A proč to divadlo? Hokejisté už příliš dlouho čekají na vyplacení naslibovaných peněz. „Mrzí nás to a fanouškům se omlouváme. Ale neměli jsme na výběr. V kabině snad nesedí jediný hráč, který by neměl pohledávku. Třeba ze slíbených prémií jsme neviděli ani korunu,“ prolomil dosavadní mlčenlivost a loajalitu ke klubu kapitán týmu Jan Kubišta. A připomněl i říjnový odchod svého předchůdce s céčkem na prsou Martina Rejthara.
Ten byl prvním, kdo veřejně promluvil o finančních potížích. „Kejtův konec vše odstartoval. A my už jsme teď nemohli dále mlčet,“ dodal Kubišta.
Manažer SC Kolín Josef Hasil se nechtěl k trapné situaci příliš vyjadřovat. Řekl ale, že pokud by to mělo pomoci, nabídne svou rezignaci.
Deník kontaktoval i hlavního sponzora A – mužstva Jozefa Chromiaka. A ten na cestě z Brna do telefonu sdělil, že spolupráci s klubem ukončil. „Moje peníze nešly tam, kam jsem chtěl, tedy do letošní sezony. Z velké části se vyrovnávají staré dluhy a to se mi nelíbí,“ řekl Chromiak s tím, že kolínskou kabinu s velkou pravděpodobností opustí i předsezónní posily včetně Hrčky, Ivičiče, Komárka či Grilla. Tito hráči totiž nepatří klubu, ale přímo Chromiakovi.
Co bude se seniorským kolínským hokejem dál, je nyní ve hvězdách. Myšlenky fanoušků už se ale začaly v diskusích ubírat i tím nejhorším směrem a hovoří o jeho úplném zániku. Podle zasvěcených by se ale sezona měla dohrát, byť v týmu s odchovanci doplněnými o juniory.

5:0 pro Tábor

Za středeční ostudu bude klub potrestán kontumací 0:5 ve prospěch Tábora a pokutou v celkové výši 25 tisíc korun. „Rozhodčí ukončil utkání podle regulí soutěže, protože domácí se k utkání nedostavili. Pokud by se situace opakovala, pak by tresty mohly být přísnější,“ řekl pracovník Českého svazu ledního hokeje Stanislav Šampalík, který má na starosti druhou ligu.
Přísnějšími tresty se rozumí vyšší pokuta, bodový odečet, anebo dokonce vyloučení ze soutěže.

My chceme hokej

Předzápasové chvilky probíhaly jako vždycky. Tři čtvrtě hodiny před úvodním hvizdem se oba mančafty objevily na rozbruslení a v příslušnou dobu se odebraly zpět do kabiny. Hráči Kolína se pak už ale neukázali. Nikdo nevěděl, co se děje. Šum tribun byl ale brzy přerušen. Kozlové vzkázali, že se omlouvají, ale díky dlouhodobě přetrvávajícímu neplnění finančních závazků ze strany klubu nenastoupí.
„My chceme hokej,“ skandovali fanoušci. Ale nedočkali se. „Ani mě nenapadlo, že se dnes nebude hrát. Po týdnu jsem se zase těšil. I když poslední zápasy nebyly ideální, myslel jsem, že se to dnes zlomí. Hráči mě tím zklamali, ale na druhou stranu je chápu. Kdyby mě v práci neplatili, taky bych nepracoval,“ vyjádřil zklamání, ale i pochopení, fanoušek Kolína Marek Doubrava.

Důležité tři body

Neobvyklá situace nastala i pro celek hostí a rozhodčího utkání. „Neznám problémy Kolína a ani mě nezajímají. Že jsme sem museli jet, to je mrzuté. Všichni z nás museli odejít ze zaměstnání, platil se autobus. Na druhou stranu bychom podle řádu měli zvítězit 5:0, takže je to dobré. Sice jsme chtěli body získat na ledě, ale i takhle se vyhrálo a pro nás jsou důležité tři body,“ uvedl trenér Tábora Jaroslav Pařízek.
„Kolín nenastoupil k utkání, údajně z důvodu nezaplacení výplat. To napíšu do zápisu. Postupovalo se standardně. Vyčkala se hodina, a pak se utkání prohlásilo za ukončené. Ještě jsem se s tím nesetkal,“ konstatoval hlavní rozhodčí Jiří Kareš.
Nejtěžší hlavy teď mají manažer klubu Josef Hasil a trenér A-týmu Stanislav Bednář. Ti dlouho nechtěli uvěřit tomu, co se vlastně stalo. Nakonec jim ale nic jiného nezbylo. „Vůbec nevím, co bych k tomu řekl. Nemám teď náladu. Každopádně musímě najít někoho, kdo by byl ochoten nám v tuto chvíli pomoci. Když to bude ku prospěchu věci, tak nabídnu svou rezignaci. Samozřejmě jsem ochoten dál pro klub pracovat a pomoci mu. K něčemu jsem se zavázal, a to chci plnit,“ řekl totálně zdrcený Hasil.
„Takovou situaci jsem nikdy nezažil. Stát se to nemělo, ale stalo. Letošní ekonomická situace nebyla v začátcích nejlepší. Ale dohodli jsme se Pepikem Hasilem, že to letos zvládneme ve skromnějších podmínkách. Pak do toho vstoupil pan Chromiak a sliboval, že to bude lepší. Ale ukázalo se, že to nebyla pravda. Některé hráče platil přímo pan Chromiak a přes iks slibů nedostál závazků k hráčům. Kluci už několik měsíců neviděli peníze,“ pokusil se objasnit stav věcí kouč Kolína Stanislav Bednář.