VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sudoměřičtí našli kus své historie při sběru

Sudoměřice u Tábora - Odhadem celá třetina tří set obyvatel se může pochlubit členstvím ve sboru dobrovolných hasičů.

14.10.2009
SDÍLEJ:

Soutěžní týmy se mohou pochlubit poháry i diplomy.Foto: Archiv SDH Sudoměřice u Tábora

Do sboru, jehož ustavující schůze se konala 24. května v roce 1903 a do jeho řad se přihlásilo 14 členů činných a 19 přispívajících. Každý jako zápisné zaplatil dvě koruny včetně dvoukorunového ročního příspěvku. Hned následující rok si hasiči za své peníze a peníze od obce koupili ruční vozovou stříkačku.

Stejným mechanismem to funguje i dnes. Nebýt pomoci obce, měli by hasiči problém s existencí. Z peněz financují například opravy technického zařízení, které vlastní.

„Díky dvaceti tisícům od obce a dotace ve výši padesáti tisíc od krajského úŕadu jsme si mohli dovolit před dvěma lety koupit plovoucí motorové čerpadlo, které má tu výhodu, že ho lze použít i do studny v místech, kam se běžně s technikou nedostaneme,“ pochlubil se starosta hasičů Rudolf Sirotek s tím, že jim zbylo také na starší pick–up.

Hasiči na oplátku pro obec vyřezávají dřeviny a starají se o kulturní blaho všech obyvatel.

Jeho nedílnou součástí je kromě pomoci při organizování srazu rodáků i hasičský a masopustní ples stejně jako masopustní průvod. S hasičským plesem mají spojenou i hezkou tradici, kdy do každého stavení předem roznášejí pozvánky.

„Běžně se stává, že lístek si koupí si staří lidé, kteří na ples vlastně ani jít nechtějí a tím nás podporují,“ dodal velitel. Tato tradice má pro tři dvojice, které ji zajišťují i jednu stinnou stránku.

„V každém stavení dostaneme něco na zdraví. Jedna dvojice by tak neměla šanci celou vesnici bez úhony obejít,“ poznamenal s úsměvem Sirotek.
Stejně jako další sbory dobrovolných hasičů objíždějí soutěže. Nedostatek času jim nedovolí věnovat se Táborské hasičské lize, která běží téměř každý víkend.

„Jezdíme tedy bojovat na okrskové a výroční soutěže. Mladší se věnují o víkendech hlavně fotbalu a zápolení absolvujeme hlavně my, starší“ uvedl velitel.

V letošním roce zvládli absolvovat pět soutěží. Poháry, které si odtud vozí zatím spočívají na dně krabic. V hasičské zbrojnici je místo tak akorát na strojní zařízení. Na stříkačku PS 12 i starou „kačenu“ Tatru 805.

Své místo má ve zbrojnici i relikvie, kterou je starý hasičský žebřík s mosaznou tabulkou s rokem 1918. Pro sbor mají velkou historickou hodnotu i nedávno nalezené staré zažloutlé knihy sboru i s účtenkami. Na ně narazili členové při sběru šrotu v opuštěném domě.

Za fungování místních hasičů se největší měrou zasadil již zemřelý František Jaroch. Právě on v sedmdesátých letech sbor pozvedl a dokázal udržovat na vysoké úrovni. Uměl členy vyburcovat, urovnat spory a pomoci tam, kde bylo třeba. Jemu tedy určitě patří největší dík. A to nejen 84 členů sboru z nichž je 32 žen, ale i celých Sudoměřic u Tábora.

Kozlův hasičský počin

Téměř před třemi týdny viděl večer velitel Rudolf Sirotek létat nízko na lesem vrtulník sem a tam. Napadlo ho, že zřejmě někoho hledají.

Za pár hodin mu zazvonil telefon a předtucha se naplnila. Volala starostka obce že policie potřebuje jejich pomoc při hledání ztracené houbařky. Za pár minut vyráželo de terénu po boku policistů sedm hasičů.

Tady pomohla náhoda. Právě Sirotek potkal paní před polednem na rozcestí v lese. Vzhledem k fyzické dispozici ztracené nebyl problém určit vzdálenost, do které se mohla dostat. Paní našla jedna ze pátracích skupin zhruba půl kilometrů od místa setkání a všem spadl kámen ze srdce. Radost jim ale pokazilo sdělení v tisku, který převzal oficiální informace z policejních zdrojů. Z něho se dozvěděli, že ztracenou houbařku hledali místo nich sousední hasiči.

Kozlův hasičský počin
HLASUJTE ZDE


14.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výřez z celooblohového snímku bolidu ze 3. prosince 2017 pořízeného automatickou digitální bolidovou kamerou české bolidové sítě na stanovišti Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Světlé pozadí oblohy je způsobeno měsíčním úplňkem.

Kusy meteoritu se zatím nenašly

z filmu Star Wars: Poslední z Jediů

Na co zajít do kina

Praděd padl za války, rodina z Prachatic nezapomíná

Prachatice – Najít své předky a zjistit původ rodiny je snem nejednoho člověka. Takový sen se z velké části splnil Lucii Kuttenbergové z Prachatic, která začala pátrat po svém pradědečkovi.

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 14. prosince 2017.

Krajská peněženka roste

České Budějovice – Jihočeský kraj bude v příštím roce hospodařit se 16,6 miliardy korun, přestože počítá s příjmy 15,2 miliardy korun.

Již nejsou mezi námi

Táborsko - Přinášíme přehled posledních rozloučení v okrese.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT