Sezona požárních soutěží je v plném proudu. Dva týmy vlkovských dobrovolných hasičů nechtějí nic ponechat náhodě a pečlivě trénují. V sobotu je čeká soutěž v Lomnici nad Lužnicí.

„Pravidelně zkoušíme a testujeme, komu jaká pozice v družstvu nejlépe padne,“ vysvětluje přístup členů týmu k přípravě velitel dobrovolných hasičů Lukáš Kukačka.

Oba týmy mužů do 35 let by se podle jeho slov mohly do konce sezony objevit ještě na několika soutěžích. Vzhledem k tomu, že obec leží blíže jindřichodradeckému okresu, bojují vlkovští spíše na hřištích u sousedů v Pleši, Lužnici a jinde. Na Táborsku si nenechají ujít záříjový Memoriál Josefa Žahoura, kde se na loňském desátém ročníku umístili šestí. V předcházejících letech byli o něco úspěšnější.

„Daří se nám střídavě. Jednou jsme na bedně, podruhé ve středu startovního pole,“ podotkl velitel a s úsměvem dodal, že to bude i tím, že přece jen trochu stárnou.

Dobrá spolupráce

Kdes se jim daří stoprocentně, je spolupráce s obcí.
„Chodí na obecní brigády. Sbírají železný šrot i odpad po vsi. Jiná organizace tady není a hasiči zvládnou vše,“ přiblížil činnost dobrovolníků starosta obce a jednatel hasičů v jedné osobě Josef Píha.
Nedávno pod jejich rukama dostala nový kabát místní hasičárna. Obílili ji zvenku i uvnitř. Natřeli okna a dveře. Když je potřeba přiložit ruku k dílu, přemlouvat je nikdo nemusí.

Obec jim na oplátku za pomoc koupí to, co potřebují. Ani stát na dobrovolné hasiče nezapomíná. Naposledy od něj dostali osm nových pracovních uniforem.
Co se strojního vybavení týče, nestěžují si. Ke spokojenosti jim slouží dvě starší PS 12. Když je třeba drobná oprava, vystačí si sami.
„A na ty větší, placené, se obracíme raději na odborníka v osobě Martina Šmoly z Nové Včelnice,“ dodává velitel.

Dříve sbor vlastnil i ruční koňskou stříkačku z roku 1907, kdy došlo v obci k založení sboru dobrovolných hasičů. Nyní se s ní může pochlubit vyhlášené Hasičské muzeum v Bechyni.

Bývalý kronikář Píha nepamatuje, že by v zápiscích o hasičích zaznamenal nějakou stagnaci. Aktivní jsou stále už od dob svého vzniku.
Aktivní byli i v povodňovém roce 2002. I když pouze doma v obci. Vody měli totiž sami dost. Dokonce tolik, že zůstali uvězněni a odříznutí od celého zbytku světa.

„Zásobovat nás musela armáda a byli jsme bez elektřiny. V obci jsme tedy čerpali ze studní a těm, kterým se dostala až do domů,“ vzpomíná jednatel .
Hasební zásahy ve větším rozsahu už mají za sebou.

Ještě v době parních lokomotiv o požáry nebyla nouze. Stačila jiskra o oheň byl v lese raz dva.
„ Už je to více jak dvacet let. To jsme tenkrát hasili celou noc,“ zmiňuje velký zásah.
Jinak jsou připraveni kdykoli pomoci profesionálům hlavně s případnou dopravou vody. Jako před dvěma lety.
„Chytnul tady rodinný dům od elektřiny. Profíci měli vody dost, takže pomoc nepotřebovali,“ vzpomíná na poslední oheň Píha.

Naštěstí už nehoří tolik jako v dobách zakládání sborů, tak se hasiči mohou věnovat soutěžím, brigádám i kultuře.
Tu reprezentuje ve Vlkově ples hasičů, který pořádají pravidelně v únoru.
„Na plese se vždy sejde kolem stovky lidí. Velkým lákadlem je určitě i bohatá tombola, na kterou obec přispívá,“ chválí společenský život v obci Píha.

Letošní plány

V obci bude živo i v létě. „Plánujeme letos uspořádat další „sranda mač“. Vymyslíme zase několik důmyslných disciplín včetně pivní štafety,“ zmínil velitel letošní plány. Přijet by mělo několik sboru z nejbližšího okolí.

Velké mínus Kukačka vidí v neaktualizovaných webových stránkách sboru. „Máme tam tříletou mezeru a doufám, že se nám již letos podaří náprava.“
Ve Vlkově, který má 152 trvale přihlášených obyvatel, se ke sboru hlásí 22 členů a to pouze mužů. Žádná žena a dítě. Důvod je prostý.
„Ve vesnici jsou samí kluci, takže ženské družstvo vedle současných dvou mužských nemáme šanci postavit,“ vysvětlil velitel hasičů Lukáš Kukačka.