„Ultimátní radost, kluci odehráli fantastický zápas. Hráli jsme jako jeden tým. Budu si to navždy pamatovat. Je to pro nás úspěch, vážíme si toho, ale je to teprve první krok,“ řekl pro ČT maskovaný hrdina Lukáš Dostál po senzačním vítězství nad Američany.

„Zasloužená výhra, měli jsme hodně šancí. Gólman zachytal neskutečně, velká opora. Já jsem rád, že jsme mohl dát tělem ten vítězný gól,“ culil se Pavel Zacha, bostonská posila, která zapsala premiérovou trefu při svém debutu na šampionátu.

Češi porazili ve čtvrtfinále USA:

| Video: Youtube

„Výborný výkon Lukáše (Dostála). Mám radost i za Zachiče (Zachu), poprvé na mistrovství a vítězný gól v takovém zápase. Jsem pyšný na kluky a týmový výkon. Jsem moc rád, že to vyšlo a že si prodloužíme tyhle krásné dny,“ jásal týmový parťák Zachy David Pastrňák.

Jediný gólový moment přišel ve 27. minutě. Sudí nepotrestali vyloučením Hájkův zásah hokejkou do helmy Zegrase, který podrazil Nečase a šel pykat. Hned po 13 sekundách Rulíkův výběr přesilovou hru využil. Špačkova rána od modré čáry přelomila Nelsonovu hokejku a od Zachy se odrazila puk za brankovou čáru. Útočník Bostonu oslavil v druhém utkání za národní tým premiérový gól.

Češi postoupili do semifinále podruhé za poslední tři roky. V roce 2022 na šampionátu v Tampere a Helsinkách dosáhli na bronz a byla to pro ně první medaile po deseti letech od zisku stejného kovu na MS ve Stockholmu a Helsinkách. Jejich soupeřem bude v sobotu Švédsko.

Hokejistům po postupu gratuloval český prezidenta. „Skvělý zápas! Lukáš Dostál byl neuvěřitelný. Velká gratulace a hrdost,“ napsal na síť X Petr Pavel.

Česko - USA 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

Branka a nahrávky: 27. Zacha (D. Špaček, Červenka). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Campbell - Wyonzek (oba Kan.), Yletyinen (Švéd.). Vyloučení: 3:2. Využití: 1:0. Diváci: 17.413 (vyprodáno).

Česko: Dostál - Gudas, Krejčík, Rutta, Kempný, Kundrátek, Hájek, D. Špaček - Pastrňák, Zacha, Palát - Nečas, Kämpf, D. Kubalík - O. Kaše, L. Sedlák, Červenka - M. Stránský, Tomášek, O. Beránek. Trenér: Rulík.

USA: Lindgren - Seth Jones, Werenski, L. Hughes, Sanderson, Petry, Vlasic - Boldy, Nelson, J. Gaudreau - Caufield, Pinto, B. Tkachuk - Zegras, K. Hayes, Farabee - Brindley, Kunin, Eyssimont. Trenér: Hynes.