček s Březinou.

„V závěru přípravy nás opustili ještě Picka s Beránkem, kteří měli jiné představy o svém vytížení. Nyní se nám vykrystalizoval tým, který vstoupí do druhé ligy,“ zmínil.

Novými tvářemi jsou brankář Ivo Svoboda, který naposledy chytal v budějovickém Samsonu a bude krýt záda jedničce Richardu Křížovi, z Klatov, které se nepřihlásily do II. ligy, přišli hned čtyři hráči, konkrétně obránci Adam Šilhán se Stanislavem Vajnerem a útočníci Adam Ženíšek s Filipem Kolářem. Výraznou posilou by měl být i Tomáš Rousek, jenž uplynulý ročník odehrál v Německu a předtím působil v Táboře.

„Kádr je pro tuto chvíli uzavřený, spíše se do něj budeme snažit zabudovat naše juniory,“ informoval šéf písecké střídačky.

Králové v rámci přípravného cyklu odehráli i sedm utkání. Dvakrát se střetli s Příbramí (1:7, 3:2) a Milevskem (4:2, 0:4), síly změřili i s rezervou rakouského Salcburku (2:3 SN), německým Pasovem (5:4) a v generálce se představili na ledě Havlíčkova Brodu (4:6).

„Kluci v přípravě pracovali svědomitě. Samotné zápasy nám pak ukázaly, jakým směrem bychom se měli ubírat, jakým systémem hrát a na co by měl tým výkonnostně mít,“ konstatoval kouč, jenž byl však poněkud rozladěný z výkonu svého mužstva v závěrečném duelu.

„Úvodních deset minut bylo z naší strany výborných, ale pak jsme neproměnili nějaké šance kvůli naší lehkovážnosti. Asi jsme si mysleli, že se soupeř porazí sám. Havlíčkův Brod v polovině utkání po naší velmi hrubé chybě snížil, a tím jsme domácí nakopli. A my, místo abychom přidali, tak jsme polevili. Musí z toho pro nás plynout ponaučení, že je zapotřebí hrát naplno celý zápas,“ zdůraznil.

Do II. ligy Písek vstoupí v sobotu na ledě Hronova, který se v soutěži zachránil administrativní cestou. Jan Trummer varuje hlavně před podceněním protivníka.

„Hronov si vzal z minulé sezony určitě ponaučení a předpokládám, že tým stabilizoval tak, aby hrál v druhé lize důstojnější roli. Pokud chceme uspět, očekávám od hráčů stoprocentní přístup, bojovnost a plné nasazení. To musí platit po celé utkání, nikoliv jen v některých pasážích,“ uvedl Jan Trummer.

Jaký je systém II. ligy?

Druhou ligu bude v tomto ročníku hrát 27 týmů – 12 ve skupině Východ a 15 ve skupině Západ, v níž figurují oba jihočeské celky.

V ní se v základní části týmy utkají dvoukolově každý s každým (28 zápasů). Následovat bude nadstavbová část, kdy se tabulka rozdělí. Družstva na 1. až 8. místě budou hrát ve skupině A dvoukolově každý s každým (14 duelů), týmy na 9. až 15. místě rovněž tak ve sk. B (12).

Poté přijde na řadu předkolo play off, v němž si to na dvě vítězství rozdají týmy na 7. a 8. místě sk. A s dvěma nejlepšími celky nadstavbové sk. B.

Osmička nejúspěšnějších ze Západu pak čeká v rámci své skupiny osmifinále a čtvrtfinále play off na tři vítězné zápasy.

Až poté se proti sobě postaví dva nejlepší celky ze skupin Západ a Východ v semifinále a finále II. ligy, které se bude hrát na čtyři výhry. Celkový vítěz si zajistí přímý postup do Chance ligy.

Poslední týmy z obou skupin naopak čeká play down o záchranu na dvě vítězství.