Důvod? Derby Lokomotiva versus Spartak pod hlavičkou semifinále jihočeského Penta Cupu. První bitva obou rivalů od Lužnice se rozhoří už dnes v 19 hodin na veselském stadionu, a ten by tak měl projít zatím nejvýraznější zatěžkávací zkouškou v této sezoně.

Dosavadní průběh krajského přeboru přisoudil roli favorita hráčům domácí „Lokotky“. Ti zvládli základní část soutěže na podtrženou jedničku a pustili před sebe pouze současného druholigového kvalifikanta ze Strakonic. Jenže… derby je derby a jeho osud je mnohdy nevyzpytatelný. Důkazem jsou i dva dosavadní vzájemné zápasy této sezony, ve kterých oba soupeři citili domácí prostředí. Ve druhém kole zvítězili Soběslavští nad veselským sousedem 4:1, v odvetě ale prožili ledový šok v podobě porážky 3:9.

Z obou táborů

Soběslavský kouč Svatopluk Blažek má před startem prestižní série jasno. „Veselí je samozřejmě favoritem. V základní části hrálo pořád nahoře a skončilo druhé, zatímco my jsme postoupili do tohoto play–off na poslední chvíli,“ připomíná letošní účinkování obou mužstev trenér Spartaku, jedním dechem ale dodává: „Do Veselí pojedeme s pokorou, na druhé straně ale v žádném případě skleslí. Přece jen je to derby, a pokud v něm podají všichni členové týmu maximálně zodpovědný a bojovný výkon, můžeme uspět.“

Při dotazu na předpokládané hlavní zbraně soupeře jmenoval Svatopluk Blažek na prvním místě veselského ofenzívního tahouna Čápa. Právě s ním ale podle všeho „Lokotka“ počítat nemůže. „Máme teď velkou marodku a zrovna tenhle náš klíčový hráč je zraněný,“ potvrzuje smutným hlasem kormidelník veselské Lokomotivy Miroslav Novotný. „Kromě něj bude chybět i Drs, který je na horách, další kluci jsou nemocní. Proto teď nevíme, v jakém složení vlastně do derby půjdeme. Jasné je, že využijeme několik juniorů.“

Trenér Veselí nehodlá na sklonku sezony vymýšlet žádné převratné taktické fígle. „Soběslav má několik hodně šikovných kluků, kteří se umějí individuálně prosadit. Žádnou osobku na ně ale nechystáme, pokusíme se soupeře přehrát tím, co máme naučené. Hrajeme soutěž se svými kluky a s dost maldým týmem, který má elán, ale navíc umí hrát zodpovědně. Na to budeme sázet i proti Soběslavi,“ tvrdí Miroslav Novotný a zamýšlí se nad možným vývojem bojů na ledě. „Podle mého názoru rozhodnou přesilovky, momentální forma brankářů a produktivita jako taková. Ta v našem případě občas dost vázne, tak se s tím teď snad popereme.“

Vzkazy fanouškům

Mimořádná prestiž soubojů Veselí nad Lužnicí a Soběslavi na sportovním poli se samozřejmě podepíše pod výbornou diváckou kulisu semifinálových utkání. „Všechny naše fanoušky samozřejmě na hokej srdečně zveme a věřím, že nám pomohou už ve Veselí,“ burcuje soběslavské příznivce Svatopluk Blažek. „Doufám, že jsme je navnadili vyřazením David servisu, který měl letos opravdu hodně kvalitní mančaft,“ připomíná šéf lavičky Spartaku nečekaný postup přes favorizovaného soupeře z Českých Budějovic.

„Myslím si, že v derby bude o skvělou atmosféru určitě postaráno. Naši fanoušci pomohli klukům už v sérii s Hlubokou a určitě nás poženou dopředu i proti Soběslavi,“ kontruje veselský kouč.

Dodejme, že odvetný duel série se hraje v neděli od 17 hodin v Soběslavi. Pokud po něm bude stav série nerozhodný, sejdou se ve středu oba sousedé k osudové třetí bitvě, a to opět na veselském stadionu.