Do stoleté oslavy založení sboru dobrovolných hasičů zbývají necelé dva roky. Ale už teď začíná celá obec na rok 2012 plánovat program. Kromě několika ocenění zasloužilých členů za dlouholetou činnost ve sboru bude dalším z bodů oslav určitě ukázka zásahu se starou historickou koňskou stříkačkou. Jen ji musí natřít a zrenovovat. Vzhledem k tomu, že je to poctivá kovářská práce, nemá se na ní, na rozdíl od dnešní techniky, co rozbít. To říká i starosta obce František Drtina.

Nejstarší stříkačka – džberovka už se bohužel nedochovala. Z „novodobé“ výbavy jim musí stačit PS 12.
„V 70. letech zemědělské družstvo Slapy vybavilo těmito stříkačkami Libějice i další okolní obce,“ přiblížil historii jejího nabytí Drtina.

Rádi by auto

Několik desítek let stará požární stříkačka sice stále funguje, ale chtělo by to změnu.

„Přemlouváme starostu, aby koupil avii, ale má to jeden háček, nejsou peníze,“ naznačil bolístku místního sboru velitel hasičů Marcel Smažík.

Na druhou stranu, kdyby byla avie, musela by už být i nová hasičárna. Stará zbrojnice totiž nevyhovuje svojí velikostí už nyní. Samostatně stojící hasičárnu v centru obce si hasiči před několika lety sami zrekonstruovali. Ale nafukovací není. Musí se do ní vejít hasičská výzbroj i výstroj. Na schůzování a školení hasičů je malá. Scházejí se proto v klubovně na obecním úřadě. Právě tam domlouvají akce, díky nimž se v Libějicích kulturně žije na plné obrátky. Hlavně ti mladší pořádají během celého roku několik akcí pro děti i dospělé. Mimo jiné organizují čarodějnice, dětský den, loučení s létem, na silvestra dohlížejí na návsi na ohňostroj, na němž si lidé zapálí každý svou rachejtli.

A když se neveselí, tak brigádničí. Vždy se něco najde. Hasiči se vrhnou na to, co je v obci třeba udělat. Ať šlo o rekonstukce hasičárny či obecního úřadu. Jindy pomohou v obecním lese.

„Za práci jim obec neplatí, ale snažíme se je finančně podpořit. Například nakoupíme potřebné hasičské vybavení, na které máme. Jako poděkování za dobrovolné brigády pak zaplatíme občerstvení na dětský den,“ poznamenal Drtina s tím, že díky krajské šedesátiprocentní dotaci získali před třemi lety deset pracovních uniforem a hadice na požární útok. Od státu navíc loni obdrželi, tak jako ostatní sbory, čtyři kusy zásahových kombinéz.

Velmi dobrou spolupráci se starostou si velitel pochvaluje. „Pokud po něm nechceme peníze, tak je na nás hodný,“ konstatoval se smíchem Smažík. Hasiči na představitele obce nedají dopustit. Snaží se jim finančně pomáhat a sleduje dotační tituly. Hodí se každá koruna. Zvláště teď, kdy je na spadnutí vznik nového družstva.

„Máme už dva týmy mužů a chystáme založení ženského týmu. Dětí je v obci dost, ale zatím je to takový malý potěr, tak musíme počkat až vyrostou,“ přemýšlí nad slibně se vyvíjející budoucností Smažík a doufá, že časem tak získá další hasiče do obou družstev mužů a hlavně do zásahové jednotky obce.

Úspěch v Lomu

Aktivních hasičů mají v obci dostatek. Každoročně se dvě mužstva obce účastní jedné okrskové soutěže. Z té letošní, která se konala v Lomu, si družstvo mužů II přivezlo ocenění za třetí místo. Možná nebude trvat dlouho a ocenění začnou vozit i libějické ženy.
Starší hasiči tak nemusí mít obavy, že by sbor stagnoval. V obci, která má 42 čísel popisných a 110 trvale hlášených obyvatel, se jich ke sboru pod vedením starosty Zdeňka Dvořáka hlásí na pětačtyřicet, z nichž třicet je plně činných.