V současné době čítá sbor celkem 41 členů. „Z toho je devět žen, kterým velí Věra Koblicová. Společně trénujeme na soutěže. Navíc jim samozřejmě pomáháme s mašinou, která je na ženský moc těžká,“ vysvětluje starosta hasičů Miloš Mazáč.

Pro změnu bez pomoci žen muži chodí na brigády, z nichž mají peníze. Členské příspěvky, stejně jako u ostatních sborů, nestačí.

Vzájemná pomoc

„Sbíráme železný šrot, jindy jdeme na brigádu, z které nemáme peníze, ale jde o protislužbu družstvu. Oni nám půjčí techniku, když ji potřebujeme, a my jim pomůžeme na oplátku, když potřebují oni. Sebrat kámen nebo třeba brambory,“ přiblížil aktivity starosta.

Hasičům pomůže i obec. Naposledy jim zakoupila hadice. Financovala i opravu hasičárny před výroční oslavou. Hlavní práce je ještě čeká. Budova má ve špatném stavu střechu, tak se musí vrhnout na její opravu.

„Možná už čtyřikrát jsme žádali o dotaci, která by nám pomohla zaplatit rekonstrukci hasičárny, ale bez úspěchu,“ nastínil problémy starosta Ratibořských Hor Radek Lamboj.

I když sám hasičem není, o jejich činnost se zajímá. V souvislosti s případným požárem ho trápí voda a její nízký tlak. Kolem obce rybníky sice jsou, ale při nedostatku vody v nich, by ji nebylo kde brát.

„A rekonstrukce vodovodní sítě je v nedohlednu, protože dotaci na ni jsme nedostali,“ rozhořčeně okomentoval čerstvé zprávy z ministerstva zemědělství Lamboj.

Vodu z rybníků využívají hasiči při svých trénincích na hřišti.

„Táborské hasičské ligy se neúčastníme, tak často se nesejdeme. Od května do září ale jezdíme na okrskové soutěže,“ uvedl Mazáč s tím, že sice nevozí medailová ocenění, ale do desátého místa se většinou umístí. Ženy jsou na tom lépe díky menší konkurenci.

Na soutěž i k ohni

Na soutěže i k zásahu používají požární stříkačku PS12, a stejně tak požární avii. Tu sbor před lety dostal od táborských profesionálů. Obojí použili v posledních letech i u zásahů. Ať při požáru pily a stodoly ve vedlejších Ratibořicích, nebo požáru nedalekého lesa.

K uskladnění výstroje i výzbroje slouží hasičská zbrojnice. „Ukrývá i největší klenot, kterou je márovka,“ chlubí se historickou stříkačkou Mazáč.

Vyrobena byla v roce 1937 a zhruba posledních třicet let nefungovala. „O to, že už je funkční, se největší měrou zasloužil velitel Ondřej Fára spolu s Milanem Dvořákem,“ chválí hasičské kolegy starosta.

Byť Ratibořské Hory patří k větším obcím, členů sboru moc není. „Nebude trvat dlouho, a nebudeme mít zřejmě následovníky,“ pohlíží černě na budoucnost sboru jeho starosta.

Nemají družstvo dětí, protože schází hlavně nejmladší generace. „Na druhou stranu se k nám hlásí během roku i tři mladí nad patnáct let,“ pochvaluje si Mazáč.

Ono být hasičem, je převážně práce a jen málokdy zábava. A i s tou zábavou jsou starosti. Možná proto jí zdejší hasiči pořádají málo.

Další tradice

„Letos chceme obnovit tradici stavění májky. Ta se za těch dvacet let, co tady bydlím, stavěla snad jen jednou,“ nastínil starosta hasičů.
Tím pádem by přibyla další pravidelná akce již ke každoročně pořádanému dětskému dni, pečení prasete a hasičskému plesu včetně dětského karnevalu, který je čeká tento víkend. Na parket se vydají ten příští.