Ratibořice – Kulaté, a to 100. výročí založení oslavil Sbor dobrovolných hasičů z Ratibořic minulý rok.

Až po prvním roce existence, tedy v roce 1910, získal sbor svou první hasičskou stříkačku a čtyřicet metrů hadic. O jednatřicet let později ji nahradila druhá stříkačka značky Stratílek. Ta sloužila do roku 1988, kdy se hasiči od obce dočkali modernější stříkačky PS12, kterou používají dodnes. Parkují ji v hasičské zbrojnici spojené s klubovnou a knihovnou, kterou vybudovali v letech 1972 – 1973 svépomocí .

„Naše výstroj a výzbroj nám stačí. Uhasíme s ní oheň i absolvujeme požární soutěže,“ okomentoval výbavu hasičů velitel sboru Josef Slabý.

Vánoční zásah

Zatím naposledy hasili stodolu v obci těsně po minulých Vánocích. Stříkačku na místo dotáhli ručně, ani nemuseli zapřahat za traktor.

„Část stodoly se zachránit nepodařilo. Snažili jsme se hlavně o to, aby nedošlo k rozšíření ohně. Brzy nám přijeli na pomoc profíci z Tábora,“ zavzpomínal na poslední hasební zásah velitel.

V době soutěží se účastní jedné až dvou akcí. Přijmou i pozvání na soutěže výroční.

„Ale moc se nám nedaří. Nejsme nejmladší, a času na trénování také moc není. Ještě tak před pěti šesti lety jsme na tom byli podstatně lépe a výkony nám stačily na umístění na čelních místech. Naposledy nás na chvost výsledkové listiny poslala technická závada savice, která se zlomila,“ kriticky zhodnotil výkony mužského týmu Slabý.

Možná by se v budoucnu mohlo dařit týmu žen. Ten sice ještě neexistuje, a tento rok ani nevznikne, ale za rok už se na soutěžní dráhu pustit hodlá. S myšlenkou na vznik ženského družstva přišla Vlasta Kimlová, jejíž manžel už uniformu hasičů obléká.

„Kamarádky mají ještě malé děti, takže až odkojí, záměr by už příští rok mohl klapnout. Navíc má ve vsi sbor již dlouholetou tradici a muži svoji úlohu berou dost vážně, tak se k nim přidáme,“ vysvětlila svůj záměr stanout na soutěžní dráze Kimlová.

Hasiči jsou hybnou silou v obci. Kdo jiný než oni by měl přiložit ruku k dílu, když ji obec potřebuje.

Téměř z každého stavení je někdo členem. Dobrovolným hasičem jsou i někteří rekreanti, kteří se přijíždí trávit víkendy.

Místí hasiči se mohou pochlubit bezva partou. Potřebuje někdo pomoc? Propláchnout ucpaný kanál nebo vyčerpat před čištěním studnu? Stačí se domluvit. Hasiči pomohou.

Hlavně na jaře, se věnují práci pro obci. Udělají pořádek kolem rybníka i zbrojnice. Před pár lety likvidovali vichrem polámané topoly.

„Na brigády chodí převážně mladší. A hlavně jedni a ti samí v počtu deseti až dvanácti lidí,“ zmínil velitel.

Za svou aktivitu z Ratibořských Hor, kam Ratibořice spadají, peníze nedostanou, ale obec jim nakoupí potřebný materiál nebo hasičské vybavení. Výstroj obohatily i pracovní hasičské uniformy, které obdrželi od státu.

„Peníze si snažíme vydělat sami, a to formou sběru železného šrotu. Pouze loni jsme vynechali. Cena ve výkupu byla moc nízká, ale letos se na sběr zase vrhneme,“ slíbil blížící se brigádu Slabý.

Hasičská kultura

Z peněz financují každoroční pořádání Mikuláše pro děti a další společenské akce. Staví májku a pečou prase.

Pečení prasete nahradilo letitý zvyk – výlov rybníka. „Rybník byl navrácen majiteli, tak jsme vymysleli něco jiného,“ s úsměvem vysvělil Slabý. Koncem srpna, a to za každého počasí, pořádají pouťovou zábavu na parketu u hasičárny.

„Parket nám na míru ze zaplaceného dřeva zdarma vyrobil Jaroslav Hodný, jenž vlastní místní pilu. A zdarma k němu přidal ještě i materiál a výrobu laviček,“ chválil nehasiče z Ratibořských Hor velitel sboru.

V době založení sboru bylo v obci dvacet hasičů, nyní je zde 32 registrovaných členů a z nich 19 činných.

Pavlína Macelová